Laurentiu Perjeru

Stichere viteza maxima -

9 postări în acest subiect de discuţie despre Stichere viteza maxima -

Stichere viteza maxima -

Laurentiu Perjeru

Salut legat de urmatoarea chestiune :

    Stiați că:

neaplicarea,  în partea din spate a vehiculului care efectuează transport public de persoane sau de mărfuri,  a indicatorului cu limitele de viteză admise pentru categoria din care face parte vehiculul condus se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV a de sancţiuni,  de la 9 la 20 puncte-amendă, respectiv de la 1.305 lei la 2.900lei?

 

Art 102, pct. 34 din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice*) – REPUBLICARE

"neaplicarea, în partea din spate a vehiculului care efectuează transport public de persoane sau de mărfuri, a indicatorului cu limitele de viteză admise pentru categoria din care face parte vehiculul c

condus;

 

    Din textul de lege reiese ca este obligatoriu pentru vehiculele care transport public de marfuri sau persoane, rulota mea nu se incadreaza la public din cate ma duce pe mine capul, sa zicem ca ar fi de transport marfuri, dar nu public e un transport privat de marfuri . 

    Voi ce experiente ati avut cu polistishtii romani /UE , trebuie sau nu puse aceste stikere ? 

 

Mersi

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan

Din punctul meu de vedere nu are nici o legătură tractarea rulotei cu articolul menționat de tine ..... dar, dacă vrei tu neapărat, îți poți pune astfel de stickere, sigur nu te va pune nimeni să le dai jos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu Perjeru

Nu vreau sa pun astfel stikerele astea, mi-a zis cineva ca ar trebuii sa le pun ca sa nu-mi iau amenda, si am cautat informatii despre partea legislativa si asta pare sa fie lucru la care se referea acel amic al meu, intreb ca sa stiu daca pot sa nu le lipesc de rulota.  Dar daca risc o amenda de 1300Ron at. lu montez. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Da, sunt obligatorii. Dar eu nu le pot vedea și nu le-am pus. Cunoștințe care nu au trecut ITP aici în Italia în lipsa lor, care au fost atenționați de politia rutieră prin EU.

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
21 minute în urmă, Laurentiu Perjeru a scris:

Nu vreau sa pun astfel stikerele astea, mi-a zis cineva ca ar trebuii sa le pun ca sa nu-mi iau amenda, si am cautat informatii despre partea legislativa si asta pare sa fie lucru la care se referea acel amic al meu, intreb ca sa stiu daca pot sa nu le lipesc de rulota.  Dar daca risc o amenda de 1300Ron at. lu montez. 

 

Multă lume zice câte ceva .... nu l-ai întrebat pe respectivul care este legătura între transportul public de persoane sau de mărfuri cu faptul că tu tractezi rulota personală ?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Suntem in 2019 ordonanta de care amintesti a fost modificata in codul rutier din 2018. Cauta in el si spune ce scrie acolo nu de cand era bunica fata

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna dimineata,  @Laurentiu Perjeru!

 

Acum ca ai pus link catre legislatia noastra rutiera, am studiat putin aseara aspectele legale cu privire la rulote/remorci si am ajuns la concluzia ca noi in tara nu este obligatorie aplicarea acelor stichere pe rulote/remorci. De asemenea, referitor la viteza de circulatie,  in afara localitatilor viteza maxima cu care se poate circula cu rulota/remorca este cu 10 Km/h mai putin decat viteza maxima admisa pentru categoria respectiva de drum. Teoretic avem voie sa mergem pe autostrada cu 120 Km/h! :) Nu am citit Anexa 1 - Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 (care nu-i totuna cu link-ul de mai sus), pentru ca nu am gasit o versiune de incredere care sa fie actualizata recent. Acolo s-ar putea sa fie reglementata in detaliu si circulatia rulotelor pe DN si autostrada - ma indoiesc ca ne lasa sa zburdam in voie cu ele pe autostrada!

 

Referitor la prezenta sticherului cu limita de viteza (100) pentru rulota, cred ca este prevazut de legislatia rutiera din Germania (si poate si in alte tari). Acolo limita este de 80 Km/h pe autostrada cu o rulota obisnuita. Cele care au cupla antibalans omologata si trecuta in talon (asa-numita certificare pentru a circula cu 100 Km/h), inclusiv cu TUV-ul la zi, pot circula cu 100 Km/h, iar proprietarul are obligatia sa puna respectivul sticher pe rulota.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu Perjeru

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.