Cojocaru Andrei

Sfat achiziție televizor rulota

12 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achiziție televizor rulota

Sfat achiziție televizor rulota

Cojocaru Andrei

Buna seara dragi colegi,

Avem in plan sa ne achiziționăm un televizor pentru rulota noastră și am următoarele variante:

1) televizor schaub Lorenz 290  lei sursă olx

https://www.olx.ro/oferta/televizor-12v-si-220v-tv-cu-dvd-55-cm-auto-rulota-camion-tir-camping-IDcoEQL.html

 

2) televizor prosonic 250 lei sursă olx

https://www.olx.ro/oferta/tv-cu-dvd-12-v-220v-de-56-cm-wide-prosonic-IDbSiqg.html

 

3) un televizor nou cu diagonala sub 61cm care să aibă tuner dvb-s2 și card ci+

Pentru variantele 1 și 2 am receiver de la orange TV (este pe 14v dar cu un mic ridicător de tensiune se rezolvă) dar pentru varianta 3 toate televizoarele găsite de mine sunt la 19v se rezolvă și problema asta tot cu un ridicător de tensiune pe care am să îl folosesc și la laptop.

Pentru varianta 3 există la Orange TV card ci+ cu 4.7 lei pe lună pentru abonați.

Ce mă sfătuiți să fac sau mai bine zis ce sa variantă aleg.

P.S. sunt in delegație cu soția și avem drum săptămâna aceasta  la Arad și la Oradea (v1 și v2).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut,  @Cojocaru Andrei !

 

Pentru variantele 1 si 2, eu votez cu un NU categoric! Au tehnologie veche si unghi restrans de vizualizare.

Pentru varianta 3, gasesti chiar si la supermarketuri televizoare cu diagonala mica si cu alimentare la 12 V, cu tehnologie noua si unghi de vizualizare de 178 grade pe H/V. Nu intotdeauna specificatiile tehnice sunt corecte/complete - iti recomand sa cauti si pe site-urile oficiale ale produselor respective.

 

Eu am luat de la Emag un TV Tesla cu diagonala de 61 cm si cu tunere DVB-T2/C/S2. Acum este inlocuit in oferta de generatia mai noua, insa nu stiu daca este tot la 12 V. Nu este smart si nici nu vroiam sa fie, eu il voi folosi mai mult ca monitor pentru filme. I-am luat cea mai ieftina antena de camera si daca voi fi in vreo zona cu semnal, ma voi uita si la stiri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

Salut @NRLaurentiu

Am luat decizia să îmi iau și eu un televizor tesla de la Flanco mai precis acesta https://www.flanco.ro/televizor-led-tesla-24e309bh-60-cm-hd.html

Are tuner dvb-s2 și este 12v sa sperăm că se comporta bine in vacanțe și că nu o să mă chinuie prea mult la poziționarea antenei satelit.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
50 minute în urmă, Cojocaru Andrei a scris:

Salut @NRLaurentiu

Am luat decizia să îmi iau și eu un televizor tesla de la Flanco mai precis acesta https://www.flanco.ro/televizor-led-tesla-24e309bh-60-cm-hd.html

Are tuner dvb-s2 și este 12v sa sperăm că se comporta bine in vacanțe și că nu o să mă chinuie prea mult la poziționarea antenei satelit.

 

Vezi ca nu are alimentare la 12 V! Si are unghiuri mici de vizualizare, adica daca privesti un pic de jos, vei vedea culorile in stil negativ! Detalii aici. Tocmai ce am spus sa se faca o documentare si pe site-ul producatorului!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George Nae

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

eu am cumparat acest tv-sunt foarte multumit cu kit de la focus sat cu cartela reincarcabila.Yz9Isju.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, George M. a scris:

@NRLaurentiu In linkul pe care l ai postat apare "Viewing Angle (H/V) 170°/160° "

Panelul pare ok, nu vad problema.

Iti recomand sa privesti un astfel de TV si vei vedea care este problema si daca seamana cu ce am descris eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @George M. !

 

Nu inteleg de ce ti se pare anormal sa te uiti pe site-urile oficiale. Acolo vezi daca sunt sau nu alimentate la 12 V (asa cum este cazul discutiei de aici), precum si unghiul de vizualizare 178/178 vs. 170/160. Acesta diferenta o observi doar privind oricare doua televizoare cu unghiuri diferite de vizualizare. Din cate stiu in magazine sunt expuse,  functioneaza si le poti privi. Asadar, recomandarile mele au avut un obiectiv precis.

De regula, pe site-urile oficiale ale produselor, descrierile tehnice se regasesc in forma cea mai corecta. Cumparatorul trebuie insa sa faca diferenta intre diverse caracteristici, de aici si recomandarea mea de a a privi un TV cu unghi de vizualizare de 178/178 si apoi un altul cu 170/160 si a trage concluzii pentru o viitoare decizie de a cumpara un TV cu un unghi mai mic sau mai mare de vizualizare.

Pont: televizoarele cu unghi de vizualizare de 170/160 au o imagine buna privindu-le ecranul doar din fata (nu stanga-dreapta) si de la o inaltime mai mare decat aceea unde este amplasat televizorul, nu de jos. In rulota TV-ul sta de regula pe un bufet sau undeva sus, iar privitorul, de regula sta jos pe canapea, eventual intins. Imaginea va fi stearsa si cu efecte de imagine in culori negative, cum era pe filmul developat pe vremuri.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

Salutare tuturor,

Am achiziționat de la Metro în sfârșit un televizor LG 24TK420V de 61cm cu tuner DVB-S2.

Este adevarat ca funcționează la 19V dar am rezolvat repede cu un ridicător de tensiune de aici.

Ca și provider de satelit folosesc un card ci un modul CAM de la orageTV (am deja abonament acasă de la ei modulul ma costa pe luna 4.5 lei în plus la abonament.

Este adevarat ca satelitul Astra 5b se prinde cam greu dar cred ca după ce îl găsesc de doua, trei ori o sa meargă mai repede. 

Pe seara am sa pun și ceva poze cu montajul.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cojocaru Andrei

Scuze pentru intraziere, revin cu pozele televizorului împreună cu ridicătorul de tensiune de la 12v la 19v

 

IMG_20190714_123549.jpg

IMG_20190714_123559.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eduard Dinu
La 5/16/2019 la 19:35, George Nae a scris:

buna ziua! amn achizitionat acest tv pentru autorulota; sunt foarte multumit. Va rog un sfat, daca se poate, cu privire la achizitionarea unei antene satelit(as prefera digi). multumesc!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Marcu

Va salut, personal v-as sfatui sa nu va complicati cu regulatoare de tensiune, invertor, si alte acareturi, as lua in calcul televizorul din poza de mai jos, este folosit de foarte multi soferi de TIR si ma gandesc ca nu degeaba il recomanda, este si varianta cu diagonala de 55cm. Pe pagina celui care le comercializeaza gasiti si kituri complete: antena, receiver, televizor, valigieta de transport etc. Spor la ales si succes. :OK:

TV 12V.PNG

tv 12v 55.PNG

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.