Ionut T.

Cum scap de mucegai?

4 postări în acest subiect de discuţie despre Cum scap de mucegai?

Cum scap de mucegai?

Ionut T.

Salutare!
Din pacate am descoperit cam tarziu acest site si nu am avut unele informatii utile despre achizitonarea unei rulote.

Faptul a fost consumat, anul trecut am cumparat o rulota, care in interior prezinta miros de mucegai, nu prea evident dar se simte.
In rest nu are nici o problema.

Nu am fost de fata la achizitionarea rulotei cand am primit-o si a trebuit sa accept situatia.
Problema e ca sunt alergic la mucegai in rest sunt multumit de ea.
Nu am apucat sa petrec mult timp in rulota (am cumparat-o in noiembrie), dar de acum inainte as vrea sa o folosesc la plimbari, iesiri etc. si de altfel s-ar putea sa ma incerce alergia in momentul cand iau contact cu spatiul rulotei.

As vrea sa stiu cum se poate elimina mucegaiul din interior?
S-a mai confruntat cineva cu asemenea probleme?

Am citit intr-un topic referitor la sfaturi de achizitie a unei rulote ca mucegaiul odata patruns se poate elimina numai prin reconstruirea altor pereti.

Totusi.... nu exista si alte solutii?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Stoica

Cred ca mai intai ar trebui sa descoperi  care este locul cu probleme.

Pentru asta scoate tot ce se poate scoate din rulota, si cauta vizual locuri schimbate la culoare.Apoi incepi controlul peretilor cu degetul, sa gasesti locuri moi.

Daca gasesti, afla perimetrul pe care se intide beleaua si care ar urma sa-l repari.

Daca nu gasesti portiuni moi , incepi cautarea in zonele in care este posibil sa existe scurgeri de apa , sau posibile inbibari cu apa in locuri in care se aeriseste greu.

Dupa ce gasesti locul cu bube procedezi cum te invata Adrian mai inainte nitel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Nu vreau sa fiu sceptic, dar masura unica "recomandata  de mine ar fi" vanzarea rulotei ".

Nu cred ca masurile enumerate de distinsii nostrii colegi au luat in considerare pretul investitiei de reabilitare al rulotei ?

Ma rog n-o suporta " buzunarul lor ".Este usor sa dai sfaturi pe cheltuiala altuia .

Acum tu esti major si ai "putere de decizie".

Multa bafta !

xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut T.

Am reparat o portiune pe unde se infiltra apa, dar tot inca mai persista mirosul.

De exemplu am incercat la o casa batraneasca sa elimin mucegaiul prin curatarea peretilor si vopsirea cu lavabila si tot nu a disparut mucegaiul.Presupun ca poate fi o situatie similara.Ar fi o solutie s-o vand si sa-mi cumpar alta, numai in cazul in care imi produce reactii alergice.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.