MARIAN JIANU

Iesire Trei Ape si imprejurimi

13 postări în acest subiect de discuţie despre Iesire Trei Ape si imprejurimi

Iesire Trei Ape si imprejurimi

MARIAN JIANU

Salutare prieteni:noroc:

As dori sa aflu daca prin zona Trei Ape exista locuri de campare off.

Daca sunt poate imi da cineva ceva date sau coordonate deoarece vrem sa mergem pe acolo si prin imprejurimi incepand din 29.04.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

MARIAN JIANU

Buna dimineata prieteni:salutare!:

Chiar din toti cei ce suntem inscrisi pe acest forum nu a fost nimeni la Trei Ape sau prin inprejurimi .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geo Ghinea

Buna dimineata Marian !

In ce judet este locatia respectiva si ce atractii turistice are ?

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Salutare@Geo Ghinea 

Locatia este in judetul Caras Severin (Banatul montan) , muntele Semenic , Garana , de acolo se poate merge pe cheile Nerei, cheile rudariei, cantonul damian cu ochiul Beiului , si clisura dunarii .

este foarte frumos de aceeia ma interesa daca si unde se poate campa off, deoarece pe 29 plecam 3 echipaje intracolo.

Apropo ca sa nu mai fiu hulit de niste persoane indecente cine vrea sa vina in zona aceasta ne vom intilni acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mariusm

Buna ziua,

Am fost eu 3 ani la rand in zona. De fiecare dat am plecat convins ca nu mai merg acolo. Zona e ok, exista cateva locuri de campare, langa parau, langa lac, cu padure, ceva platou dar:

- unele locatii sunt greu accesibile, respectiv este foarte abrupta coborarea.

- sunt aproape de drum, permanent e vanzoleala cu masini in sus si in jos,

- cainii din sat liberi si ii confunzi noaptea cu ursu, au traseu pe la turisti si mananca din gunoaie,

- nopatea te trezesti cu pescari ca trec prin locul de campare,

- si mai ales in weekenduri se umple de conlocuitori foarte petrecareti care vin arunca patura langa rulota ta si ti se baga in suflet. De luni pana joi e destul de liber.

- in fiecare an am patit cate ceva, intr-un an m-am trezit cu 3 remorci ce muncitori care s-au apucat sa taie padurea, in altul s-au campat niste timisoreni care aveau o pasiune speciala pentru manele ascultate in padure, intr-un an era sa ma ia apa de pe platou.

Nu e linistea la care am visat off cu o rulota. Poate aveti voi sfaturi pentru iesiri in zone in care nu vezi pe nimeni.

P.S. Nu ai semnal de telefon numai Orange daca nu s-au facut progrese de celelalte companii.

De gustibus.

 

Poza e de la capatul barajului.

 

2017-06-04 18.42.12.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo

Salut! Cu rulota nu am fost, dar am fost acum vreo 10 ani doar cu mașina! Sincer dacă-mi plăcea m-aș mai fi întors și cu altă ocazie și cu asta am spus tot!

Atenție la rulotă, e cam nasol de coborât panta aia de acolo - tu știi ce mașină și ce experiență de rulotist ai, eu ca începător nu m-aș băga acolo!

Peisaj nu știu ce nu prea e, cam zonă de pe malul unui râu unde ies oamenii la un grătar cu manele și cam atât! Ca și traseu de ajuns mergi spre Timișoara și spre ai indicator de stânga la Slatina Timiș. Nu e greu de ajuns, partea de șosea e ok că doar e drumul european 70, după aia e un pic mai nașpa! Repet vorbesc despre impresiile mele de acum 10, nu știu nimic de actualitate! Baftă!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Va multumesc@Angelo @Mariusm pentru recenzii dar daca vedem ca nu este ceea ce cautam ne vedem mai departe de drum .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mariusm

Drumul e recent facut si e ok.

Daca stiti locuri cu adevarat off si care se pot parcurge cu o rulota impartasiti va rog.

Eu de 2 ani incerc sa merg pe valea Cernei dar nu am ajuns inca. Am fost fara rulota de la Herculane pana la Vulcan acum cativa ani si in afara de drum a parut OK. As vrea sa incerc anul acesta cu rulota dar astept si parerile celor care au fost acolo si au campat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

@Mariusm si eu am fost pe valea cernei si tot cum stii este

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Am avut de lucru pe la statia de pompe de la Timis Trei Ape si am fost pe acolo de cateva ori in 2018. Am vazut pe malul lacului rulote campate si este si un camping. Nefiind in vacanta nu pot sa iti spun ce dotari au. Promit ca la prima vizita in zona, fie ea chiar si la munca, ma opresc si arunc un ochi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Așa cum am bănuit am ajuns din cauza serviciului la Timiș Trei Ape.

Așa cum a detaliat Mariusm, zona e foarte frumoasa, se urca rezonabil dinspre Caransebeș, prin satul Slatina.

Nu exista camping amenajat, dar sunt multe poieni unde se poate sta off. Dar distanta intre lac și drum este mica și atunci se aude traficul. Este o varianta de a merge pe drumul de la coada lacului și să campezi pe malul celălalt. 

Lacul cred că are cam 1km lungime.

IMG_20190812_161643.jpg

IMG_20190812_161631.jpg

IMG_20190812_161601.jpg

IMG_20190812_161548.jpg

Screenshot_20190812_182740_com.google.android.apps.maps.jpg

Screenshot_20190812_182720_com.google.android.apps.maps.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

La vreo 200m mai sus de coada lacului, pe aceeași parte, este o poaiana maricica, unde incap lejer 10 rulote. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumim  @Vasile Oae  pentru prezentare si poze :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.