Octavian Szatmari

Priza 7 pini

6 postări în acest subiect de discuţie despre Priza 7 pini

Priza 7 pini

Octavian Szatmari

Buna seara. Am o problema cu priza de la rulota 13 pini. Nu se potriveste cu cea de pe masina 7 pini. Functioneaza doar luminile .Am cautat azi dar nu gasesc . Poate a mai avut cineva aceasta problema. Atasez si foto. 

20190404_115814.jpg

20190404_115758.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Males

Probabil tu ai priza de remorcă pe carlig si ai nevoide de una de rulotă. Ar trebui sa vorbești cu un electrician. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna dimineata,  @Octavian Szatmari !

 

Stecherul pe care il ai tu la rulota nu este un stecher normal pentru priza de 13 pini! Intra intr-o priza normala de 7 pini, dar, asa cum ai observat, o sa ai numai semnalizarile rutiere (cu exceptia celei pentru ceata). Exista prize cu 13 pini pentru tipul tau de stecher, insa nu prea ai sanse sa le gasesti, pentru ca nu sunt standard.

Un stecher normal (Jaeger) cu 13 pini, arata asa:

 

13.jpg.bd3e62a3449d04031a99a3b6cedfa6c1.jpg

 

Ai o singura optiune pentru a beneficia de 12 V in interiorul rulotei si separat 12 V pentru frigider, precum si lumina pentru ceata (daca lampile spate au si banuiesc ca au): sa schimbi priza de la masina cu una pentru 13 pini (plus legaturi electrice pentru restul de pini!) si sa schimbi si stecherul de la rulota cu unul normal, de tip Jaeger, pentru 13 pini.

Scheme electrice gasesti cu duiumul, fie pe forum fie pe net.

 

Spor la conversie!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Szatmari

Multumesc Laurentiu. Cred ca e singura solutie. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@NLaurentiu @Octavian Szatmari

 

Modelul cu 13 pini este standard tip WEST. Intra in priza normala de 7 pini clasica montata pe masina si asigura doar luminile necesare deplasarii. Cea mai rapida rezolvare este sa schimbi priza de la masina cu una cu 13 pini tip WEST. Un electrician iti va face si restul de circuite la masina ( alimentare frigider +/-, incarcare baterie de la alternator+/- ) cu conductor de minim 2, 5 mmp si sigurantele aferente. Aceasta problema am avut-o si eu, odata rezolvata totul a fost ok.  Avantajul prizei WEST pe masina este ca permite cuplarea oricarei remorci cu priza de 7 pini clasica ( eu aveam peridocul de la barca). 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Octavian Szatmari

Multumesc Gabriel Schuster. Acum caut electrician.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.