Stupar

Apicultura

31 postări în acest subiect de discuţie despre Apicultura

Apicultura

Stupar

Pentru cei care au ceva sa ne spuna despre apicultura, albine si produsele apicole, aici este locul. Bine ati venit!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

ptg Cine ar putea face asta daca nu tu ?

Intai ar fi trebuit sa spui cate ceva din experienta ta  w;?, poi fi sigur vor mai venii comentarii  gbb.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raulvasilebut

Tuturor iubitorilor apiculturii si nu numai va spun din suflet "Hristos a inviat!" Multumesc celor care s-au gandit sa deschida acest topic, deoarece si eu sunt pasionat de albinute si produsele lor. Doresc sa ofer gratuit sfaturi si ajutor celor care vor sa creasca albine, eu fac acest lucru de vreo 14 ani...

Prin urmare, va stau tuturor la dispozitie! Sa auzim de bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

raulvasilebut : "Tuturor iubitorilor apiculturii si nu numai va spun din suflet "Hristos a inviat!"

Adevarat a n-viat!

Experienta si bunavointa ta sunt  binevenite.

ptg Cine ar putea face asta daca nu tu ?

Intai ar fi trebuit sa spui cate ceva din experienta ta  w;?, poi fi sigur vor mai venii comentarii  gbb.

hi N-am vrut sa incep chiar asa ex abrupto.

As indrazni totusi sa intreb : colonia de albine are  40 000, uneori si 120 000 de indivizi care actioneaza unitar, in deplina armonie si cu multa intelepciune. Cine conduce colonia de albine?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raulvasilebut

Teoretic dar mai ales practic, pe o rama trebuie sa fie aprox. 10.000 de individe! Prin urmare, colonie normala poate fi considerata posesoarea a minim 10 rame, respectiv 100.000 de individe. Cat priveste conducerea coloniei, aceasta este condusa de...instinct!!! Adica regina are rolul de a asigura generatiile viitoare de albine si de a furniza feromonul de matca, feromon care inhiba glandele sexuale ale albinelor. Din lipsa de feromon suficient se produce fenomenul de roire sau daca feromonul lipseste mai mult de 14-17 zile, colonia devine bezmetica, adica albinele incep sa ponteze, dar nu oua de lucratoare, ci numai oua de trantori! Prin urmare, colonia este compromisa, recomandandu-se eliminarea ei! Albinele isi stiu rolul lor fara a li se explica! Ele simt unde este nevoie de ele si acolo actioneaza, fara sa le conduca cineva! Unele sunt doici, altele lucratoare, unele aduc apa, altele asigura ventilatia, altele asigura garda reginei...Important este sa isi primeasca "drogul" lor, adica feromonul.

Nu-i asa ca e frumoasa apicultura si ca v-am trezit interesul?

Doamne ajuta tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

Cat priveste conducerea coloniei, aceasta este condusa de...instinct!!!

1.Ce intelegi prin "instinct"?

2. Instinctul fiecarei albine in parte conduce colonia? sau

3. colonia se organizeaza prin insumarea instinctelor celor n cu multe zerouri indivizi pe care ii are?

Citez din tratatul de apicultura al lui Bistriceanu: " Anumite aspecte comportamentale dificil de explicat au fost eludate mereu si mereu cu formule stereotipe, cum ar fi <din instinct>"volI, p.298.

Instinctul  poate fi definit drept un program comportamental innascut. Dar, colonia de albine ia decizii in functie de situatiii concrete si ansamblul lor denota multa inteligenta. Vaca paste iarba din instinct. Albina te inteapa din instinct. Colonia de albine ia decizii azi in functie de cum va fi vremea maine. Organizeaza culesul  in functie de ce comunica albinele cercetase la prima ora. Pe langa ansamblul din care face parte, fiecare albina luata individual  e proasta. Nu stie sa reactioneze decat automat, instinctual.

Sa spui ca "inteligenta ansamblului rezulta din unirea instinctelor fiecarei albine" e la fel de intelept ca atunci cand spui ca o adunatura de prosti, prin simplul fapt ca ii punem lalolalta, vor forma un colectiv inteligent.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raulvasilebut

Nici eu nu inteleg unde vrea sa ajunga domnul "stupar" , domnule Adrian! A pus o intrebare, eu am raspuns cat se poate de clar! El preia ideea(cea cu privire la instinct, pe care o enuntasem eu), ca mai apoi sa faca afirmatii tare ciudate!

Domnule "stupar", discutam sa invatam ceva sau discutam de dragul discutiei?

E adevarat, nu stapanim nici unul dintre noi cunostinte precise despre viata acestor fapturi, dar haideti sa discutam constructiv!

Va multumesc!

adrian05ro

Va scriu aici ca sa nu incarc topicul aiurea, si va multumesc ambilor pentru intelegerea de a discuta constructiv

Nu este intentia mea sau a lui Viorel de a fi  arbitri la acest subiect

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

Intrebarea pe care am lansat-o este o invitatie la gandire si observatii serioase. (Deci "polemica" nu are cum sa fie interminabila fiindca nu exista.)

Dpdv. biologic, colonia de albine este un supraorganism. Albinele in colonie sunt asemenea celulelor intr-un organism.

Dpdv. spiritual  colonia este o fiinta inteligenta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

Am trimis si eu niste poze cu stupii mei ? Nu am primit nici un raspuns daca e bine sau nu cum am facut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

Am trimis si eu niste poze cu stupii mei ? Nu am primit nici un raspuns daca e bine sau nu cum am facut

E bun semnul intrebarii pus acolo. Eu n-am primit nicio poza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

nu stiu de ce nu se incarcase

qnsw.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

Punctul meu de vedere referitor la ce vedem in poze:

1gaurile de aerisire la capac si soclu:

a)avantaje

- au o importanta vitala in timpul transportului in pastoral sau in situatii cand albinele trebuie tinute inchise(ceea ce pt ele reprezinta un stres si un chin) deoarece sunt anuntate stropiri.

-faciliteaza ventilarea stupului in zile caniculare

b)dezavantaje

-curentii de aer dauneaza albinelor

-pierderi de caldura

Observatii: -colonia de albine trebuie sa aiba un control total in ce priveste circulatia  aerului in stup, schimburile de aer cu exteriorul  si temperatura.

                  -exista studii care au demonstrat ca este bine ca intre cuibul de puiet si urdinis sa existe un spatiu gol, d.e. un corp1/2, deoarece schimburile de aer cu exteriorul ar fi mai bine controlate astfel.

Vopseaua:

a) avantaje

nu are

b)dezavantaje

-polueaza mediul

-albinele iau pe picioruse particule de vopsea care ajung apoi in miere

-lemnul nu poate respira

solutii alternative:- ulei de in

                            - fierberea lemnului in solutie de ceara si colofoniu raport 2/1(mare atentie sa nu dati foc)

Alte observatii generale(nu au legatura cu pozele):

Sa zicem ca vreau sa tin 2, 3, 5-10 stupi in gradina, ca mi-e drag, ca veau sa am miere pt familie etc. Ce trebuie sa am in vedere? In primul rand sa nu contribui cu pasiunea asta a mea la raspandirea de substanta nocive in natura, substante care sa ajunga mai apoi la mine in farfurie.  Si daca tot e pt famile, de ce sa nu fac eu treba cat mai bine, cat mai curat? De ce sa iau faguri artificiali cu parafina si substante toxice din ceara reciclata de la toti apicultorii lu peste care dau in stupi cu otravuri ca amitraz, klartan, taktik etc, cand pot sa merg pe faguri naturali 100% construiti de albine?  De ce sa tratez cu substante de sinteza(care ajung in ceara si apoi in miere), cand pot sa tin varoa sub control cu acizi organici si pudrari cu zahar? De ce sa folosesc sarma zincata care, in timp, rugineste si sa nu iau de inox? De ce sa tin mierea in bidon de plastic, cand pot sa iau un recipient de inox alimentar special destinat acestui scop?                       

                 

                                                       

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

Vopseaua e kober pe baza de apa 3 straturi date

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

Asta pe baza de apa cica e mai putin nociva. Am dat si eu pe niste stupi, dar uleiul e si mai ieftin, nu polueaza, lasa lemnul sa respire, atata doar ca trebuie dat din nou  la un an doi. Am dat si cu ulei de floarea soarelui -merge, lemnul nu mai trage apa cand ploua.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

E unii pa net cu o reclama la o carte care zice ca se pune vita si se bea vin:

"INCASARILE afacerii apar destul de repede! In primele 30 de zile, amenajam stupina si cumparam albinele. Dupa care incepem extragerea mierii, propolisului, laptisorului de matca, si ambalarea. Afli cum sa faci toate acestea din articolul de mai jos."

Cat de nenorocit sa fii sa vii cu prosteala asta?

Cat de disperat/tampit sa fii sa o crezi?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

Realitatea din teren. Citez aici experienta unui coleg. Rapita 2014

"Am mutat la rapita luni dimineata. Duba impotmolita...am carat stupii 200 de metri pe brate. Distractie! :lol:

1-1.5 kg/zi plus...luni-miercuri.

Ieri...ploi si vant...au stat la cutie.

Azi, in ciuda vantului si innorarii, au iesit buluc la treaba.

Agresivitate...maxima. Eram contra manusilor...ce bune ar fi fost. Mainile...manusi de box. :D

Dar sunt fericit...cand e timp de zbor, se innegreste zarea de albina...indescriptibil, voi face un clip. :)

E tare fain la rapita...namoale, frig, ploi, ace fara numar. :D

As baga pe orice visator la bani din apicultura intr-o experienta ca asta. Realitate nene!

S-aveti spor!"

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Va salut cu respect domnilor. Si eu ma ocup de albine dar sunt incepator.

Am o mare durere insa : ce rulote folositi si ce probleme ati avut cu ele in deplasari.

Ca rulote ati dori pentru deplasari in pastoral?

Va multumesc anticipat si va doresc zile frumoase si insorite  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Am inceput anul cu 56 familii si acum sunt 100.

Miere.... 1500 kg, rezultatul unei singure saptamani bune la floarea soarelui.

Financiar....dezastru.

Insa distractie si liniste...nepretuita :))

Greseala de incepator(caci asta sunt ) este ratarea stimularii de primavara.

Orice sfat este binevenit si acceptat cu placere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

Salut Nic!

Pai vezi ca Dobrogea e raiul apicultorilor. Bafta multa!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stupar

Pentru cei interesati de certificarea bio, conditiile sunt urmatoarele: tratamente bio - acizi organici etc., fara varachet sau alte minuni care contin substante chimice de sinteza /fundatie pt faguri din ceara necontaminata ca urmare a tratamentelor conventionale / sarma inox la rame/ este acceptata vopseaua pe baza de apa pt cutii; nu este acceptata vopseaua obisnuita, pe baza de ulei.

Avantajul e ca poti sa vinzi cu vreo 20% mai scump. Dezavantajul e ca tre sa dai 350 de euro pe an pt certificare. Pt analizele de laborator se iau probe din ceara si miere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Targetul meu este productia de venin.

Info sau idei ?

Multumesc pentru urare :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ion Sutila

Bun gasit, rulotisti apicultori!

Cu parintele nu avem sanse , dar cu cei de pa langa Bucuresti o sa fac o intalnire tematica la padurea de salcam de la Tantava

Mai pe la sfarsitul lui mai cand se termina sezonula la salcam si o sa aibe cu ce sa se laude fiecare .

superok

Ati facut intalnirea?

Salcamul 2014 a fost DEZASTRU!

Nu am auzit pana acum de padurea de salcam de la Tantava...o sa ma documentez

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ion Sutila

Salut Nic!

2014, a fost un an foarte dificil pentru apicultura. Daca ai reusit sa-i dublezi si sa faci si ceva miere, e foarte bine! Bravo!

In ce priveste veninul, documenteazate bine, sunt mai multe tipuri de placi active, gaseste desfacere...chinezii produc mult si ieftin si... putem continua discutia, daca te mai intereseaza, vad ca n-ai mai dat pe aici din septembrie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Cunosc doar aparatul facut de baiatul din Craiova.

Asa cum spuneam discut cu placere in domeniul asta si orice idee este binevenita.

Anul asta trec la 600 stupi daca ma ajuta Dumnezeu si sunt sanatos,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.