Stupar

Apicultura

31 postări în acest subiect de discuţie despre Apicultura

Apicultura

Ion Sutila

Cunosc doar aparatul facut de baiatul din Craiova.

...

Nu stiu despre cine e vorba. Vezi ca e un filmulet facut la o intalnire la Ramnicul Sarat, unde se prezinta aparate de recoltat venin (Gica Romanescu si parca Cristi M.)

 

...

Anul asta trec la 600 stupi daca ma ajuta Dumnezeu si sunt sanatos,

Sa-ti ajute Dumnezeu !

La nr. asta de stupi se schimba datele problemei, e vorba de o ferma industriala...oricum multa bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ion Sutila

Da, mierea naturala 100% cristalizeaza. Mierea contine fructoza si glucoza (nu contine zaharoza) in procente diferite, in functie de tipul mierii, astfel mierea cu un continut mai mare de fructoza cristalizraza mai greu sau deloc, exemplu mierea de salcam, iar mierea cu un continut mai mare de glucoza cristalizeaza mai repede, exemplu mierea de rapita, floarea soarelui.

Mierea prin cristalizare isi pastreaza toate calitatile si se poate consuma ca atare. Se poate lichefia intr-o bain-marine, la o temteratura de max. 40-45 grade, pentru a nu-si pierde din propietati, peste aceasta temperatura o parte de enzime se volatilizeaza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ion Sutila

Am inteles, daca e numai o liziera nu se merita deplasarea, distanta prea mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Da ideea este sa ajung in trepte pana la cateva mii de familii, deci dimensiune industriala fara insa a folosi zahar sau alte adaosuri in hrana albinelor.

Am intrat in domeniul asta pentru ca le iubesc nu pentru bani.Le doresc sanatoase tun si linistite, nu otravite si stresate.

Va doresc o zi buna.

P.S. Am sa ma uit pe net dupa  filmele pe care le recomandati, insa peste cateva saptamani cand revin in tara.Aici in Golful Mexic netul este slab :((

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Pentru cei care doresc sa mearga la TARGUL MIERII, de la Campina, PH,

poate sa o faca pe data de 20, 21, 22Feb.2015, la Casa Tineretului!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nic

Din stupii iernati(100) au murit 26. Nu au fost pregatiti corect deci... erau condamnati din toamna. Acestia vor fi rapid adusi la 150 de familii si tinuti pt back-up aparte de stupina principala.

Anul asta incep cu 1500.

Am luat si un laborator mobil de extractie cu doua centrifuge de 120 rame fiecare cu linie automata de descapacire.

1000 sunt deja in Delta si ceilalti 500 sunt in Maramures la umplut (cu familii).

Sper sa nu iasa un dezastru prea mare (pt ele ). Sincer am emotii  nevazut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.