FlorinD

Perne de aer autorulota

9 postări în acest subiect de discuţie despre Perne de aer autorulota

Perne de aer autorulota

FlorinD

Salutari . Am văzut multe autorulote care au ca extra perne de aer. Majoritatea sunt montate după achiziție . M-a tentează sa fac un asemenea upgrade. Sunt interesat dacă are cineva montat pe autorulota perne , cum funcționează ,  sunt diferențe semnificative la confort in mers , sunt fiabile ? Numai bine

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Dinu

Și pe mine ma intereseaza subiectul.

E o investitie de aproximativ 3500 lei pt un set de perne minim.

Nu imi e însă f clar daca aduc un aport important vieții autorulotei și daca intr adevăr o face  mai stabilă in mers

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pernele de aer îmbunătățesc ținuta de drum, mai ales la autorulotele lungi. Cu cât mai lungă,   cu atât mai grea, deci tangajele vor fi mai mari. Pernele de aer păstrează confortul (elasticitatea) suspensiilor,   micșorând cursa acestora. Se protejează astfel amortizoarele și chiar  structura rulotei.

Am simțit diferența între aceeași autorulotă, cu și fără perne.

@Florin Dinu, amintește-mi să facem un test împreună,  cand treci pe la noi. Avem o autorulotă cu perne de aer,  asemănătoare cu a ta. Nu va fi încărcată,  ca într-o vacanță,  totuși se va simți diferența.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD
în urmă cu 3 ore, Florin Dinu a scris:

Și pe mine ma intereseaza subiectul.

E o investitie de aproximativ 3500 lei pt un set de perne minim.

Nu imi e însă f clar daca aduc un aport important vieții autorulotei și daca intr adevăr o face  mai stabilă in mers

 Cele fără compresor nu sunt așa scumpe. Am găsit o firma in Italia care are kitul la 320 euro . Vorbesc de 2 bucăți, furtune si manometre. Sunt de pana la 5 tone. Le-am trimis azi un mail , și aștept un răspuns . 

Va țin la curent.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster
în urmă cu 10 ore, FlorinD a scris:

 Cele fără compresor nu sunt așa scumpe. Am găsit o firma in Italia care are kitul la 320 euro . Vorbesc de 2 bucăți, furtune si manometre. Sunt de pana la 5 tone. Le-am trimis azi un mail , și aștept un răspuns . 

Va țin la curent.

 

Salut,

gasesti pe ebay.de in jur de 350 euro.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU

Salutare poti gasi mai eftinr pe olx si cu montaj eu am pe masina (camper de 7.15m) si este foarte fiabila 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 18 ore, FlorinD a scris:

 Cele fără compresor nu sunt așa scumpe. Am găsit o firma in Italia care are kitul la 320 euro . Vorbesc de 2 bucăți, furtune si manometre. Sunt de pana la 5 tone. Le-am trimis azi un mail , și aștept un răspuns . 

Va țin la curent.

 

 

Vezi si p' aici !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinD
La 01.02.2019 la 11:57, MARIAN JIANU a scris:

Salutare poti gasi mai eftinr pe olx si cu montaj eu am pe masina (camper de 7.15m) si este foarte fiabila 

Salut . Și este diferența in mers , la confort ? De unde ți-ai luat de pe olx ? Ca sunt tare mulți .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MARIAN JIANU
în urmă cu 14 ore, FlorinD a scris:

Salut . Și este diferența in mers , la confort ? De unde ți-ai luat de pe olx ? Ca sunt tare mulți .

 

Salutare:salutare!:

Eu am cumparat camperul cu ele dar a pus un prieten pe la Miercurea Ciuc in zona aceea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.