Stanescu Petru

Rulota pentru tot

10 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota pentru tot

Rulota pentru tot

Stanescu Petru

Cred ca am nevoie de o rulota.

Lucrez in agricultura, prestari servicii, si am de munca in diferite zone ale tarii.

de multe ori iau camere la pensiuni dar cateodata sunt foarte departe.

anul trecut am fost la un pas sa iau un autocar modificat in camper dar... nu s a finalizat. Una din probleme erau si taxele si impozitele destul de mari.

Asa ca am revenit cu gandul la rulota.

Momentan caut sa inchiriez o rulota pe termen lung cu posibilitate de cumparare in vara, dar ... trebuie sa indeplineasca destule criterii

- sa fie suficient de spatioasa pentru 3-4 persoane

- sa aiba tot confortul necesar locuirii pe termen lung ( cu cat mai mare cu atat mai bine)

- aer conditionat, incalzire ( iarna vreau sa o parchez la vidra langa partia de ski unde detin un teren), etc

- baie completa

- 2 osii

- independenta energetic, uneori sunt in zone unde nu ma pot lega la utilitati

Deci, sa pot locui in ea si sa imi ofere conditiile necesare.

Nu ma pricep la rulote, dar din ce vad pe net ideal mi se pare  rulota tip americana, cu 3-4 compartimente care ies in afara si cuplare in bena, cu lungime de peste 12 m, dar ... sunt destul de greu de gasit in europa.

in cazul in care aveti o recomandare pentru vreun model de rulota sau anumite accesorii/ optiuni care mi ar face viata mai usoara,  astept cu interes sfaturile si sugestiile celor experimentati.

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

In primul rand, buna dimineata caciula, ca stapanu' n-are gura! :)

(daca nu le ai cu buna crestere, sunt niste regulamente pe aici pe care ar trebui sa le respecti, macar din respect pentru ceilalti, mai ales ca este prima ta postare = oglinda ta)

 

In ceea ce priveste dorinta ta, nu degeaba se numesc rulotele de "tip american"! Sunt tare curios cum vei deplasa tu prin Romania un asa vapor!

  • Downvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

Imi asum salutul, chiar ma gindisem dar cand am scris inclusiv numele( pt ca pe acest site, in mod atipic din punctul meu de vedere te loghezi cu numele), mi s a parut ca sunt la intalnirea alcoolicilor anonimi si am sters. Asa a fost de moment sentimentul.

 

deci ( cu scuzele de rigoare si greseala asumata) - va salut fara alte prezentari.

 

referitor la transport, problema mea este cum sa traiesc cu un grad de confort mediu 6 luni pe an pe campia baraganului.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

Transportul? Sa mut rulota o data pe luna in principiu prin baragan, si sa o duc iarna la munte nu mi se pare o problema, sunt invatat cu remorci lungi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Bun venit @Stanescu Petru!

Ce doresti este realizabil, dar trebuie sa sti ca:

Trebuie sa gasesti o rulota cat mai mare cu axe duble, acestea pot avea un pret mai mic fata de cat fac, deoarece se revand foarte greu!

Trebuie sa fi in apropierea unei surse de curent pentru a alimenta clima sau daca nu se poate folosi un generator de curent cat timp doresti sa faci racoare in incapere!

Mai poate avea sursa de alimentare pe 12V cu baterie si incarcare a acesteia prin intermediul panourilor solare!

Ele sunt prevazute cu soba de incalzire si optional boiler pe gaz pentru apa calda, aragaz, frigider pe gaz la care se folosesc de obicei 2 buteli mai mici sau 2 normale si care au o autonmie de cateva zile in funtie de cat de mult folosesti soba in 7-14 zile pe sezon mai rece, iar doar aragaz si frigider aproape o luna !

Mai trebuie rezolvata problema cu apa pentru baie, bucatarie ele avand optional un tank de apa de catva litri 40-100l!

Daca se doreste folosirea WC-ului, recipientul acestuia de vreo 30-40l va trebui golit si curatat aproape zilnic!

La plecare ar trebui pazita cumva pentru cei curiosi!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Stanescu Petru 

 

Salut! Nu suntem rulotistii anonimi! Sau cel putin, mare parte dintre noi!

 

O rulota de acel gen, se aseamana foarte mult cu un... TIR bagat pe strazi obisnuite din Baragan, daca tot faci referire la el. Gandeste-te cum il manevrezi, ce categorie iti trebuie pentru permisul de conducere etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

Am categoriile, ma gandisem si la o structura pusa pe o sa de tir dar ... eu ma deplasez cu un pick up, sa duc si un cap tractor este bataie de cap si cheltuiala, ca si in cazul autocarului, vreo 2 mii de euro pe an asigurare si rovigneta. Deplasez in tara asta utilaje agricole, o rulota indiferent de marime, nu e o tragedie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

@Drinovan Ovidiu - multumesc, o sa rin cont.

sunt in dubiu la alegerea - generator pe benzina sau sursa energie din gaz? Care e mai rentabil?

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
14 minute în urmă, Stanescu Petru a scris:

Am categoriile, ma gandisem si la o structura pusa pe o sa de tir dar ... eu ma deplasez cu un pick up, sa duc si un cap tractor este bataie de cap si cheltuiala, ca si in cazul autocarului, vreo 2 mii de euro pe an asigurare si rovigneta. Deplasez in tara asta utilaje agricole, o rulota indiferent de marime, nu e o tragedie.

 

Daca nu intri pe drumuri inguste, atunci e bine. Daca asigurarea si rovigneta sunt o problema, este bine sa te gandesti si la costurile de intretinere. Cu cat este mai mare, cu atat este mai energofag. Si ma refer la incalzit/racit, dar si consumul necesar pentru deplasare.

 

Stii doar ca gazul este mai ieftin decat benzina! :) Vezi ca exista discutii pe forum despre conversia pe gaz a generatoarelor sau achizitia unora dedicate pentru gaz. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stanescu Petru

O sa citesc topicurile. Conversia pe gaz nu mi suna bine ca nu am nimic si pot lua ce trebuie de la inceput.

Apa iar nu e o problema, ma pot aproviziona cu masina. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.