Mihai Cirstea

Ajutor vizionare rulota Pitesti/ Arges

11 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor vizionare rulota Pitesti/ Arges

Ajutor vizionare rulota Pitesti/ Arges

Mihai Cirstea

Buna ziua, ma poate ajuta cineva, va rog, sa vad o rulota ( Hobby deLuxe) langa Pitesti. Eu am vazut-o dar ma sperie niste urme de umezeala la colturile interioare.( nu foarte mari- 1-1.5 cm stanga dreapta fata de colt).

Proprietarul zice ca asa a luat-o / nu stiu acum daca sa il cred. Ce e drept am analizat zonele si sunt uscate; zonele afectate nu sunt “moi” la atingere desi azi(20 ian) zapada se topea pe rulota si ar fi avut de unde sa se infiltreze ( zic si eu).

Ma gandeam ca daca o cumpar sa dau , preventiv, coltarele exterioare jos sa refac izolatia.

Am nevoie de ajutorul / recomandarile voastre.

Multumesc.

Mihai 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin S

Salut , suna-ma maine după ora 14.30 și vorbim.

0766652014.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Daca se vad urmele de umezeala , mai bine lasa si cauta alta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, Mihai!

 

Verifica intotdeauna temeinic si pe dedesubt! Oricat de aranjat sau greu de verificat este interiorul rulotei, partea inferioara a rulotei, nu minte! Uita-te in special in zonele de colt, usa si roti. O sa ai surpriza sa le gasesti praf, daca deja in interior vezi urme de umezeala! De asemenea, verifica pe dedesubt podeaua sa vezi daca sunt modificari, ranforsari, gauri sau urme de gauri vopsite ulterior. Metoda "spuma" e la moda. Pe dedesubt, o podea "virgina" trebuie sa fie plana, fara stinghii de lemn sau metal. Doar sasiul AL-KO si traseele de gaz, apa si electrice sunt in "relief".

 

Succes!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Si o completare: cand pasesti prin rulota, este normal sa scartaie podeaua, precum un parchet clasic din lemn masiv, insa la un nivel sonor mai redus. Dar nu este normal sa simti ca se lasa cu tine sau sa nu scartaie deloc! Persoanele cu ceva greutate suplimentara, probabil vor simti ca se lasa podeaua un pic, dar eu zic ca e normal! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea

Buna seara,

astazi am vazut din nou rulota si am avut ajutorul colegului Sorin S ( Multumesc foarte mult).

Din pacate dilema se pastreaza; desi sunt urme ca acolo a fost candva umezeala acum totul este uscat si mai ales “ tare”. Anexez ceva poza poate cineva a mai vazut asa ceva si poate ne ajuta cu detalii.

In afara de urmele din poze nu mai sunt probleme ( inca o data multumesc Sorin). Mihai

CBA5D0C8-DD37-41C5-93B5-E772E126078D.jpeg

66B0FFD5-9892-4CD9-B118-E871D8985D11.jpeg

07BE82AC-DFC3-4E5A-8948-4204E947F26D.jpeg

529C643C-F3A4-4B8F-892B-5C43689D55A6.jpeg

DA2858D7-2414-4661-AB20-B658EA4FAC91.jpeg

77035A20-84AC-479E-8E36-1CB697BB349B.jpeg

FDE3F9C8-62CB-4C8E-A71F-5F858F487AC6.jpeg

4D188165-BED9-45BE-8BC5-1D9A5CE2712C.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea
La 1/21/2019 la 9:07, NLaurentiu a scris:

Salut, Mihai!

 

Verifica intotdeauna temeinic si pe dedesubt! Oricat de aranjat sau greu de verificat este interiorul rulotei, partea inferioara a rulotei, nu minte! Uita-te in special in zonele de colt, usa si roti. O sa ai surpriza sa le gasesti praf, daca deja in interior vezi urme de umezeala! De asemenea, verifica pe dedesubt podeaua sa vezi daca sunt modificari, ranforsari, gauri sau urme de gauri vopsite ulterior. Metoda "spuma" e la moda. Pe dedesubt, o podea "virgina" trebuie sa fie plana, fara stinghii de lemn sau metal. Doar sasiul AL-KO si traseele de gaz, apa si electrice sunt in "relief".

 

Succes!

Am verificat: podeaua este OK!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Este o infiltrație a cărei cauză fost remediată la timp atunci când a devenit vizibilă. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Nu ai pentru ce , oricând sânt deschis la ajutor . Legat de rulota păcat că are dotari daca acolo sânt infiltrații , ți-am zis și ieri nu știi ce este acolo . Mai bine căutăm ceva mai bun chiar daca nu are dotari ..

 

Bafta 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Buna dimineata,

 

Pentru mine, arata rau zonele respective. Mie mi-ar sta pe creier si nu as lua-o. Oricate dotari ar avea. Gandeste-te ca dotarile sunt folosite, nu sunt noi.

 

Pentru a-ti impartasi experienta mea din perioada cand am fost in cautari, am preferat sa iau una fara nici un fel de probleme la carcasa. Iar dotarile le-am adaugat eu, noi si personalizate dupa preferintele mele. In afara de praf, la interior am gasit rulota intr-o stare in care puteai sa zici ca este abia cumparata. Am avut norocul sa gasesc una care a stat parcata intr-o hala. Bine, am cumparat-o din Olanda, de la proprietarul ei.

 

Succes in cautari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Cirstea
în urmă cu 3 ore, Sorin S a scris:

Nu ai pentru ce , oricând sânt deschis la ajutor . Legat de rulota păcat că are dotari daca acolo sânt infiltrații , ți-am zis și ieri nu știi ce este acolo . Mai bine căutăm ceva mai bun chiar daca nu are dotari ..

 

Bafta 

Multumesc de sfat. Asa facem; continui cautarile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.