Traian M

Planuri de iesire cu rulota in 2019

46 postări în acest subiect de discuţie despre Planuri de iesire cu rulota in 2019

Planuri de iesire cu rulota in 2019

Radu Ghita

@Alin Opran mult succes in planurile tale! Mai ales ca esti, cu siguranta, nerabdator sa pui la treaba minunea aceea de autorulota si sa te bucuri de eforturile depuse!

 

@Mircea n-am luat inca in discutie etapele si timpii. Cert este ca nu va fi vorba de un maraton! Vrem sa parcurgem cate o etapa si sa facem pauze pentru odihna sau pentru a  vizita obiectivele turistice din imprejurimi.  Lasam rulotele in camping si ne deplasam doar cu masinile.   Vrem sa fie ceva placut, relaxant si instructiv in acelasi timp!

Sigur ca Ploiesti  - Edirne si invers vor trebui facute dintr-o bucata (aproximativ 500 km) insa nu va fi nimic de speriat. Am parcurs anul trecut, dintr-o bucata,  aproximativ 650 km cu rulota agatata dupa mine. 

Dupa ce se stabileste echipa vom face o intalnire, sau mai multe (avem timp ), in care sa discutam toate aceste amanunte. Si alte amanunte legate de masini, rulote, bagaje, proceduri de urmat in cazul unor situatii neprevazute , asigurare medicala, documente de calatorie si banii necesari.

N-as pleca la un astfel de drum fara o pregatire temeinica!

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Anghelescu Anton

:salutare!:Buna seara. Ma bucur ca si alti colegi viseaza la traseele pe care var sa le faca anul acesta.Multumesc Dlui.Mircea, am urmarit cu inters postarile dv.in cele doua tururi ale romaniei sigur va voi contacta pt. informatii din zona Bucovinei. Eu am fost in zona in interes de serviciu la Suceava si Lesul Ursului prin anii '70 de atunci s-au schimbat multe.:multumesc!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Ce e frumos la iesirile cu rulota/ autorulota e ca nu ai nevoie de planuri elaborate din timp, cu rezervari si mai din timp, de parca as sti ce fac in septembrie. Da, pentru iesiri mai lungi, trebuie zile libere/ concediu. Dar in rest, pentru iesirile din week end, nu e nevoie de planuri. 70% don iesiri le-am facut fara atatea planuri. Miercuri sau cel tarziu joi am stiut inde merg de joi dupa amiaza sau vineri dimineata pana duminica.  Dar ca si “master plan”  pe 2019,  cel putin atatea iesiri ca in 2018, adica minim 20-25 iesiri,  de cate 3-4 zile, si cateva de peste 5 zile, cu o iesire la mare mai lunga, o Grecia de 12-14 zile. Daca o sa adun 70-80 zile o sa ma declar multumit.  Printre locatii: lacul Tarnita, (CJ), lacul Belis (CJ), lacul Zetea (HG),  lacul Floroiu, Valea Draganului,  Padis, - Glavoi, vre-o alte 10 locuri pe langa Cluj- pana in 50 km ( Capusul Mare, Rameti, Valea Dracului, Cheile Turenilor, etc), pescuit pe Somes - Ciocmani, Jibou, Napradea etc,  pescuit pe Crisuri- Suncuius etc, cel putin 3-4 iesiri la bai termale in Ungaria (prima, de fapt a doua iesire pe anul acesta, deja in martie), intalnirile de pe forumrulote.ro, Apuseni din nou,  ca nu ma satur,  zona Vatra Dornei, poate si prin Moldova, cu siguranta Maramures. Plus intalnirile cu prietenii ( nu colegi de rulotit, ci prieteni apropiati de iesiri cu riulota)  de prin Cluj, Mures si Salaj. Deci.... fara prea multe planuri.....

  • Like 8
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

De fapt, daca stau bine si ma gandesc, nu cred o ma multumesc cu 70-80 zile,  asa cum imi faceam calculele in postarea anterioara. Deja, cu iesirea de Rev si cea de schi, plus bai termale, am adunat 17-18 zile pe anul acesta si suntem inca in februarie. O sa vreau mai mult., , ,

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Cristian A , ai grija, ca rulotismul e boala grea si ce-i prea mult poate dauna! :amuzat:Ramane la aprecierea ta, ce inseamna prea mult.:nedecis:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Aici dacă stăm puțin și cugetăm și nu trebuie prea mult, boala asta face doar bine,  :) nu @Mircea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Ovidiu-Betty, DA! 
P.S. Ma abtin de la alte comentarii pentru a nu fi OFF si a nu fi mustrat de administrator, cum s-a mai intamplat si inca pe nedrept.:nedecis:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
La 1/15/2019 la 20:54, Florin Dinu a scris:

Si eu mi am creionat țintele pe anul asta:

Grecia 2 saptamani aproximativ 20 august 10 septembrie. Nu am stabilit traseul, ori lefkada ori folos ori kavala + litoralul de sud al bulgariei

Bran

Făgăraș

Mediu la camping belvedere

Cluj

Corbu și Vadu

La iarna de sărbători un tur de bai sarmale prin transilvania

 

Deviza mea este: NICI UN WEEKEND ACASA! Chit ca merg la Iepuresti, nu stau acasă. 

Ma gandeam si eu la o plimbare prin Grecia. Dar vreau sa vizitez si Atena

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Dinu
La 21/02/2019 la 12:51, Radu Ghita a scris:

Va salut!

Am discutat cu niste prieteni sa facem o excursie in Turcia. Perioada aproximativ 2 saptamani, prin septembrie.

Intrare in Turcia pe la Edirne, apoi coboram la Canakkale, Izmir, Kusadasi, Bodrum, Marmaris si Kas (cel mai sudic punct pe care ne propunem sa-l atingem). Apoi urcam catre Antalya, Burdur, Isparta, Afyoncarahisar. De aici sunt luate in calcul doua alternative pentru a ajunge la Istambul: fie prin Ankara si Bolu, fie prin Eskisehir si apoi Bursa. Iesirea din Turcia tot pe la Edirne.

Se aduna ceva kilometri, cu cochilia in spate, dar nadajduim sa fie ceva de neuitat. 

Prietenii de care pomeneam au facut anul trecut o parte din traseu, cu cortul si cunosc campingurile prin care au trecut.

Orice sfat sau indrumare pe acest subiect ar fi extrem de util si pentru asta multumesc anticipat!

 

Mergeți cu rulote sau cu camper?

Cati km va propuneți să conduceți pe zi? Campari off sau in camping? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iftimia Ioan
La ‎2‎/‎19‎/‎2019 la 10:12, Anghelescu Anton a scris:

:salutare!:Buna ziua.Anul acesta îmi propun un traseu mai mare(anul trecut a fost de probă 155okm)4500km.pe următorul traseu:Cernavoda, Târgoviste, Câmpul Lung, Sincer Veche, Făgăraș, Sibiu, Omenești, Tismana, Orșova, Moldova Nouă, Timișoara, Glavoi(dacă se poate intra)Oradea, Turda, Sighișoara, Sovata, Gheorghieni, Piatra Neamț, Iasi, Tg.Neamt, Putna, Vatra Doinei, Toplita, Miercurea ciuc, Covasna.Intorsura Buzăului, Patarlagele, Galbeni de. Munte, Cernavoda. Desigur voi vizita tot ce este interesant in dr.si st.traseului.Voi pleca după 1iulie. Durata va fi de peste 100de zile.Astept de la colegii rulotisti informatii despre drum, cumperi etc.O zi bună tuturor și la cât mai multe planuri.:autorulota:

Pentru campare in Piatra Neamt  retineti nr tel.0742380335 cu conditia sa fiu in localitate

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Salutare @Florin Dinu 

 

Vom fi probabil trei echipaje cu rulote si inca o familie ce merge cu cortul. Cazare numai in campinguri! 

 

La 2/21/2019 la 16:42, Radu Ghita a scris:

 

@Mircea n-am luat inca in discutie etapele si timpii. Cert este ca nu va fi vorba de un maraton! Vrem sa parcurgem cate o etapa si sa facem pauze pentru odihna sau pentru a  vizita obiectivele turistice din imprejurimi.  Lasam rulotele in camping si ne deplasam doar cu masinile.   Vrem sa fie ceva placut, relaxant si instructiv in acelasi timp!

Sigur ca Ploiesti  - Edirne si invers vor trebui facute dintr-o bucata (aproximativ 500 km) insa nu va fi nimic de speriat.......

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dezmorțim rotile de pastile "lor" și vom vizita regiunea Umbria și un pic de mare, apoi repede repede acasă, fiul cel mare începe școala și eu din nou la serviciu. 

In mai câteva zile la mare, cred în Croația. 

Iulie si august in Franța regiunea Languedoc și Proventa la întoarcere în zona Verdon. 

Septembrie închidem sezonul de mare în Croația.

Revelionul la Sexten Park ori Olymia in Dolomiti. 

Singura rezervare este cea din Franța unde locurile în camping pe perioada clou s-au terminat în prima jumătate de ora de la deschiderea rezervărilor. 

După cum se vede suntem legati de vacanțele școlare, care în Italia se reduce la 3 luni de vara, 2 săptămâni de Crăciun și 3 zile de Paști. 

Week-end-uri cam greu, lucram în sănătate și nu știm ce este acela, avem unul liber împreună cam odată la 3-4 luni. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Sarafoleanu

Eu am in plan Croatia și Elveția in Sept-Oct, in jur de 1 luna ambele, poate mai mult dacă merge treaba. În rest prin tara cât de mult posibil, pe unde ma duce vântul în principiu, fără un plan anume. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
33 minute în urmă, Silviu Sarafoleanu a scris:

Eu am in plan Croatia și Elveția in Sept-Oct, in jur de 1 luna ambele, poate mai mult dacă merge treaba. În rest prin tara cât de mult posibil, pe unde ma duce vântul în principiu, fără un plan anume. 

In Elveția pe unde, eu stau în granița cu ei, poate ne întâlnim sau îți pot fii de ajutor în zona lacurilor. 

In Croația vom fii și noi la închiderea vacantei de vara a copilului. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Sarafoleanu
La 3/1/2019 la 0:13, Raul G a scris:

In Elveția pe unde, eu stau în granița cu ei, poate ne întâlnim sau îți pot fii de ajutor în zona lacurilor. 

In Croația vom fii și noi la închiderea vacantei de vara a copilului. 

Nu stiu inca, nu am planul inca facut, dar apreciez,  te voi cauta cand am mai multe detalii. Oricum, ceva gen munte, lacuri de munte :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marginean Mircea

Buna ziua.

Statiuni cu ape termale Romania si Ungaria. Paste in Bucovina.  Sfirsitul luni mai Bicaz.Apuseni.Septembrie Grecia.Urmeza detaliile. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 28.2.2019 la 14:29, Raul G a scris:

.... Iulie si August in Franța regiunea Languedoc și Proventa la întoarcere în zona Verdon.

Recomand (TOP) aceste regiuni din Franta ! (vazut in 2012)

Provence - una dintre cele mai vizitate regiuni din sudul Frantei!

Languedoc-Roussillon - o regiune de vis (vazuta in 2012 si 2017). Livezi de maslini, campii de lavanda si vita de vie sunt doar cateva din frumusetile locului. Orasele ca, Roussillon , Sete, Adge, Nimes , Albi ...etc , atrag turisti "ca un magnet". Atentie la perioda de concediu (Iulie & August). Aglomeratie (valuri de chinezi) !

Lacul Verdon (defileul sau canionul si Parcul National du Verdon) o perla in regiunea Alpi-Coasta de Azur ! Culoarea lacului - smarald. O plimbare cu caiacu /canoea sau barca -electrica pentru a admira canoinul.(Camparea off interzisa.Camping Les Pins (4 * )  scump dar ...merita toti banii langa lac in localitatea FR- 83630 Les Salles-sur-Verdon. Interzis focul, gratarul si ...scaldatul ! Locuri special amenajate pentru scaldat.) Pentru a ajunge la lacul Vedon / Canionul Verdon e nevoie de multa rabdare. Drumul anevoios cu multe serpentine , pe alocuri foarte ingust ( o singura banda) , tuneluri sapate in stanca (atentie la inaltime) ... Drumul face parte din "Routa lui Napoleon" (DN 6085 /DN 4085 pina-n Castellane  si N 85 ). Recoman si acest traseu iubitorilor de senzatii tari ( pe doua roti). :)

Despre cele mai vizitate orase , am povestit in alte postari mai vechi . :)

 

@Raul G Felicitari pentru intinerariul ales. SUPERB !

Ah, nu uita de orasele Nizza , Antibes si Cannes (Festivalul de Film , in fiecare an, in luna Mai). Menton la granita cu Italia.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
11 minute în urmă, Mihai-Arad a scris:

Recomand (TOP) aceste regiuni din Franta ! (vazut in 2012)

Provence - una dintre cele mai vizitate regiuni din sudul Frantei!

Languedoc-Roussillon - o regiune de vis (vazuta in 2012 si 2017). Livezi de maslini, campii de lavanda si vita de vie sunt doar cateva din frumusetile locului. Orasele ca, Roussillon , Sete, Adge, Nimes , Albi ...etc , atrag turisti "ca un magnet". Atentie la perioda de concediu (Iulie & August). Aglomeratie (valuri de chinezi) !

Lacul Verdon (defileul sau canionul si Parcul National du Verdon) o perla in regiunea Alpi-Coasta de Azur ! Culoarea lacului - smarald. O plimbare cu caiacu /canoea sau barca -electrica pentru a admira canoinul.(Camparea off interzisa.Camping Les Pins (4 * )  scump dar ...merita toti banii langa lac in localitatea FR- 83630 Les Salles-sur-Verdon. Interzis focul, gratarul si ...scaldatul ! Locuri special amenajate pentru scaldat.) Pentru a ajunge la lacul Vedon / Canionul Verdon e nevoie de multa rabdare. Drumul anevoios cu multe serpentine , pe alocuri foarte ingust ( o singura banda) , tuneluri sapate in stanca (atentie la inaltime) ... Drumul face parte din "Routa lui Napoleon" (DN 6085 /DN 4085 pina-n Castellane  si N 85 ). Recoman si acest traseu iubitorilor de senzatii tari ( pe doua roti). :)

Despre cele mai vizitate orase , am povestit in alte postari mai vechi . :)

 

@Raul G Felicitari pentru intinerariul ales. SUPERB !

Ah, nu uita de orasele Nizza , Antibes si Cannes (Festivalul de Film , in fiecare an, in luna Mai). Menton la granita cu Italia.

Coasta de azur, regiunea maritima am vizitat-o de multe ori, fiind relativ aproape cca 4-5 ore de mașină, de aceea am decis sa campam la Verdon 5 zile. 

Mulțumesc mult pentru informații, am mai vb cu persone care dețin trenuri "importante" precum este al meu (13X2, 5 m) și au spus ca cel puțin acolo unde voi merge eu nu voi avea mari probleme sau nu mai mari decât în Dolomiti sau unele insule croate. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo

Eu momentan nu am niciun plan! Ăsta e primul an în care am rulotă. Tatonez în limita kilometrilor pentru a mă deprinde cu ea după mașină. Cel mai lung traseu cred că va fi Severin - Vama Veche, dar undeva în august!

Serviciul nu-mi permite mai mult de 2 libere la rând până la 1 iulie cel puțin,   așa că momentan mă consum în mine, ca un câine rău ce sunt și personalizez tot ce pot personaliza după plăcerea și gustul meu la rulotă!

Aveam vise și planuri că dacă prind 3-4 zile libere sărim in ghete și ne cărăm oriunde, nu contează, să ne cărăm, dar serviciul mă sufocă în ultimul timp și visele mi-le îndeplinesc doar noaptea!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salutare :rulotisti:

Daca nu am scris nimic pănă acum nu înseamnă că nu am citit!

Succes tuturor colegilor in călătoriile programate si drumuri bune!

În ultimul moment ca sa zic asa am hotărât că dacă tot bat drumul până la Letca Nouă, după aceea să mergem la mare! Unde nu stiu încă, dar undeva off camping pe plaja sălbatică,   Vadu, Corbu, Tuzla...încă "scomonesc" pri posturile colegilor pe forum dar si pe multe alte grupuri de pe Fb!

Dacă mai sunt doritori cu toată plăcerea putem "fraterniza"!

Pap, estimez sa stam cel puțin 2 saptamani, dar nu-i "batut nimic in cuie", suntem pensionari si putem sta si mai mult!

Nu va lipsi nici in aceasta vara o iesire de cate 2 saptamani la Felix si Tasnad! Iubim apele termale! Nu stiu daca fac bine dar in mod cert rau nu fac!

Va asteptam cu drag!

S-auzim numai de bine!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 15.1.2019 la 19:54, Florin Dinu a scris:

Deviza mea este: NICI UN WEEKEND ACASA! Chit ca merg la Iepuresti, nu stau acasă. 

Doamneeee, ce-mi place deviza asta ! :noroc:

 

 

Modificat de Mihai-Arad
icon

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.