Sorin S

Duster 2018

29 postări în acest subiect de discuţie despre Duster 2018

Duster 2018

Sorin S

Salut , anul acesta m-am hotărât să-mi vând mașina cea veche și să achiziționeze noul model Duster cu Adblue.

Mașina este exact ca și modelul fara Adblue doar că are 115 cp in loc de 109 cp și un rezervor de Adblue de 14 litri , restul mașina este identica.

După ceva căutări m-am hotărât la Dacia Duster mașina romanului , ieftină și bună .

Trag o rulota de 1300 kg mma după ce a fost trasă de un Opel Astra h 2012 , 125 cp de care am fost foarte mulțumit dar doream 4x4 .După cum știți tracțiunea este pusă și pe Nissan, Renault și până acum sânt tare mulțumit de ea . 

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad
8 minute în urmă, Sorin S a scris:

.... până acum sânt tare mulțumit de ea

 

Cel mai important lucru .... sa fii multumit ! :OK:

:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Sa o stapaniti sanatosi !:OK::noroc::salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Nu faci un lucru rau achiziționand o astfel de masina. 

Eu am avut 2 ani un Duster , face lift  de la prima variantă,  60000km am parcurs cu el. Si am tractat  rulota cu el vreo 20000 km. 1, 5 dci,  4x4.

Am fost in drive test  cu noul Duster.  E o altă mașină,  mai ales în varianta  full.  Altfel insonorizat,  altfel lucrat in interior.

Atentie sa ai la montarea cîrlig, eu am cerut cîrlig" made in france". Mi au adus pe original, se aliniază muuult mai bine cu înălțimea capului de tractare  a rulotei.

Succes! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Braslasu Florin

Cel mai important și va spun din experiența este cât de sigura este mașina !!

de cele mai multe ori ne uitam sa consume puțin , sa fie cât mai ieftină dar la siguranța nu ne uitam , și este foarte rău ! Pt ca in condițiile de trafic din România toate mașinile din gama Dacia nu îți oferă nici măcar minimum de siguranța (lucru confirmat de constatatori asiguratorilor auto) 

Asa ca țineți cont in alegerea d-voastră și de acest aspect extrem de important!

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

@Braslasu Florin asta este când este sa mori , mori și în poala popii.

Daca ar fii atât de proasta nu ar fii locul 1 în vânzări în Europa .

Eu unu nu sânt de părere că trebuie să plec cu , nu are siguranță mașina .

Am uitat sa scriu de la bun început ca nu halesc carcoteli , asta este mașina care mi-a plăcut , asta este munca mea și apropo nu am avut bani să-mi iau mașina SH , așa că mi-am luat noua..

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Braslasu Florin

Va rog sa ma iertati dacă postarea mea v-a deranjat in vreun fel, nu asta am intenționat !

Va cer iertare !

Modificat de Radu Ghita
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

@Braslasu Florin nu ai deranjat , doamne ferește dar cum tu ai spus ce simți așa am spus și eu. 

Aici nu este vorba de vreun deranj doar că mi-a făcut plăcere să imi prezint mașina așa că între rulotisti ca asa știu că se face .

Acum sincer fie vorba intre noi sânt mărci consacrate care sânt mai praf decât Dusterul , lasand siguranta și vorbind din alte puncte de vedere gen norme de poluare vezi grupul vag , gen casete direcție vezi grupul DAIMLER , sânt multe alte aspecte .

Și legat de siguranță are doar 3 stele deoarece nu îndeplinește condițiile la siguranță pietonilor , stelele nu se dau doar că are airbag , sânt mai multe criterii in care se oferă 5 stele , printre ele "line asist și emergency break sistem" .

Sânt mașini de 3 stele și datorită faptului că are deformare mult mai buna la impactul cu pitonii au crescut la 4 sau 5 stele.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stăpânești cu drag @Sorin S și să vă bucurați de ea mulți ani, fără evenimente neplăcute! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

@Daniel P mulțumesc mult și voi sa vă bucurați de ea și se pare că sânt frați de sisteme 4x4 :default_emoticons-animated-3:.

Trebuie sa ne vedem sa cinstim tracțiunile ..

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, Sorin!

 

In primul rand, felicitari pentru achizitie! Sa va bucurati de ea!

Si mie-mi face cu ochiul Duster-ul, insa finantele sunt limitate! Ati luat-o in rate? Spune-mi, te rog frumos, daca se poate, cat a fost avansul si cat este rata lunara cu tot cu CASCO?

In primul rand mie imi place faptul ca bara de protectie din fata este sus de tot. Nu am vazut la multe modele asa ceva, insa vad pe strada multe masini 4x4 cu bot de... sedan, care la coborarea cu spatele a unei borduri, invariabil o va atinge "sanatos" cu spoiler-ul (daca mai e!) Iar in Bucuresti, sunt multe situatiile astea!

In al doilea rand, imi place design-ul partii din spate - stopurile - dar si deschiderea generoasa a haionului (latimea mare, aproape paralelipipedica, spre deosebire de Astra). De asemenea, si partea din fata - blocul optic cu luminile de zi, dar si grila - imi plac foarte mult.

As vrea sa te mai intreb, cat de confortabil este scaunul soferului? Eu am probleme cu spatele, iar la drum lung cu masina, scaunul joaca un rol important in a-mi fi bine sau nu.

 

Daca ar fi avut doua portiere, pentru mine ar fi fost masina ideala! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari pentru achizitie. Sa stapaniti sanatosi si drag, sa aveti multe vacante minunate, drumuri bune si vant din spate:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Dacia ...apreciata in Germania ! Si , nu numai ...

INFO:

Multi dintre noi (europenii , cu p populatie de  cca. 750 milioane locuitori) nu vedem decat "marcile europene" . Asiatici cu o populatie  de cca. 4 miliarde locuitori  au o alta parere despre masini. Statistic vorbind !

 

Comparati preturile modele Dacia din Romania cu cele din Germania (mi-as fi dorit sa gasesc si preturile din...Franta /Spania , dar...timpul).

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 17.12.2018 la 20:05, Mihai-Arad a scris:

Comparati preturile modele Dacia din Romania cu cele din Germania (mi-as fi dorit sa gasesc si preturile din...Franta /Spania , dar...timpul).

 

 Din Franta !

Dacia Duster 2018 - Franta / Preturi - Modele

 

Duster 2018 - Franta - Reduceri ! % !

Modificat de Mihai-Arad
new

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Felicitari pentru achizitie.

Din vara am su eu unul si m-am delectat cu fiecare drum facut cu rulota, mare si munte !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

In Irlanda Dusterul este f.cautat. Preturile de aici sunt:

Model         Starting Price

Essential    €17, 390

Comfort     €18, 790

Prestige     €21, 290

 

In rate:

Price: €17, 390

36 months payments: €149

Deposit: €5, 665

Optional Final Payment: €7, 617

Total Cost of Credit: €1, 406

APR: 4.9%

 

:salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Males

Sa o folosești sanatos.Cat despre siguranța in Duster va pot povesti ce am trait pe propria piele, nu povesti.Am fost posesorul uni Duster fabricat 2011.La un impact frontal cu un Opel Zafira(adevarat ca Opelul nu era in miscare)la o viteza de 100km la ora înafară de o izbitura zdravănă si o lovitură de airbag ca un dos de palma peste ochi, nu am pățit nimic.Habitaclu nu a fost deformat deloc, semn ca si dacă aveam mai mult probabil ca eram ok.Pe de alta parte, cei din Zafira, chiar dacă impactul a fost in colț drapta față al lor, au avut mai multe probleme.Cel mai grav soferul cu fractura de stern.Concluzia mea este ca e totusi o mașină sigură.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Foarte frumoasa mașina ( Gusterul) cum îmi place mie sa ii spun, pot spune ca în IT este foarte bine văzută. Eu locuiesc într-o micuța localitate în creierul munților cu 285 locuitori, iar Gustere vezi aproape în fiecare curte, acolo unde odată vedeai Suzuki Jimny sau Panda 4x4 acum vezi doar Gustere. Se știe ca oamenii de la munte sunt mai pragmatici și nu se uita la fițe. 

Eu unul în acest moment nu as lua-o doar pt ca este mica in spate si cu trei feciori nu am ce sa fac, sunt în căutarea unui Pathfinder 7 locuri care din păcate nu se mai produce și sunt obligat sa ma adresez pietei de mașini uzate și asta ma frânează muuuult tare. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

In toamna se lanseaza modelul 1.3TCe de 150 CP cu tractiune 4WD. Cred ca la anul voi schimba si eu Duster-ul cel vechi. Abia astept lansarea. Probabil pe cel vechi il voi vinde in cadrul comunitatii. Eu sunt super incantat de performantele Duster-ului, si pot spune asta dupa ce l-am plimbat putin cu rulota in spinare.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
55 minute în urmă, Raul G a scris:

Foarte frumoasa mașina ( Gusterul) cum îmi place mie sa ii spun, pot spune ca în IT este foarte bine văzută.

....

Eu unul în acest moment nu as lua-o doar pt ca este mica in spate si cu trei feciori nu am ce sa fac,

Si eu aveam mari indoieli cu spatiul dar nu e chiar asa. Cu rulota, orice bagaj voluminos si usor automat merge in rulota. Fara rulota, ori folosesc box-ul pus pe masina (mare, 400l), ori scot placa aia din portbagaj si folosesc tot spatiul pana sus (nu am avut ocazia). Bancheta spate e, zic eu, suficienta ptr. 3 persoane normale, ca sa zic asa. Am avut drum lungut (180 km) cu 3 pers. in spate + catel (boxer), s-au descurcat :)

44539086_353406932062326_9222510792832712704_n.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Males
La 17.12.2018 la 9:23, NLaurentiu a scris:

Salut, Sorin!

 

In primul rand, felicitari pentru achizitie! Sa va bucurati de ea!

Si mie-mi face cu ochiul Duster-ul, insa finantele sunt limitate! Ati luat-o in rate? Spune-mi, te rog frumos, daca se poate, cat a fost avansul si cat este rata lunara cu tot cu CASCO?

In primul rand mie imi place faptul ca bara de protectie din fata este sus de tot. Nu am vazut la multe modele asa ceva, insa vad pe strada multe masini 4x4 cu bot de... sedan, care la coborarea cu spatele a unei borduri, invariabil o va atinge "sanatos" cu spoiler-ul (daca mai e!) Iar in Bucuresti, sunt multe situatiile astea!

In al doilea rand, imi place design-ul partii din spate - stopurile - dar si deschiderea generoasa a haionului (latimea mare, aproape paralelipipedica, spre deosebire de Astra). De asemenea, si partea din fata - blocul optic cu luminile de zi, dar si grila - imi plac foarte mult.

As vrea sa te mai intreb, cat de confortabil este scaunul soferului? Eu am probleme cu spatele, iar la drum lung cu masina, scaunul joaca un rol important in a-mi fi bine sau nu.

 

Daca ar fi avut doua portiere, pentru mine ar fi fost masina ideala! :)

Cam prost la categoria comfort. S-au facut ceva îmbunătățiri la varianta nouă insa la drum lung se simte. Altfel mașini foarte rezistente, eu sunt fost proprietar de Duster. Am auzit ca varianta cu adblue au ceva probleme, verificați si alte forumuri. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Multumesc frumos,  @Florin Males !

 

Astept un feedback si de la @Sorin S , mai ales ca el are varianta actuala de Duster. Poate si @Radu Ionescu  poate spune mai multe despre confortul soferului si alte subtilitati pe care doar cei care-l detin le pot observa.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
în urmă cu 7 ore, Radu Ionescu a scris:

Si eu aveam mari indoieli cu spatiul dar nu e chiar asa. Cu rulota, orice bagaj voluminos si usor automat merge in rulota. Fara rulota, ori folosesc box-ul pus pe masina (mare, 400l), ori scot placa aia din portbagaj si folosesc tot spatiul pana sus (nu am avut ocazia). Bancheta spate e, zic eu, suficienta ptr. 3 persoane normale, ca sa zic asa. Am avut drum lungut (180 km) cu 3 pers. in spate + catel (boxer), s-au descurcat :)

44539086_353406932062326_9222510792832712704_n.jpg

Am fost la reprezentanța și am pus scăunelele copiilor în spate, al treilea fiu avea cam 15-20 cm de spațiu, e mica. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Pai ai zis "feciori", nu "feciorasi cu accesorii" :amuzat:

Feciorii mei au 20+, sunt doi si mai incape inca unul la fel lejer.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 5 ore, NLaurentiu a scris:

Poate si @Radu Ionescu  poate spune mai multe despre confortul soferului si alte subtilitati pe care doar cei care-l detin le pot observa.

Ce pot zice e doar ca sunt indragostit de masina asta, foarte comoda de condus si in oras si in afara. Nu m-am dat jos vreodata obosit din ea, chiar si dupa drum de 6-7h.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.