Gabi Barbu

Adaptor regulator butelie

14 postări în acest subiect de discuţie despre Adaptor regulator butelie

Adaptor regulator butelie

Gabi Barbu

Va salut!

Am urmatoarea problema la care nu am gasit solutie pe forum.

Rulota a venit cu butelie si regulator olandeze 

20181006_123818.jpg.b5fbf5dc9fc7b0d3380a3fe8f995731f.jpg20181006_123808.jpg.88328b9cdba74906151262c20a62836b.jpg20181006_123749.thumb.jpg.fa602bc93f6a28bfdbb0e6848dc3ef6f.jpg

 

Am achizitionat o butelie romaneasca de 12 kg cu alt fel de supapa(prindere) la regulator.

Unde gasesc sau cum se numeste sa pot cauta un adaptor, astfel incat sa pot folosi ambele butelii?

Sau trebuie sa cumpar un regulator romanesc si sa le schimb intre ele?

Multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

In mod normal, standardul olandez este identic cu cel romanesc, filet 1/2 stanga. 

In fotografii este 1/2 stanga de la olandezi. Posteaza si robinetul celei romanesti, ca sa integem de ce nu se potrivesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Achim  filetul se potriveste, mai scurt cu vreo doua spire, dar se infileteaza.20181007_133324.jpg.c85e6a12aad094c1332f17038392cbe6.jpg20181007_133317.jpg.83ecc34fef0e2728b077262a20df5ed0.jpg

 

Butelia romaneasca are un con in care ar trebuii sa intre tevusca de la regulator , dar mi se pare ca inaltimea acelui con este prea mare ca acea tevusca sa intre ok.20181007_133637.jpg.2737c677fb82a61a85919940507b3836.jpg  Sa ii dau garnitura de cauciuc jos, pt ca este prea groasa si sa o pun pe cea cu care a venit butelia?

20181007_133604.jpg.a792cbbaadc621abb994782601487797.jpg20181007_133611.jpg.a49b40c17336c432d2a99aefc9b507c8.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Taie tevusca de la regulator si nu o să mai ai nici o problemă.Eu așa am facut.:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Emil Vinteler acel stut mi se pare prea scurt. Nu am de ce sa-l tai. Din ce m-am uitat pe net la regulatoarele pt butelii romanesti, am vazut ca acel stut se termina in forma de trompeta, probabil pentru etansarea cu conul robinetului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

O garnitura ca aia din poza rezolva problema

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Achim este o presupunere sau cunosti bine lucrurile acestea. Nu vreau sa ma joc cu instalatia de gaz.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

Eu zic ca iti faci prea multe griji.

Adaugi garnitura suplimentara, strangi bine, verifici cu apa si sapun. 

Daca nu scapa gaz, e-n regula.

Altfel, daca vrei sa stai absolut linistit, cumpara o butelie din Olanda sau Germania.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Mare atentie, la fiecare schimbare de butelie se schimba garnitura.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
La 07.10.2018 la 19:10, Gabi Barbu a scris:

@Emil Vinteler acel stut mi se pare prea scurt. Nu am de ce sa-l tai. Din ce m-am uitat pe net la regulatoarele pt butelii romanesti, am vazut ca acel stut se termina in forma de trompeta, probabil pentru etansarea cu conul robinetului.

Acel stut are rol doar de centrare, el intrand in gaura din robinet, etansarea fiind asigurata doar de garnitura...la fel este si la cele romanesti, etansarea e asigurata doar de garnitura...constructia difera, robinetul si regulatorul fiind, cum spui tu, de tip "trompeta" iar garnitura de clingherit nu cauciuc cum pare sa fie la ce olandeza. Asa cum ti-a zis si Achim, pune garnitura de clingherit (cea de cauciuc nu permite strangeri prea mari, din cauza constructiei diferite "cazand" de pe "buza trompetei"!), strange si verifica etansarea! Nu face ca-n povestea cu "drobul de sare"...Spor!

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Vana Petre mersi de lamuriri. O sa incerc in seara asta.  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Eu a trebuit sa tai tevusca deoarece nu se etansa chiar dacă am pus trei garnituri .Se lovea de conul de la butelie .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Emil Vinteler i-am facut proba si se etanseaza ok cu garnitura primita la achizitia buteliei.

Multumesc tuturor pt sfaturi. 

Murighiol....venim! :autorulota:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
în urmă cu 15 ore, Gabi Barbu a scris:

@Emil Vinteler i-am facut proba si se etanseaza ok cu garnitura primita la achizitia buteliei.

Multumesc tuturor pt sfaturi. 

Murighiol....venim! :autorulota:

Vezi ca se poate? :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.