Cosmin S

Teste sistem fotovoltaic

10 postări în acest subiect de discuţie despre Teste sistem fotovoltaic

Teste sistem fotovoltaic

Cosmin S

Are cineva din împrejurimile Brașovului, un panou solar detașabil, sau pur și simplu, unul pe care încă nu l-a montat ?

Mi-ar trebuii câteva minute, pentru un test, doar cât să-l conectez la regulatorul mppt să văd cât și cum bagă.

De când mi-a fost montat pe acoperiș, panoul meu solar de 145W, nu bagă mai mult de 15W în plin soare și asta, în zile bune. Am avut o iarnă tare grea, anul trecut în Grecia, pentru că deseori, nu mergea deloc. Între timp, am găsit câțiva conectori, care nu au fost prinși bine și evectiv ieșeau cablurile afară din conectori. După ce am remediat aceste probleme, nu mi-a mai întrerup deloc, însă nu exclud posibilitatea ca panoul să fie avariat. Până să-l montez sus, a mers perfect. Dacă testul iese bine, barem știu ce opțiuni am. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Salut, Cosmin!

 

Oare nu e mai usor sa masori tensiunea direct la mufele panoului?! De asemenea, poti masura si curentul - orice aparat de masura are posibilitatea de a masura intensitati de pana in 10 A. Eu zic ca nu te mai complici cu alt panou si afli direct care este starea panoului tau si apoi verifici iar traseul pana in regulator. Verificarea o faci in plin soare pentru ca stii la ce valori sa te astepti (eticheta de pe spatele panoului iti indica tensiunea si curentul in gol).

 

Spor!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre

Fata de ce ti-a recomandat NLaurentiu mai adaug faptul ca panoul trebuie orientat astfel ca razele solare sa cada cat mai perpendicular pe suprafata lui ca sa te astepti ca masurarile electrice care le faci sa "bata" cu ce scrie pe spatele panoului..."iluminarea" oblica a panoului de catre soare face ca puterea efectiva furnizata de panou sa fie mult sub capacitatea lui...bine inteles trebuie sa ai in vedere si faptul ca panoul, chiar daca ar putea, nu furnizeaza o putere mai mare decat cea care consumatorul o solicita...deci trebuie sa te asiguri ca ai un consumator/acumulator care sa solicite la maxim panoul ca sa poti aprecia cat poate acesta furniza...

Sper sa fi fost suficient de clar in ce ti-am scris...daca mai vrei lamuriri, ma poti contacta...Oricum, teste cu alt panou nu sunt elocvente decat daca ar fi identic cu al tau si pozitionat la fel, altfel nu poti face nicio comparatie utila!

Spor!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Daca pe bornele regulatorului ce vin de la panou ai o tensiune de ~17v - 21v inseamna ca panoul functioneaza si nu sunt intrerupte celulele intre ele!

Am mai inteles ca regulatoarele se pot defecta, daca nu se conecteaza prima data la baterie si pe urma la panou !

A mai patit cineva sa strice vreun regulator legandu-l direct la panou, asta cand au fost in plin soare? Ms

Modificat de Gabriel Schuster

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S

Da, știu. Scrie clar despre această metodă, în manualul regulatorului.

 

Există cineva în zona Brașovului, care se pricepe la sisteme fotovoltaice și ar putea arunca o privire ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut. Sunt din Sfantu Gheorghe. In weekendul acesta o sa fiu la Vama Buzaului langa Cascada Urlatoarea cu rulota, Daca vi pana acolo pot sa ma uit si eu la sistemul tau, poate gasim problema.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 20 ore, Fejer Antal a scris:

Salut. Sunt din Sfantu Gheorghe. In weekendul acesta o sa fiu la Vama Buzaului langa Cascada Urlatoarea cu rulota, Daca vi pana acolo pot sa ma uit si eu la sistemul tau, poate gasim problema.

Salut!

 

Omul are panoul montat pe acoperis... :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Males

Cosmin, daca nu ai rezolvat inca problema cu panoul tau, eu sunt aproape de tine si vin aproape zilnic in Brasov.Am un panou de 30W care nu e montat decat provizoriu, nu e mare scofala sa-l aduc pentru proba

Modificat de Florin Males
  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
La 22.11.2018 la 16:36, Florin Males a scris:

Cosmin, daca nu ai rezolvat inca problema cu panoul tau, eu sunt aproape de tine si vin aproape zilnic in Brasov.Am un panou de 30W care nu e montat decat provizoriu, nu e mare scofala sa-l aduc pentru proba

N-am reușit să mă ocup de el, dar am avut o bănuială ce mi-a fost oarecum confirmată de către o un abonat pe YouTube. De la regulator la baterie, am pus niște cabluri subțiri, din alea roșu/negru care le foloseam în trecut, la difuzoare (m-am descurcat cu ce aveam pe drum). De la panou la regulator, am cabluri in ceramică, pentru sisteme fotovoltaice, dar sunt cam groase și nu am vrut să dau găuri atât de mari prin mobilier. Săptămâna trecută, am cumpărat niște cabluri de 4mm pe care urmează să le montez, când timpul o permite. Dacă reușesc să le înlocuiesc și nu se vede nici o diferență, voi apela din nou, pentru testul cu panoul. 

 

Mulțumesc frumos.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Males

Cu plăcere,

Poate ne vedem la Sibiu daca vii si povestim mai mult.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.