Caraiman Costel

Frigider rulota

3 postări în acest subiect de discuţie despre Frigider rulota

Frigider rulota

Caraiman Costel

Buna seara!

Sunt nou pe acest forum si sunt nou in randul posesorilor de rulota si va rog sa ma ajutati , daca se poate, cu un sfat.

Am o rulota din 1997 si ce pot spune ca am fost plecat si anul trecut la Cazanele Dunarii. Sunt din Focsani , si anul asta am fost in Maramures; toate bune si frumoase, am 3 copii minori si da pot spune ca a fost foarte frumos.

Am o problema cu frigiderul din rulota. Daca dau drumul la frigider la 220v ingheata foarte bine si in frigider si in congelator .La fel functiooneaza foarte  bine si pe 12v dar imi termina bateria aproape instantaneu dar pe gpl NU raceste . 

Am citit pe forum si am pus rulota la cumpana si am verificat instalatia .Am lasat la mic sa nu fiarba amoniacul , am lasat mai mult de 24 de ore si tot NU RACESTE.

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Modificat de Radu B

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster
în urmă cu 8 ore, Caraiman Costel a scris:

buna seara!

sunt nou pe acest forum si sunt nou in randul posesorilor de rulota si va rog sa ma ajutati , daca se poate, cu un sfat.

am o rulota din 1997 si ce pot spune ca am fost plecat si anul trecut la cazanele Dunarii, sunt din focsani , si anul asta am fost in maramures , toate bune si frumoase, am 3 copii minori si da pot spune ca a fost foarte frumos dar , am o problema cu frigiderul din rulota. daca dau drumul la frigider la 220v ingheata foarte bine si frigider si congelator , la fel functiooneaza foarte  bine si pe 12v dar imi termina bateria aproape instantaneu dar pe gpl NU raceste .  am citit pe forum si am pus rulota la cumpana si am verificat instalatia , am lasat la mic sa nu fiarba amoniacul , am lasat mai mult de 24 de ore si tot NU RACESTE. ce ma sfatuiti sa fac ?

Bun venit pe forum! Te rog sa citesti regulamentul si sa te conformezi, mai ales la gramatica. 

Citeste topicurile despre frigidere si vei afla multe  despre functionarea frigiderului. 

Daca functioneaza bine pe 220 V inseamna ca nu sunt probleme cu partea de absorbtie, cu circuitul de amoniac. 

Pe 12V functioneaza doar in mers, alimentat de la  bateria masinii, este normal sa termine bateria in regim stationar.

Frigiderul a functionat bine pe gaz pana acum? Daca da cred ca problema ta este la partea de arzator, nu incalzeste cum trebuie. Curata arzatorul si duza, cu grija sa nu o decalibrezi. La fel , curata si tubul de evacuare. 

Daca nu a mers niciodata, verifica in primul rand daca regulatorul de gaz este compatibil cu consumatorii din rulota. Soba, aragazul si frigiderul sunt consumatori care se fabrica pentru 30 sau 50 mbar. Trebuie ca si regulatorul sa fie conform consumatorilor.

Dupa ce faci aceasta verificare, daca totul este in regula, verifica partea de arzator si evacuarea. Vezi ca in cos este o spirala metalica, nu trebuie sa lipseasca sau sa fie cazuta. Spor la treaba!!!

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Caraiman Costel

Va mulțumesc !

Am sa desfac cele doua capace de pe exterior să văd ce este acolo.

Întradevăr , se aprinde foarte greu arzătorul, după foarte multe încercări .

Totul este îmbrăcat în poleială, izolat și nu am văzut nici o spira , dar mai verific .

Va salut, cu respect !

Link către postare

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Oana Hajos
      de Oana Hajos
      Salut.
      Suntem o familie cu 3 baieti si un catel.
      Aici gasiti aventurile noastre cu rulota prin Europa
    • Cristi Florean
      de Cristi Florean
      Rulota 2-3 persoane Avondale sandpiper luna 10 an 1998 foarte spațioasă, cabina de dus separata, aragaz cu 4 ochiuri, gril, cuptor; frigider, încălzire, boiler funcționale pe gaz, 220, 12v. Toate utilitățile funcționale și cu proba la vanzare. Toate geamurile se deschid și au plase respectiv folie intimitate fără probleme de funcționare. Cort exterior 2/3, bidon apa menajera, apa gri, scara, coarba (complecta și perfect functionala din toate punctele de vedere)
      3300 euro negociabil 
      Opțional Mover powrich (plus 400 euro cu montaj inclus)
      Fără probleme de infiltratii (proaspăt revizionata in acest sens). Accept inclusiv proba cu aparat cu jet😁
      Nu reușesc sa pun poze din telefon... Sper sa nu fie o problema link spre facebook
      https://m.facebook.com/groups/606872093164142?view=permalink&id=712125975972086
    • Amalia Glodeanu
      de Amalia Glodeanu
      Salutare! Este cineva pe aici care are in plus o grila de evacuare a gazelor arse pentru frigider? Ne trebuie doar partea din exterior (incercuita in foto) - o tot cautam de ceva timp si nu gasim sa o cumparam. Multumim!

• Alexandru Remus
      de Alexandru Remus
      Salut,
      Cred ca frigiderul pe amoniac pe care il am pe rulota este stricat. In consecinta ma gandesc sa il schimb. Am 2 variante: altul sh tot pe amoniac sau unul pe compresor. 
      Mentionez ca pe rulota am un acumulator deepcycle de 100 a. Din discutiile pe care le-am avut cu vanzatorii mi-au zis ca, daca cumpar un panou de 150 w este suficient.
      Am nevoie de ceva sfaturi de la rulotistii care au folosit asa ceva sau care au cunostinte despre subiect.
      Atasez si un link cu frigiderul cu compresor:
      Frigider:
    • Dan Varga
      de Dan Varga
          Nu vreau sa va stresez cu demonii care imi dau tarcoale dar am ajuns la o anumita maturitate cerebrala si intradevar acest gand nu imi da pace.
          Vreau sa tineti cont de experienta voastra de proprietari de rulote, sau autorulote si sa ma ajutati cu argumente pro sau contra.
      Sunt sofer de meserie si puteti sa-mi legati nu una si trei rulote ca le parchez unde trebuie.
      Incerc sa va expun uu pic situatia mea: in timpul liber, impreuna cu fiul meu practicam un off road mai soft, am facut parte si din staf-ul de organizare a mai multor competitii de genul acesta la noi in CENTRU, ( cum imi place sa spun ).Ei, in multele adunari de off, eram cu cortul, care cred ca mi-a ramas mic.

Mi-ar place si rulota dar va trebui sa o adaptez ptr. terenul din zona , sa am unde sa stau si sa stauu si .....deja visez , dar si o autorulota gen VW Syncro , sau mai mare dar 4x4.
      Necazul il am din partea consoartei, ea este adepta hotelului, dar ideea este ca vreau sa o pun in fata faptului implinit , am luat agregatul , bagajele sus si ura , in concediu.
      Dar cred ca in prima faza am sa inchiriez pe rand, una dintre............ optiunile mele, sa vedem ce efect au asupra noastra.
      Oricum incerc sa fiu receptiv la orice sugestie , sfat si sper sa nu treaca mult sa ne gasim intr-un camping la un pahar de vorba.
      Multumesc si cred ca am deschis unde trebuie acest topic!

foto
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.