Adalbert Tiberiu

Rulota Dethleffs 350 HK

25 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota Dethleffs 350 HK

Rulota Dethleffs 350 HK

Adalbert Tiberiu

Dupa cum am scris si in titul detin o rulota Dethleffs 350Hk cu o greutate de 574 kg si MMA 900 kg, an 1994.

La anii ei se prezinta bine, fara mucegai, infiltratii etc. Ca dotari am : wc fix, frigider, aragaz cu 3 ochiuri, si o chiuveta din inox.  Ca dotari in plus (cred ca cel care a avut-o), in Olanda i-a montat un rezervor de apa care sta sub bancheta din partea stanga cu posibilitatea de a fi alimentat din exterior.

In rest ce imbunatatiri am adus eu rulotei de cand este la mine sunt : panou solar 125 w, controller 20A + o baterie Banner de 115 Ah, schimbat arzator la frigider (nu cred ca era nevoie), dar sa stau eu linistit ca e nou, schimbat telescoape (bucsele de cauciuc erau duse), trecut tot iluminatul pe led 12v din 220v.

Cam asa arata momentan rulota mea.

Voi reveni maine cu ceva poze.

O seara faina va doresc tuturor.

Modificat de Radu B
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Îți dorim sa ai parte numai de călătorii plăcute împreuna cu căsuța ta pe roti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Să o stăpânești sănătos, să ai parte de vacanțe plăcute și numai drumuri bune cu :cu-rulota: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

Va multumesc frumos 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Adalbert Tiberiu sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea :OK:!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Sa ai parte de vacante frumoase!

 

PS: aceiasi rulota o am si eu :default_emoticons-animated-3:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

SI cam așa arată rulota

IMG_20180720_201237.jpg

IMG_20180720_201254.jpg

IMG_20180720_201803.jpg

IMG_20180720_201954.jpg

IMG_20180720_201829.jpg

IMG_20180720_201947.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

@Cristian Popa, da stiu, cu tine am vorbit legat de panoul solar si de baterie cand erai plecat in concediu si iti multumesc inca odata pentru sfaturi:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Să o stăpânești sănătos, să ai parte de vacanțe si calatorii multe si placute :OK:Drumuri bune si vant din spate:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

Sa o stapaniti sanatosi si sa faceti iesiri frumoase cu ea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Sa aveti parte de ea!!!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

Mulțumesc pentru urări. In septembrie va fi prima iesire.

Până atunci punem totul la punct ; ingurul lucru cu care sper să mă descurc va fi montatul cortului :default_109:dar sigur  mă voi descurca .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut, Tiberiu!

 

Eu am gasit pe internet un tutorial foarte usor de pus in practica. Am sintetizat intr-un document Word ceea ce este online pentru a-l avea tiparit la indemana atunci cand voi intinde si eu cortul pentru prima oara (nici eu n-am avut ocazia sa-l desfac pana acum!)

Mai jos ai doua fotografii si, separat, instructiunile:

 

5b6d39d84374b_CORT_-_Schema_codare_pe_culori1.jpg.f89819f71b406bbd3ce8ec5ab7029109.jpg  5b6d39e89e385_CORT_-_Schema_MONTARE1.jpg.eb0500f31fbbc28a96a0ff11663d03f3.jpg

 

How_to_Colour_Code_your_tent[1].doc

 

PS: Foarte frumoasa rulota ta!

La marimea asta (350) ma orientasem si eu initial, insa am optat pentru 390 deoarece in zona din spate unde este bucataria este mai mult spatiu,  atat pentru depozitare, cat si de lucru. Pana in septembrie sper sa termin si eu de montat toate draciile si sa fac o prima iesire cu ea. Inclusiv poze cu produsul finalizat, sa-i fac o prezentare cum se cuvine!

Numai bine si spor la treaba!

Modificat de NLaurentiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

@ NLaurentiu multumesc de ajutor, sa vad poate Sambata fac o proba :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragam Eduard

Sa o stăpanesti sanatos.

Am si eu una din1995 , dar nu prea stiu multe despre ea.

Eu sunt din Campina si mi-ar prinde bine daca m-ai putea ajuta sa folosesc toate dotarile: wc, baie etc.

Multumesc.

Modificat de Radu B

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stăpâniți cu drag și s-aveți parte de multe și frumoase vacanțe! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

Va multumesc frumos

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adalbert Tiberiu

@Dragam Eduard ce vrei sa stii cum sa folosesti? eu cat ma pricep te ajut si eu o am de o luna, dar daca ai intrebari dai bataie, iar la ce nu stiu eu raspunsurile sunt colegii de pe forum si ne mai ajuta si ei, cu siguranta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragam Eduard

 Va salut in weekend am făcut o iesire off si am mai studiat ceva amănunte din interiorul rulotei. Pentru iluminatul la 12 v am cumparat o lampă cu led pe care am alimentat-o direct de la transformator, am schimbat pompa de apă pentru chiuvete care atunci cand sunt cuplat la 220 functionează dar la 12 v este moartă.

Acum urmează toaleta unde de asemeni nu merge nimic.Am localizat siguranța fuzibilă care este arsă urmand a o schimba să vedem ce se intîmplă după aceea.Cu răbdare o să deslușim toate amănuntele.Va multumesc si să aveti o săptămană frumoasă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragam Eduard
acum o oră, Dragam Eduard a scris:

 Va salut in weekend am făcut o iesire off si am mai studiat ceva amănunte din interiorul rulotei. Pentru iluminatul la 12 v am cumparat o lampă cu led pe care am alimentat-o direct de la transformator, am schimbat pompa de apă pentru chiuvete care atunci cand sunt cuplat la 220 functionează dar la 12 v este moartă.

Acum urmează toaleta unde de asemeni nu merge nimic.Am localizat siguranța fuzibilă care este arsă urmand a o schimba să vedem ce se intîmplă după aceea.Cu răbdare o să deslușim toate amănuntele.Va multumesc si să aveti o săptămană frumoasă.

 

temp0.jpg

temp1.jpg

temp3.jpg

temp7.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragam Eduard

Aceasta este rulota mea .......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
53 minute în urmă, Dragam Eduard a scris:

Aceasta este rulota mea .......

 

@Dragam Eduard , te rog să deschizi topic separat pentru prezentarea rulotei tale în secțiunea Rulota mea...

Aici se afla prezentarea rulotei colegului @Adalbert Tiberiu și ar fi bine să nu amestecăm lucrurile...:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragam Eduard
11 minute în urmă, Daniel P a scris:

 

@Dragam Eduard , te rog să deschizi topic separat pentru prezentarea rulotei tale în secțiunea Rulota mea...

Aici se afla prezentarea rulotei colegului @Adalbert Tiberiu și ar fi bine să nu amestecăm lucrurile...:multumesc!:

Ok am pus foto sa vedem daca seamana cu cea a dînsului si ma poate ajuta cu ceva sfaturi.daca trebuie o să le sterg .

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.