Mihai P

Bazin spart boiler Truma Therme TT2

6 postări în acest subiect de discuţie despre Bazin spart boiler Truma Therme TT2

Bazin spart boiler Truma Therme TT2

Mihai P

Am descoperit bazinul boilerului spart. Cautand un boiler ca sa il inlocuiesc pe cel spart,  am descoperit ca se poate inlocui doar  bazinul (se gaseste pe mai multe siteuri cu piese, eu am ales magazinul care mi l-a livrat a doua zi).

Se schimba de pe cel vechi rezistenta si tubul de caldura. M-am chinuit cu tubul de caldura, garniturile il fac mai greu de montat.

Durata inlocuirii de pe unul pe celalalt - cam o ora. Durata totala a operatiunii, cam doua ore. 

2A1F34E3-9DE3-4E6C-829D-F81E890F18A7.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

 Buna. Piesa sparta nu se poate suda? Noi la firma putem suda  tabla cu grosime de la  0.6mm fie din inox fie din otel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Daca nu l-ai inlocuit, poate iti dau eu un boiler nou. Am cumparat rulota de noua, anul trecut si am inlocuit boilerul cu unul pe gaz, eu fiind adeptul off campingului. L-am probat sa vad daca merge , de 2 ori, dupa ce am dus rulota acasa. E complet, inclusiv cu butonul de actionare. Il dau cu 300 lei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 2 ore, Fejer Antal a scris:

 Buna. Piesa sparta nu se poate suda? Noi la firma putem suda  tabla cu grosime de la  0.6mm fie din inox fie din otel.

Nu se poate suda, fiind dintr-un material plastic, gen polipropilenă și nici lipi...

Am încercat eu sa-l lipesc și cănd s-a încălzit apa a cedat, dilatându-se din cauza temperaturii...:default_doh:

Clar trebuie înlocuit...

Bun prețul @Cristian A...dacă n-aveam alte priorități de cheltuieli, îl luam eu să-l am de rezervă...:default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai P
în urmă cu 2 ore, Cristian A a scris:

Daca nu l-ai inlocuit, poate iti dau eu un boiler nou. Am cumparat rulota de noua, anul trecut si am inlocuit boilerul cu unul pe gaz, eu fiind adeptul off campingului. L-am probat sa vad daca merge , de 2 ori, dupa ce am dus rulota acasa. E complet, inclusiv cu butonul de actionare. Il dau cu 300 lei.

Daca stiam alaltaieri, il luam pe loc. Aproape atat m-a costat doar bazinul, si am si muncit mai mult.

Invatatura de minte: inainte sa cumpar ceva, sa intreb si aici

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai P
în urmă cu 4 ore, Fejer Antal a scris:

 Buna. Piesa sparta nu se poate suda? Noi la firma putem suda  tabla cu grosime de la  0.6mm fie din inox fie din otel.

E un plastic, nu stiu daca si cum mergea lipit, am preferat varianta sigura...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.