Tamas Gyori

Incalzire pe lemne in rulota pareri pro/contra

20 postări în acest subiect de discuţie despre Incalzire pe lemne in rulota pareri pro/contra

Incalzire pe lemne in rulota pareri pro/contra

Tamas Gyori

Dragi rulotisti!

 

Ce parere aveti despre incalzire pe lemne in rulota? Vezi aici

 Exemplu : 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

Domnule Tamas Gyori din intrebarea dumneavostra inteleg ca nu ati avut niciodata rulota, ca nu ati vazut o rulota campata undeva si nici nu stiti cum sa folositi o rulota. Cea din imagine este folosita stationar ca si casa de vacanta. Rulota este foarte greu de folosit off camping si va trebuie o masina cu minim 170 cai si carnet B+E. Ar fi bine sa va documentati foarte bine inainte de a cumpara o rulota.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tamas Gyori

Buna ziua Dumitru, exact lucrul acesta ma intereseaza pe mine. O rulota folosita stationar ca sa stau in ea full-time... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Atunci incalzirea nu este o problema. Trebuie sa verificati daca merge frigiderul daca are baterie si se poate cupla la 220V si daca merge aragazul sa gatiti si cel mai important sa mearga  boilerul pentru apa calda fie ca este la 220V sau pe gaz.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tamas Gyori

Ma gandeam mai degraba la costuri si siguranta comparat cu incalzirea truma sau alte posibilitati... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai P
acum o oră, Draghiciu Dumitru a scris:

Domnule Tamas Gyori din intrebarea dumneavostra inteleg ca nu ati avut niciodata rulota, ca nu ati vazut o rulota campata undeva si nici nu stiti cum sa folositi o rulota. Cea din imagine este folosita stationar ca si casa de vacanta. Rulota este foarte greu de folosit off camping si va trebuie o masina cu minim 170 cai si carnet B+E. Ar fi bine sa va documentati foarte bine inainte de a cumpara o rulota.

De ce spuneti ca e nevoie de B+E? Pare ca are mma 1300 kg, daca masina tragatoare are pana in 2, 200 kg merge cu B

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Neverending story! :default_doh:

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Semineu pe lemne in rulota?????:default_109: Batem joc de rulota...fui

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 10 ore, Fejer Antal a scris:

Semineu pe lemne in rulota?????:default_109: Batem joc de rulota...fui

Nu-ti bati joc de nimic. Am vazut in urma cu o saptamana ceva similar pe Ebay.

O rulota din anii 60' cu un semineu cochet pe lemne placat cu ceva marmura cred imprejurul lui, foarte fain.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Am mai gasit ceva similar an 1959, arata super fain.

1.jpg

2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Sa stau sa aduc lemne , sa fac   loc de depozitare ....cand mult mai simplu o butelie mare si nu am probleme si cred ca este si mai practic si mai putin periculos...parere personala:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Dl Tamas Gyori. Unde vreti sa stationati cu rulota, acolo aveti sursa de curent? Este mai sigura incalzirea cu o aeroterma decat cu semineu pe lemne si nici nu ocupa loc. Un semineu oricat de mic pe lemne degaja foarte multa caldura, cand arde focul in ea,   si trebuie sa deschiz geamurile rulotei, si cand alimentez iarasi ca o sa iasa un pic fum in rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tamas Gyori

Buna, bineinteles ca tind neaparat sa gasesc un spatiu cu sursa de curent. Momentan pe mine nu ma intereseaza de loc mobilitatea . Vreau sa realizez modul asta de viata in principal din cauza lipsei banilor. Deocamdata incerc sa invat cat mai mult despe rulota si detalii tehnice... asa mai departe. Sunt incepator fara orice fel de experienta cu ea. Despre fumul si tot cu soba pe lemne stiu, dar nu sunt sigur cat de periculos sa o folosesc intr-o rulota. in primul rand pentru ca trebuie tinut cont si de fetita mea. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Cu copii si mai grav. Doamne fereste se dezechilibreaza si pune mana pe soba...

Parerea mea personala renunta la soba cu lemne, defapt conteaza foarte mult si marimea rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Toata copilaria mea am avut soba cu lemne de fonta si de ceramica. Daca-ti place mirosul de lemne arse in soba, respectiv sunetul focului de ce sa nu te incalzesti cu lemne in rulota? Fiind rulota stationara legata de 220V poti folosi incalzire electrica si ca alternativa incalzire cu lemne si in timp de ce nu sa foloseti si incalzire cu gase.

Asta numai tu poti decide dupa ce capeti experienta si vei sti ce vrei si ce-ti place.

Multa bafta in alegerea ta.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bineinteles alegerea e a ta, noi spunem numai parerea. Daca o sa ai 220v poti sa folosesti si un panou cu infrarosu, cred ar fii cel mai eficient.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

Eu m-am gândit că se poate face o minicentrala pe lemne exterioara cu un vas de expansiune. La interior manometru, pompa recirculare 12v, supapa de presiune 1.5bar, calorifer.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Orice sistem de incalzire prezinta pericol!  Incendiu sau explozie. Daca nu sunt utilizate corespunzator si nu sunt luate toate masurile de siguranta.

Sau invers, orice sistem de incalzire este sigur daca sunt luate toate masurile de siguranta si este utilizat corespunzator!  :default_109:

 

@Tamas Gyori zice asa: vreau o rulota stationara, in care sa locuiesc si la care sa folosesc incalzire cu lemne.  Ori exista o multime de rulote folosite de paznici, oieri, etc. in care sunt montate sobe.

Incalzirea cu curent costa foarte mult (cea mai scumpa), iar omul spune ca n-o duce grozav cu finantele. Tot scump costa si cea cu butelii,  mai ieftina e cea cu lemn si cea mai ieftina e cea cu gaz metan de la conducta (ceea ce nu e cazul)

 

Incalzirea cu lemn presupune :

- sa ai o sursa de lemn pentru foc constanta si in proximitate;

-  sa ai un spatiu destinat depozitarii lemnului ferit de intemperii (magazie, bordei, etc.)

 

Pentru minicentrala trebuie sa ai sursa de curent, dar obligatoriu trebuie sursa de energie de rezerva. Respectiv  acumulatori  plus  invertor  sau generator cu motor termic dar, iarasi obligatoriu, echipat cu AAR (Anclansarea Automata a Rezervei ). Asta pentru situatiile in care se "ia curentul" taman cand  ai foc in centrala.

O  instalatie de felul asta plus sursa de rezerva nu costa putin si se amortizeaza in timp

 

Parerea mea! 

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Am mai văzut o rulota in care exista o sobă de fier înaltă de 1m și de 30x30cm secțiune și care reușea să incalzeasca in sezonul rece atâta timp cât ardea focul și după vreo oră ! Timpul de ardere se putea regla punând un buștean mai mare 15-20cm și lăsând găurile de admisie a aerului la minim.

Dacă reușești să faci o mica teracota vei mari durata de încălzire!

 De reținut este faptul că într-o rulotă daca sursa de căldură s-a oprit în jumătate de oră - o ora înăuntru va fi race ca afară, deoarece căldură nu are în ce sa se înmagazineze pereți fiind din polistiren cu o grosime cuprinsa intre 2, 5-3cm. 

 Legat de pereți și ferestre pe aceștia si acestea în zonele unde stau reci se va forma condes!

  Amplasarea rulotei trebuie făcută într-o zonă cat mai însorită și freita de vânt!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Nu cred ca idea cu teracota e bun, este foarte greu si are dimensiuni mult mai mare decat alte sobe din otel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.