Dan Istodorescu

Schimbare mufa gaz

3 postări în acest subiect de discuţie despre Schimbare mufa gaz

Schimbare mufa gaz

Dan Istodorescu

Buna sa va fie ziua,

 

Dati-mi, va rog, un sfat referitor la urmatoarea situatie : in compartimentul extern al rulotei (acolo unde sta butelia) mirosea a gaz. La un moment dat, cand am prins un om de la Distrigaz care a venit sa cerceteze o potentiala scurgere de gaze la casa, l-am rugat sa vina cu senzorul si la rulota, si mi-a spus ca exista scapari de gaze la mufa de la conducta metalica. Ok, am spus atunci ca o schimb. Am comandat la Exis un furtun, a sosit ieri si azi am incercat sa il schimb. A fost usor la partea cu regulatorul, insa la partea cu conducta metalica nu am reusit de nicio culoare sa scot mufa. Fapt pentru care... am taiat-o. Aveti mai jos doua fotografii, una cu mufa veche taiata si una cu cea noua. Acum am cateva intrebari :

1. la mufa taiata, mi se pare ca inelul de 8mm a fost cositorit sau cumva sudat pe conducta metalica. E necesar asa ceva ? Daca da, cu ce se etanseizeaza de regula ?

2. Iar la mufa noua, inelul trebuie sa fie in capatul conductei metalice in momentul in care strangi piulita metalica ? E de ajuns strangerea piulitei sau mai sunt necesare alte garnituri ?

 

Multumesc. Orice sfat e binevenit !

 

Salutari !!!

WhatsApp Image 2018-07-08 at 12.43.07.jpeg

WhatsApp Image 2018-07-08 at 12.43.15.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

suna la nr de telefon 0721930633

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Istodorescu
19 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

suna la nr de telefon 0721930633

Gata, am vorbit cu domnul Draghiciu, m-am lamurit, e vorba doar de contact mecanic fara alte cositoriri / izolari, etc. Dansul a recomandat sa pilesc bine capatul tevii si apoi sa tin contra la furtun in timp ce infiletez piulita.

 

Salutari !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.