Ion Barbu

Salutare dragilor,

33 postări în acest subiect de discuţie despre Salutare dragilor,

Salutare dragilor,

Ion Barbu

Suntem familia Barbu din Bucuresti alcatuita din 4 persoane, respectiv eu , sotia Raluca (Pufos) si veveritele gemene de 6 ani ( Mihnea si Rares).

In aceasta vara am achizitionat un cort si l-am testat in camping la Mamaia si ce sa vezi?

Ne bate gandul sa trecem la rulota , asa ca bine v-am gasit si mai povestim pe parcurs.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare

Marian Popa

Bun venit alaturi de noi @Ion Barbu :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Costica V.

:default_bun_venit:.    :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Adiciordas

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Drinovan Ovidiu

Bun Venit!:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Ovidiu-Betty

:default_bun_venit: @Ion Barbu & company și baftă la achiziționarea căsuței mobile. 

E clar că va trebui să te gândești la una cu două spații de dormit. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Ion Barbu

Sincer ma interesează una pentru 6 persoane, familie mare nepoți mulți coane Fanica !!

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Bine ați venit printre noi.

Ca sa va putem ajuta cât de cât ar fii bine sa ne spui cu ce vei trage, cam cât este bugetul, noua sau uzata, vei staționa mult într-un loc sau crezi ca o vei rula mult pe străzile bătrânului continent.

Sfaturile nu vor lipsi, ca na Datul cu Părerea este sport national ??

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Vlad Mihai

:default_bun_venit: Exact asa am inceput si noi, am luat cortul fiind absolut incepatori am facut 2 iesiri pe langa casa, o iesire ambitioasa ( 900 de km, 2 copii  2 si 8 ani) cu cortul la mare si din anul urmator, adica anul trecut, am trecut la rulota si pot sa-ti spun ca avem cele mai tari vacante, mult mai tari -si mai dese- decat ne-am fi imaginat.  Asa ca pot sa-ti spun cu mana pe inima ~Curaj si da-i bataie!~ nu ai sa regreti!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Ion Barbu

Salutare,

Rulota va fi trasa de un Mitsubishi Outlander, 4x4, 2, 2 L, 150 CP din 2015 iar bugetul este intre 5000 si 8000 de euro maxim.

Intentionam sa rulam destul de mult prin tara si afara , in limita concediilor desigur.

Nu exclud si o vizita in Olanda la momentul potrivit pentru achizitie impreuna cu un rulotist din comunitate.

Acum sunt la capitolul documentare pentru carlig.

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Salutari intregului echipaj @Ion Barbu si bun venit in aceasta comunitate! :noroc:

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

Mașina este super Ok, ai masa, volum, căluți și cuplu suficient pentru a tracta fără probleme.

Cu acel buget cumperi ceva prospat și chiar cu o eventuala garanție.

Stiu ca la București este și un concesionar Knaus, eu as da un ochi la marca lor Weinsberg. Este entry level in casa Tabbert-Knaus, dar din punct de vedere al calități nu este cu nimic mai prejos, iar începând cu producția 2018 folosește șasiu Alko nu Bpw.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Ion Barbu
La 02.07.2018 la 14:26, Raul G a scris:

Mașina este super Ok, ai masa, volum, căluți și cuplu suficient pentru a tracta fără probleme.

Cu acel buget cumperi ceva prospat și chiar cu o eventuala garanție.

Stiu ca la București este și un concesionar Knaus, eu as da un ochi la marca lor Weinsberg. Este entry level in casa Tabbert-Knaus, dar din punct de vedere al calități nu este cu nimic mai prejos, iar începând cu producția 2018 folosește șasiu Alko nu Bpw.

 

Am fost la reprezentanta si am vazut Weinsberg FDK 500, o frumusete pentru 6 persoane la 12500 euro plus tva, la care mai trebuiau adaugate diverse pachete si ajungeai pe la 17000 euro plus tva. Pentru inceput am considerat ca este destul de mult si in consecinta mai ne punem la curent cu ce spun colegii.

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Raul G

De la 12 la 17 e o diferența destul de mare, ar trebuii sa vezi dacă aceste pachete sunt indispensabile.

Săptămâna trecută am dus un prieten la reprezentanta Knaus de unde am luat-o eu pe a mea și a dus acasă o Tabbert Rossini 490 DM nou nouță la 18 mii plus moover.

Mai trebuie luat in considerare ca spre diferența de un automobil care la 10 ani are o valoare rezidua egala cu zero, o rulota bine menținută valoarea ei este in jur de 50% din valoarea inițială.

Stiu ca este ușor ca fac calcule cu portofelul altcuiva, eu îți spuneam cum am făcut și gândit eu când i-am dat cam 35 mii la Knaus.

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Bednar

Bine ati venit. Pentru alegerea rulotei noi am cautat cam 3 luni, aproape obsesiv pe olx.ro, autovit.ro, mobile.de si apoi site-uri din olanda, Meca rulotelor. Sunt colegi si aici pe forum care aduc rulote, sunt posesori de rulote similare cu ceea ce iti doresti care impartasesc experientele lor si sunt chiar si cateva firme in Ro care cu asta se ocupa si o fac serios si fara sa fie tepari de meserie. Te sfatuiesc sa citesti cate poti de mult despre rulote si modele, sa te consulti cu prieteni/cunostinte si sa iti alegi ce crezi ca ti se potriveste. Apoi, cu rabdare si perseverenta sa cauti pe net/prin aducatori de rulote, pe cea care ti se potriveste. Noi suntem oricand aici pentru intrebari si sfaturi

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Bun venit intre noi.:default_bun_venit: Si noi asa am inceput, am cumparat cort si mergeam cu Ford-ul in campinguri. Anul aceasta am reusit sa cumparam rulota , si ne bucuram din plin pentru ea.:OK:

 Spor la achizite si pentru voi.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Ion Barbu

IMG_0966.thumb.jpg.950af833a50de0a694ac97b4f5f49560.jpgdb1ab1a7-a975-41a5-96d5-2d431e37f9ed.thumb.JPG.3a4720c2fcd3d6e1a4b3b8c7d8e2815e.JPGf7691cf9-773a-4f19-b5af-a13f479bb72b.thumb.JPG.949b311e2bdd9692e5c80c4789a0cd15.JPG8010e845-cf1b-4ea8-a949-5855179ce585.thumb.JPG.a0420392476937b2b6f22e9f1d92b222.JPGSalutare din nou,

 

Incepand de ieri suntem proaspeti posesori ai unui hobit Hobby 540 Excelent Day din 2004.IMG_0967.jpg.b3a946282edc07dfe1d756d2683ac989.jpg

a56bcc06-fec6-414a-bbd1-8279338fb1da.JPG

f2508316-6722-450f-96c6-5b637930084d.JPG

IMG_0965.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Mircea

:default_bun_venit:si sa va bucurati de rulota pe care ati cumparat-o!  Este super!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Fejer Antal

Felicitari pentru achizitie:bravo:

 Sa aveti parte de ea drumuri bune sí vant din spate va dorim cu:cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Flavius Ivan

:OK: Să o stăpâniți sănătoși, să aveți vacanțe plăcute și numai drumuri bune cu :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Ion Barbu

Multumim.

 

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.