Valentin N

Infiltratie geam!

12 postări în acest subiect de discuţie despre Infiltratie geam!

Infiltratie geam!

Valentin N

Salutare!

 

 

 Am observat de curand niste pete pe marginea de interior a  geamului lateral dreapta.Rulota o am de 3 luni si inca invat...

Atasez 2 fotografii in speranta ca ma puteti ajuta.Am verificat flexibilitatea chederului si acesta este neconcasat si pare ca etanseaza. Altceva ce mai trebuie verificat?

P.S.Am observat cateva pete mici dupa ploile de zilele trecute si la geamul lateral stanga....

Multumesc!

20180618_093250.jpg

20180618_093126[1].jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Clar ai grave probleme de infiltrație pe undeva pe la geamuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Verifica garnisajul șinei de deasupra geamului , la majoritatea rulotelor pe acolo sunt infiltratii.Daca e tare sau lipsește trebuie inlocuit.Mai rar sunt infiltrații pe la chederul geamului.:salutare!:

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Infiltratiile de apa in peretii rulotei sunt foarte grave si trebuie imediat rezolvate.:nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Infiltratiile provin de la sina de deasupra geamului . Nu mai este etansa datorita faptului ca masticul este crapat sau a fost pus de calitate proasta. Asa am gasit eu la rulota mea.

Am dat jos sina si am remastcat cu mastic Sicaflex.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin N

Buna dimineata!

 

  Deci,  sina data jos, remasticata cu Sika 11FC, si inlocuit garnisajul.Cam astea ar putea fi in principiu?

Multumesc!

P.S.Garnisajul este copt!!!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin N

Buna dimineata!

 

  Reiau postul si va prezint 2 fotografii la geamurile laterale dupa ploaia de zilele astea.Sub sina cu garnisajul(pe care l-am primit de la Exis dar inca nu l-am montat!), se afla o lamela(nu stiu cum sa-i zic altfel..)de aluminiu care are exact lungimea geamului si unde intra buza superioara a geamului...Cand apas pe ea, apare apa intre ea si sina si mai grav, vad ca se prelinge usor la un colt pe cheder in interior.Ce se poate face la acesta "lamela"de aluminiu sa preseze mai bine pe cheder si cum se poate (daca se poate)etansa, sau ce altceva se poate face sa nu mai am infiltratii?

P.S. Chederul este moale si nu prezinta crapaturi sau fisuri.

Mii de multumiri!

Geam stanga.jpg

Geam dreapta.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.
în urmă cu 2 ore, Valentin N a scris:

se afla o lamela(nu stiu cum sa-i zic altfel..)de aluminiu care are exact lungimea geamului si unde intra buza superioara a geamului...Cand apas pe ea, apare apa intre ea si sina si mai grav, vad ca se prelinge usor la un colt pe cheder in interior.

    Salut,

Exact lamela de aluminiu trebuie data jos, deoarece masticul de sub ea nu mai etanseaza si acolo ai problema. Dai geamul jos, dai garnisajul, desfaci sina din holtzsuruburi, cureti masticul vechi atat de pe sina de Al cat si de pe rulota, degresezi, pui mastic nou si montezi la loc.

Ideal ar fi daca ai schimba holtzsuruburile cu unele cu aceeasi lungime, dar o cota mai groase cu 0, 5. Daca ai gasi de inox, este mai bine, desi cam greu.

Preventiv, ai putea sa repeti operatiunea la toate geamurile, mai ales la cele din fata, care sunt cele mai supuse si la care de obicei apar primele probleme.

 

Bafta.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin N

Salut!

   As vrea să vă împărtășesc și vouă ce problemă a fost de fapt la mine.Nimic nou pentru situația dată, respectiv am gasit copt odată garnisajul(însă nu acolo era buba), am dat jos sinele si acolo am gasit masticul copt in anumite zone pe unde se infiltra apa in rulota.Am remasticat cu Sikaflex 11FC, urmează să aplic garnisajul.Holzsuruburi am gasit de inox in Leroy Merlin in jur de 120lei/kg.Ce vreau sa punctez este faptul ca eu consider ca am facut treaba pe jumatate deoarece am constatat ca garniturile sinei care fac priza cu rulota nu mai sunt elastice si ar fi trebuit inlocuite.Acum om vedea!

20181015_152050.jpg

20181015_152036.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Felicitari pentru rezolvarea problemei:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 13 ore, Valentin N a scris:

Holzsuruburi am gasit de inox in Leroy Merlin in jur de 120lei/kg

 

Daca aveam acesta informatie acum 1 luna...Dar e bine de stiut pentru viitor! :noroc:

Felicitari pentru reparatie. Ai facut proba cu un furtun cu multa apa?

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin N

@George B  Nu am posibilitatea acolo unde o am parcata, asa ca proba va fi la prima ploaie mai zdravana. :))

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.