Adi Stefan

Pentru inceput...ce părere aveti?

26 postări în acest subiect de discuţie despre Pentru inceput...ce părere aveti?

Pentru inceput...ce părere aveti?

Adi Stefan

Salutare! Un prieten, care a trecut la nivelul următor, are de vanzare o rulota Adria 390 DS, an 1996. Sunt la prima achiziție si ma încântă aceasta varianta, pentru bugetul alocat. Mentionez ca rulota a avut un singur proprietar, în 10 ani de România. Ce părere aveti? Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Dacă arată bine nu are infiltrații și nu s-a umplut prea mult la ea cred ca este OK.

Mica și ușoară, o tragi aproape cu orice, dar ar fi bine sa ne spui cu ce o vei trage, cât poate trage și cât are mma rulota.

Nu cunosc modelul, dar așa mică o puteți folosi doar la dormit ca spațiu vital la acea măsura nu cred ca are.

Orice informații poze sunt utile pt a te putea îndruma.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Arata bine, dar nu am verificat-o pe interior. Da, este mica, dar asta am dorit. Ma gândeam la câteva dotări suplimentare, nu stiu insa daca este posibil. Mma 1000 kg si o trag cu WV Tiguan 2.0, 4x4. La același preț de achiziție, am văzut altele mai dotate si an mai bun, dar neavând habar, ma bazez doar pe încrederea în prietenul care o vinde. Revin cu poze. Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pai cu Tiguanul trebuie sa stai foarte atent....dacă nu te uiți in oglinda din când in când uiți ca o ai in spate:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

VW..:default_109::default_109:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Ce bine suna!! Da, abia astept sa ajung la acel moment, sa am prima iesire. As vrea sa fac alegerea corecta, de aceea o sa revin cu toate detaliile. Multumesc mult!?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AdrianD

Adi Stefan.

 Adria

El este prietenul? :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dacă este el, fi atent la acea lovitura de deasupra geamului de la bucătărie.

Precum supuneam nu ai spațiu vital. Dacă cineva face mâncare, cafea celălalt e musai sa stea jos, baia cu chiuveta rabatabilă nu mi-a plăcut niciodată, dar acestea sunt considerarile și gusturile mele deci ia-le ca atare.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Da, aceasta este rulota. ?

Ma puteti ajuta cu alte variante, în acest buget? Eventual o sursă sigura, deoarece la cate probleme ascunse vad ca exista.. M-a încântat Adria, pentru că o cunosc si are 2 spații de dormit, respectiv 2 paturi mari. Multumesc mult, pentru ajutor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Ifrim

O rulota Adria cu dotările acestea și anul 96, nu ar trebui sa depășească 2600-2800 euro. Părerea mea. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Dacă mă raportez la ceea ce am văzut pe net, de vanzare, tind sa-ti dau dreptate, dar nu am nicio garantie pentru ce cumpăr, mai ales în cazul în care as face-o singur. Eu am buget maxim 3500€, daca ma puteti ajuta cu recomandări, poate cineva cunoscut vinde..Eu am văzut sute, pe net, dar nu am reusit sa aleg ceva. Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bugetul e mic într-adevăr și in consecință nu prea ai ce alege ci mai degrabă culegi.

Am dat un ochi pe site-uri in Italia și in afara de gunoaie și rapanaturi ale țiganilor nu am gasit.

Cu buget ridicat deja la 5 mii ai mult mai multă alegere.

In România situația e și mai rea dacă se poate, cine le vinde la acel preț le-a cumpărat la jumătate de pret in vest deci și mai vechi și mai rele.

Exemplul meu care am plecat de la un buget de 15 mii și după ce am văzut câteva sute de anunțuri, vreo 10 pe viu, ne-am decis sa luam una noua cheltuind mai mult decât dublu pt ca după un an nu reușeam sa găsim una buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Daca iti place si cunosti proprietarul încearcă sa tratezi prețul, ii arăți defectul exterior ( care speram nu a compromis impermeabilizarea), dacă are cauciucuri cu un dot mai vechi de 4 ani trebuie schimbate, controlează repulsorul, frânele, amortizatoarele, șasiul sa fie drept, jaluzelele sa funcționeze bine toate,

Cred ca mai bine oferi o bere la cineva din zona care are deja rulota și te poate însoți la vizionare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Multumesc mult, Raul! Pana la finalul lunii voi lua o decizie. Voi tine cont de sfaturile tale. Sper sa gasesc un coleg dispus să mă ajute la fața locului. :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

M-am gandit sa intervin si eu in discutie. Mai multe pareri nu cred ca strica. In primul rand masina ta nici nu va simti ca are  rulota in spate. Eu am o masina de acelasi tip si o rulota asemanatoare . Raul, in acest sens, a spus un mare adevar. Cu privire la pretul rulotei, este nu mare ci exagerat de mare. Rulota mea Avento Master 395 TL din 1995 a costat 2300E. Are greutatea de 753kg, MMA 950kg.si sunt primul si unicul proprietar din Ro. Mi-a adus-o o cunostinta acum 3 ani din Olanda. Tu ai preferat sa ai doua paturi de dormit, probabil echipajul e mai numeros. La data cand eu cautam sa cumpar rulota, aveam aceeasi problema cu chiuveta sa nu fie rabatabila, dar acum, nu as da importanta acestui aspect. Nu cred ca cineva foloseste simultan wc-ul si chiuveta. In ceea ce priveste spatiul, asa este, ca e micut, dar acesta este pretul pe care il platim pentru o rulota mica si usoara cu care ne strecuram lejer in orase aglomerate si mergem cu 110km/ora pe autostrada, fara sa avem emotii la volan. Partea buna este ca nu vom gati niciodata mancare pe plita rulotei si nu vom sta toti inauntru decat la culcare. Pentru distractie si masa s-a inventat cortul la rulota.:default_big_grin:

In concluzie : daca prietenul lasa din pret si daca rulota este impecabila, eu o recomand. Pentru verificarea rulotei, cauta musai un rulotist cu experienta. 

Succes!:OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Multumesc mult, Mircea! Apreciez intervenția ta, am nevoie de astfel opinii. :salutare!:Da, suntem 4 membri, 2 adulți și 2 copii. Probabil ca afara as găsi mai ieftin, dar nu am avut această oportunitate. Mai lasa ceva, dar nu foarte mult. Sunt detalii de care nu m-am lovit, iar parerile voastre sunt ideale pentru situația în care ma aflu. Ard de nerăbdare să devin rulotist, sper s-o fac cat mai repede.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Reiau sfatul dat: nu cumpara pana nu vede casuta un rulotist cu experienta. Asta ca sa nu te oftici dupa aceea ca ai aruncat banii pe fereastra.:nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Așa voi face. Si voi solicita ajutor, pentru săptămâna viitoare, în zona Câmpulung. Sper sa gasesc un coleg disponibil. :salutare!:Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Adi Stefan, nu stiu daca ai cunostinta despre un topic pe Forum care se numeste Help rulotisti . Acolo, toti colegii care si-au manifestat disponibilitatea de a ajuta si-au dat numele si numarul lor de telefon. Poate gasesti pe cineva din zona Campulung dispus sa te ajute. :nedecis:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

Am văzut în discuții ca se ajuta colegii între ei, dar nu stiam de topic. Super, o sa-mi las datele de contact acolo. Multumesc mult, Mircea!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.

Mica si scumpa. La bugetul de care dispui si la masina cu care tractezi, poti lua o rulota mult mai noua sau mai mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Subscriu la ce scrie deasupra.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Stefan

@Florin C. , poti sa-mi recomanzi ceva? În sensul în care stii pe cineva care  vinde. Multumesc mult!:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
în urmă cu 9 ore, Adi Stefan a scris:

@Florin C. , poti sa-mi recomanzi ceva? În sensul în care stii pe cineva care  vinde. Multumesc mult!:salutare!:

Nu cunosc vanzatori, dar la disponibilul tau ai de unde alege. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Adi Stefan, eu cunosc, dar daca nu m-ai solicitat nu discut subiectul:nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.