Daniel Z

Sfat transport rulota Anglia

8 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat transport rulota Anglia

Sfat transport rulota Anglia

Daniel Z

Buna ziua, tuturor! 

 

Am parcurs cu mare interes sectiunile acestui forum dar e posibil sa-mi fi scapat o eventuala discutie similara, asa ca deschid acest subiect nou. 

Imi cer scuze anticipat colegilor mai vechi daca deja ati discutat pe aceasta tema. 

Mi-am dorit pentru parintii mei sa achizitionez o rulota de dimensiuni mari, spatioasa si cu un numar de 3/4 locuri.

Dupa indelungi cautari atat pe site-urile de specialitate cat si fizic ( parintii mei au fost la Tg Secuiesc iar dupa ce am citit aici despre ceea ce se intampla la Arad am renuntat practic sa mai facem deplasarea), ne-am decis asupra modelelor Lunar Delta 610-3 din perioada 2000-2003 si FleetWood Heritage 600EB tot din perioada 1999-2003. 

Pe scurt, am gasit un Fleetwood Heritage model 600EB in Anglia, la 60 Km de Londra. Da, suntem atat de nebuni( sau inconstienti ) incat sa achizitionam o rulota de la distanta. Ne-am inteles cu omul la pret iar acum ne-am lovit de problema transportului. Din ce am inteles nu se poate aduce in tara o rulota din UK prin tractare cu o masina cu numere de Romania. 

Ne-am gandit sa apelam la o companie de transport insa toata ziua astazi ne-am lovit de refuzuri: fie nu transporta rulote din UK sau la o companie ni s-a spus ca rulota este prea lata. 

Ati putea sa ne recomandati o companie specializata in astfel de transporturi sau o persoana care efectuleaza deplasari in aceasta perioada pentru a o aduce din Anglia in Brasov?

De asemenea ne gandim sa facem deplasarea cu o masina in UK si sa inchriem eventual o platforma astfel incat sa o aducem pe platforma. Soferul detine permis de conducere Cat B+C+E. 

Alt aspect ar fi legat de actele necesare: De la RAR Brasov ni s-a comunicat ca este nevoie doar de actul de vanzare-cumparare al Rulotei din UK. 

Considerati ca sunt necesare si alte acte in afara de acesta si o declaratie pe proprie raspundere privind faptul ca rulota a fost achizitionata din UK, a intrat in tara prin Vama cutare cu masina cutare si toate detaiile?

 

Multumesc mult! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Z
Chiar acum, Daniel Z a scris:

Buna ziua, tuturor! 

 

Am parcurs cu mare interes sectiunile acestui forum dar e posibil sa-mi fi scapat o eventuala discutie similara, asa ca deschid acest subiect nou. 

Imi cer scuze anticipat colegilor mai vechi daca deja ati discutat pe aceasta tema. 

 

Mi-am dorit pentru parintii mei sa achizitionez o rulota de dimensiuni mari, spatioasa si cu un numar de 3/4 locuri.

Dupa indelungi cautari atat pe site-urile de specialitate cat si fizic ( parintii mei au fost la Tg Secuiesc iar dupa ce am citit aici despre ceea ce se intampla la Arad am renuntat practic sa mai facem deplasarea), ne-am decis asupra modelelor Lunar Delta 610-3 din perioada 2000-2003 si FleetWood Heritage 600EB tot din perioada 1999-2003. 

 

Pe scurt, am gasit un Fleetwood Heritage model 600EB in Anglia, la 60 Km de Londra. Da, suntem atat de nebuni( sau inconstienti ) incat sa achizitionam o rulota de la distanta. Ne-am inteles cu omul la pret iar acum ne-am lovit de problema transportului. Din ce am inteles nu se poate aduce in tara o rulota din UK prin tractare cu o masina cu numere de Romania. 

Ne-am gandit sa apelam la o companie de transport insa toata ziua astazi ne-am lovit de refuzuri: fie nu transporta rulote din UK sau la o companie ni s-a spus ca rulota este prea lata. 

 

Ati putea sa ne recomandati o companie specializata in astfel de transporturi sau o persoana care efectuleaza deplasari in aceasta perioada pentru a o aduce din Anglia in Brasov?

De asemenea ne gandim sa facem deplasarea cu o masina in UK si sa inchriem eventual o platforma astfel incat sa o aducem pe platforma. Soferul detine permis de conducere Cat B+C+E. 

 

Alt aspect ar fi legat de actele necesare: De la RAR Brasov ni s-a comunicat ca este nevoie doar de actul de vanzare-cumparare al Rulotei din UK. 

Considerati ca sunt necesare si alte acte in afara de acesta si o declaratie pe proprie raspundere privind faptul ca rulota a fost achizitionata din UK, a intrat in tara prin Vama cutare cu masina cutare si toate detlaiile?

 

Multumesc mult! 

Am uitat sa postez datele rulotei:

 

1999 600-EB Twin

Berths 4 

DIMENSIONS   

Exterior Length   6.78 m  

Exterior  Width  2.195 m  

Noseweight  48

GENERAL INFORMATION   

Mass in running order. (incl. 3%)  1240  kg

Maximum user payload    272 kg   

Max. technical permissible mass 1512 Kg

Awning length ground to ground   1070 cm 

TYRE INFORMATION   

Tyre size175 X R13 


 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.

In Anglia cumperi si o masina cu care sa tractezi rulota pana acasa iar cand ajungi, o vinzi la dezmembrari. Asa ai rezolvat problema si nu mai e nevoie de platforma pentru transport, nu mai platesti si alt sofer, etc.In plus recuperezi banii dati pe masina.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Z
în urmă cu 21 ore, Florin C. a scris:

In Anglia cumperi si o masina cu care sa tractezi rulota pana acasa iar cand ajungi, o vinzi la dezmembrari. Asa ai rezolvat problema si nu mai e nevoie de platforma pentru transport, nu mai platesti si alt sofer, etc.In plus recuperezi banii dati pe masina.

@Florin C. Multumesc pentru sugestie! Din pacate nu-mi ajung banii sa achizitionez o masina. Altfel, ar fi fost o idee foarte buna! 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
49 minute în urmă, Daniel Z a scris:

@Florin C. Multumesc pentru sugestie! Din pacate nu-mi ajung banii sa achizitionez o masina. Altfel, ar fi fost o idee foarte buna! 

 

Cumperi una care nu te costa mai mult decît transportul. Crezi ca cei ce aduc rulote la vânzare cumpara nu stiu ce limuzine? De exemplu un Freelander 1, la care se poate modifica volanul după aceea pe partea stângă. Nu cred ca daca mergi pînă acolo după o rulota ajungi sa te împiedici de câteva sute de lire pentru o conserva de masina. Transportul pe platforma costa mai mult, cred.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Poenar
La 5/22/2018 la 18:42, Daniel Z a scris:

Buna ziua, tuturor! 

 

Am parcurs cu mare interes sectiunile acestui forum dar e posibil sa-mi fi scapat o eventuala discutie similara, asa ca deschid acest subiect nou. 

Imi cer scuze anticipat colegilor mai vechi daca deja ati discutat pe aceasta tema. 

Mi-am dorit pentru parintii mei sa achizitionez o rulota de dimensiuni mari, spatioasa si cu un numar de 3/4 locuri.

Dupa indelungi cautari atat pe site-urile de specialitate cat si fizic ( parintii mei au fost la Tg Secuiesc iar dupa ce am citit aici despre ceea ce se intampla la Arad am renuntat practic sa mai facem deplasarea), ne-am decis asupra modelelor Lunar Delta 610-3 din perioada 2000-2003 si FleetWood Heritage 600EB tot din perioada 1999-2003. 

Pe scurt, am gasit un Fleetwood Heritage model 600EB in Anglia, la 60 Km de Londra. Da, suntem atat de nebuni( sau inconstienti ) incat sa achizitionam o rulota de la distanta. Ne-am inteles cu omul la pret iar acum ne-am lovit de problema transportului. Din ce am inteles nu se poate aduce in tara o rulota din UK prin tractare cu o masina cu numere de Romania. 

Ne-am gandit sa apelam la o companie de transport insa toata ziua astazi ne-am lovit de refuzuri: fie nu transporta rulote din UK sau la o companie ni s-a spus ca rulota este prea lata. 

Ati putea sa ne recomandati o companie specializata in astfel de transporturi sau o persoana care efectuleaza deplasari in aceasta perioada pentru a o aduce din Anglia in Brasov?

De asemenea ne gandim sa facem deplasarea cu o masina in UK si sa inchriem eventual o platforma astfel incat sa o aducem pe platforma. Soferul detine permis de conducere Cat B+C+E. 

Alt aspect ar fi legat de actele necesare: De la RAR Brasov ni s-a comunicat ca este nevoie doar de actul de vanzare-cumparare al Rulotei din UK. 

Considerati ca sunt necesare si alte acte in afara de acesta si o declaratie pe proprie raspundere privind faptul ca rulota a fost achizitionata din UK, a intrat in tara prin Vama cutare cu masina cutare si toate detaiile?

 

Multumesc mult! 

Salut Daniel, doream sa te intreb cum ai rezolvat problema transportului. 

 

Multumesc de raspuns

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Z

Salut, Daniel

 

NU am rezolvat-o. 

E foarte dificil sa aduci o rulta din UK. 

Am renuntat sa mai achizitionez una. 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre

Salutare tuturor celor interesati de acest subiect...eu am adus anul trecut rulota mea tractata cu un Vectra C de 1.9/150 cai, cumparata de acolo special pt asta...varianta nu e simpla si nici ieftina deloc...nu poti lua o "coaja" (trebuie sa poata oficial tracta o astfel de greutate si sa ai incredere in ea ca rezista la o astfel de distanta!)) sa tractezi o tona jumate aproape 3000 km...e prea riscant...poti fi oprit si verificat sau te poate lasa pe drum oricand si atunci te-ai "scos"...pe de alta parte mai este si asigurarea...nu-i asa simplu de obtinut daca nu esti englez...apoi transportul...numai feribotul m-a costat 225£ dar luat imediat, nu cu rezervare...e drept ca sunt perioade cand e si sub 100£ dar cu rezervare (dar e riscant ca nu stii daca te incadrezi in timp ca sa ajungi cand ai rezervarea)...

Una peste alta, e foarte complicat si destul de scump, dar ma saturasem sa bantui prin Romania si sa gasesc numai jafuri...asa ca m-am hotarat sa merg acolo si sa-mi iau...nici acolo cele bune, fara probleme, nu sunt ieftine...eu oricum mergeam acolo la fata, asa ca am decis sa caut si rulota...prima data am batut si acolo tara dintr-o parte in alta sa vad o rulota "laudata" si am gasit una cu ceva probleme de infiltratii...a doua oara am fost norocos, am gasit si rulota si masina, vizate inca din Romania, in stari impecabile, dar la preturi pe masura...

Numai bine tuturor...:salutare!:

Modificat de Gabriel Schuster
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.