Roibu Ionut Eduard

Sfaturi transport rulota

10 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi transport rulota

Sfaturi transport rulota

Roibu Ionut Eduard

Buna seara

Am achizitionat o rulota din Anglia si intentionez sa o tractez in tara.

Masina care tracteaza rulota va fi un VW Passat 2012 cu motor 1.6 Tdi de 105 cp si 250Nm. In carte scrie MMA de 1400kg cu franare.

Rulota are 770kg si 1000kg capacitate maxima.

Bagaje am undeva la 550 kg plus doua persoane care cantaresc 135 kg. Si 4 kg pisica :).

Si acum urmeaza intrebarile:

1-Peste cele 1000 kg maxime admise in rulota mai pot adauga sa zicem un 50 kg?

2-Credeti ca se va descurca motorasul ala ? Nu intentionez sa merg mai mult de 120km/h (am 2000 ture in treapta 6 la viteza de 120).

3-Ce trebuie sa verific la rulota pentru a nu avea surprize in cei 2700 km parcursi.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin C.

La 120km/h s-ar putea sa te trezesti in sant. Ai dupa tine ditamai hurdubaia, nu o remorcuta.Eu zic sa nu mai visezi mai mult de 90-99 km/h. Daca vrei sa stii de ce, cauta pe net despre balansul rulotei la viteza mare sau incarcatura prost amplasata

Modificat de Daniel P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roibu Ionut Eduard
în urmă cu 10 ore, Florin C. a scris:

La 120km/h s-ar putea sa te trezesti in sant. Ai dupa tine ditamai hurdubaia, nu o remorcuta.Eu zic sa nu mai visezi mai mult de 90-199 km/h. Daca vrei sa stii de ce, cauta pe net despre balansul rulotei la viteza mare sau incarcatura prost amplasata

Intradevar asa este, tocmai ce rasfoiam forumul. O sa ma limitez la 100 km/h in caz ca trebuie sa depasesc ceva. 90 ar fi suficient.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Dar ce "bagaj" e ala de jumatate de tona ? :o

 

Anul trecut in vara am adus eu rulota tot din uk cu acelasi ansamblu, jetta 2012, 1.6tdi in 5 trepte remapata la 140cp plus rulota 770kg.

Merge brici, nici nu o simti. Ideea este sa nu sari de 90 km/h si pe autostrada cauta sa stai mereu in spatele unui tir Eu asa am facut, nu ai stres si ajuta la aerodinamica.

Grija pe autobanda cu depasirile ; eu ma uitam de 4 ori in oglinzi si in camera (aveam montata una wifi in spatele rulotei cu monitorul in locul oglinzii pentru luneta) pana sa depasesc un tir.

Cand ma hotaram sa intru in depasire ma trezeam cu flashuri din spate.Aia zboara p-acolo, acum nu ai nimic in oglinzi, acum ii ai in spatele tau.

 

Parerea mea este sa nu depasesti rulota+bagaj+pisica greutatea masinii si daca esti la limita sa ai bagajul echilibrat in rulota. Ce este mai greu pe axul rulotei/pe roti nu pe fata nu pe spate, sau daca e loc mai bine in masina pe bancheta din spate.

 

Verifica sistemul de franare al rulotei, pentru a evita neplacerile. Eu i-am pus cauciucuri noi. Sa ai rezerva si cupla sa fie ok, sa ai cablul de otel / siguranta la cupla, luminile rulotei sa fie ok . Poti sa-ti iei 2-3 becuri de rezerva sa le ai acolo si cam atat.

Daca ii montezi si o camera pe spatele ei, esti "boss" pe autostrada;  te ajuta fantastic de mult si ideal sa faci 2-3 iesiri cu ea pana sa vii in tara . Asa vezi si tu cum se comporta la drum.

 

Sa ai spor !

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roibu Ionut Eduard
în urmă cu 7 ore, Dobrea Florin a scris:

Dar ce "bagaj" e ala de jumatate de tona ? :o

 

Anul trecut in vara am adus eu rulota tot din uk cu acelasi asamblu, jetta 2012 1.6tdi in 5 trepte remapata la 140cp plus rulota 770kg.

Merge brici, nici nu o simti. Ideea este sa nu sari de 90 km/h si pe autostrada cauta sa stai mereu in spatele unui tir, eu asa am facut, nu ai stres si ajuta la aerodinamica.

Grija pe autobanda cu depasirile, eu ma uitam de 4 ori in oglinzi si in camera (aveam montata una wifi in spatele rulotei cu monitorul in locul oglinzi pentru luneta) pana sa depasesc un tir, si cand ma hotaram sa intru in depasire ma trezeam cu flashuri din spate....aia zboara p-acolo, acum nu ai nimic in oglinzi, acum ii ai in spatele tau.

 

Parerea mea este sa nu depasesti rulota+bagaj+pisica greutatea masinii si daca esti la limita sa ai bagajul echilibrat in rulota. Ce e mai greu pe axul rulotei/pe roti nu pe fata nu pe spate, sau daca e loc mai bine in masina pe bancheta din spate.

 

Verifica sistemul de franare al rulotei, pentru a evita neplaceri eu i-am pus cauciucuri noi, sa ai rezerva si cupla sa fie ok, sa ai cablul de otel / siguranta la cupla, luminile rulotei sa fie ok, poti sa-ti iei 2-3 becuri de rezerva sa le ai acolo...si cam atat. Daca ii montezi si o camera pe spatele ei, esti "boss" pe autostrada, te ajuta fantastic de mult si ideal sa faci 2-3 iesiri cu ea pana sa vi in tara, asa vezi si tu cum se comporta in drum.

 

Sa ai spor !

Ai tractat cu jetta inainte sa ii faci remapare ? Passat-ul meu este in 6 trepte ; la consum cum ai stat? Cum sa verific sistemul de franare?

Am loc pe bancheta si in portbagaj si am sa incerc sa bag cat mai mult in masina si restul ce e mai usor si voluminos in mijlocul rulotei. Acum ma apuc sa caut o camera. 

Masina ta era cu volan pe dreapta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Fara remapare am facut 3 iesiri in uk. Ultima a fost in Snowdonia Park, o zona muntoasa si am concluzionat ca trage greu in panta (masina cu volan pe dreapta).

Cu asamblul asta am facut Transalpina ca tot era in drumul meu spre casa, de la Novaci spre Obarstia Lotrului - Voineasa, unde am si campat anul trecut.

 

Apropo de camera, in drum spre casa am ratat intrarea pe centura Bucurestului si am traversat tot Bucurestiul cu rulota in spate ; camera si-a facut toti banii.

Vezi ca cei de la Autovox au o camera interesanta, costa £50. Pe cea din poza o am eu acum dar nu e montata, inca.

 

Consumul nu stiu exact ca nu am tinut cont, dar cred ca am bagat 6-7 rezervoare din Cardif pana in Constanta. Cred ca undeva la 11%, dar nu am avut 500kg bagaj cum ai tu ; cred ca tu te duci spre 13%. Cand m-am intors fara rulota am avut 4.8%.  Ai passat in 6 trepte dar nu te gandi ca o sa mergi in treapta 6, nu ai cum.

Vezi ca bagajul ala in portbagaj iar nu e bun; te ridica mult de fata, plus cand mai cuplezi si rulota o sa ai luminile in cer dupa avioane.  Eu aveam farurile date jos la maxim, nu am avut mai mult de 30kg de bagaj si pe timp de noapte pe drum cu un singur sens toti imi dadeau flash-uri.

Franele le verifici la orice service autorizat.

E cel mai bine sa-i faci o inspectie inainte sa pleci la drum.

 

 

 

images.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roibu Ionut Eduard

Ai mers pe Transfagarasan fara remapare ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Cu riscul sa fiu off-topic, puteti sa-mi spuneti cat este taxa de trecere cu ferry din UK in FR? Cu si fara rulota?

 

Multam' :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 2 ore, Alin Opran a scris:

Cu riscul sa fiu off-topic, puteti sa-mi spuneti cat este taxa de trecere cu ferry din UK in FR? Cu si fara rulota?

 

Multam' :salutare!:

 

Depinde de mai multi factori: locatie, data, ora, companie, lungimea rulotei.

Fara pleaca de la £55, cu rulota de la £110.

Detalii aici :

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roibu Ionut Eduard
în urmă cu 2 ore, Alin Opran a scris:

Cu riscul sa fiu off-topic, puteti sa-mi spuneti cat este taxa de trecere cu ferry din UK in FR? Cu si fara rulota?

 

Multam' :salutare!:

Mie mi-a dat 150 cu rulota si cu feribotul si 55 fara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.