Aidu

Daca imi fura rulota??

7 postări în acest subiect de discuţie despre Daca imi fura rulota??

Daca imi fura rulota??

Aidu

Ma duc si o trantesc in padure. Apoi plec doar cu masina sa cumpar ceva de la magazin.

Intre timp, poate oricine sa vina sa se racordeze si sa plece cu rulota??

Ce sisteme de securitate exista sau pot fi instalate??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Mai mica probabilitatea sa vina cineva sa fure rulota, dar trebuie sa iei masuri pentru a fi liniștit:suporți lăsați jos, un lanț pe roata, o roata dezumflată orice face sa nu poată să o ieie din acel loc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Buna idee cu lantul! Totusi, s-ar putea sa nu fie suficienta.

Daca vrea cineva sa imi fure rulota... evident ca vine cu masina, in care are si pompa sa umfle roata si un eventual cleste puternic sa taie lantul.

Ma gandeam mai degraba la blocarea cumva a atelajului, cum ar fi un lacat, ceva de genul...?!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Cred ca iti faci prea multe griji. @Drinovan Ovidiu ti-a dat cateva masuri suficiente, zic eu. Exista sisteme antifurt care se monteaza pe protap, impiedicand cuplarea la carligul masinii.
Realitatea e diferita de orice scenariu ne-am putea inchipui, asa ca nu exista o solutie perfecta pentru orice situatie. Daca cineva e hotarat s-o fure, va deschide orice sistem de blocare si va pleca cu ea. Lacatele sunt pentru oameni cinstiti...

Eu nu mi-as face griji pentru furtul rulotei, ci mai mult pentru devastarea ei atunci cand e nesupravegheata. As lasa-o descuiata, preferand sa intre ca omul, pe usa, decat sa forteze inchizatoarea, sau vreo fereastra.

Viata-i grea, dar trece... :)

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Keszeg Zsolt

Salut, @Aidu 

De acord cu colegul @Ionut C. : in fata hotului determinat nu exista piedica...

Eu am un lant serios cu un lacat mai bunicel (ceva de la YALE) ... m-a invatat fostul proprietar cum sa-l trec peste cupla in asa fel incat sa nu se poata ridica bratul pentru cuplare...

Dar, sunt constient ca acesta este mai degraba o masura care sa ma linisteasca pe mine, nu sa impiedice un hot "cu scoala"... CJQZ0613.JPG.d6b9864203197a8f3dadeea80c23b3bf.JPG

 

In ce priveste usa deschisa: :noroc: ... bun sfat, ca doar daca ajunge sa incerce intrarea o va si forta...asa ca mult nu apara.

In schimb, aici pe forum am citit un topic in care era vorba despre o rulota a unui coleg care a fost furata... concluzia mea dupa citirea celor descrise acolo: un GPS-tracker (emitator) ascuns prin rulota se poate sa se justifice...:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Multumesc pt comentarii. Un hot cu scoala ar prefera mai degraba sa fure rulota de jdemii de euro... sau mai degraba rulota mea, de nici 2000??

Pe de alta parte, aia cu rulote scumpe nu le lasa in padure nesupravegheate probabil...

Nu ma obsedeaza ca m-ar urmari cineva sa ma fure... mai ales ca nu ostentez cu niciun fel de opulenta :) Ci doar urmaresc niste masuri minime de securitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Eu sunt patit, am ramas in tara fara rulota desi a disparut intr-un mod mai "ciudat".

 

Pe noua rulota primul lucru care l-am facut mi-am ascuns un GPS tracker cu autonomia baterie de 120 zile, antifurt pe cupla, antifurt pe ambele roti, alarma interioara cu 2 senzori de miscare.

Oricum baza cred ca este trackerul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.