Viorel K

Ce vrea sa spuna de fapt

3 postări în acest subiect de discuţie despre Ce vrea sa spuna de fapt

Ce vrea sa spuna de fapt

Viorel K

Tot citind despre anumite rulote care m-ar interesa de cumparat, la una dintre ele am dat de o prezentare in care, la descrierea baii, se zice la un moment dat in traducere automata din olandeza: "Showering is definitely not recommended because here and there some kit is missing". Si in original, daca ajuta cu ceva: "Douchen is zeker geen aanrader want hier en daar ontbreekt wat kit." Experienta in rulote nu ma ajuta si nici la bunul simt nu imi dau seama ce vrea sa zica. Sigur, pot sa renunt din start la modelul asta, dar poate e o chestie pe care sa o am in vedere si la alte modele. Iar dusul in rulota chiar ma intereseaza, sau cel putin asa gandesc acum. 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Geo Ghinea

Buna dimineata Viorel K. !

Din cata engleza cunosc eu traducerea ar suna asa :

Dusul nu este recomandat cu desavarsire (a fi folosit), deoarece aici lipseste un kit,  (probabil o piesa ori mai mute piese ce fac parte dintr-un kit).

Daca cele de mai sus sunt scrise in cartea tehnica, este clar ca la respectivul tip de rulota fabricantul nu a montat kit-ul ce ajuta la izolarea impotriva umezelei cabinei de dus ori a toaletei in care dusul este montat.

Cred ca in aceasta situatie sunt foarte multe rulote, deoarece stiu si am vazut undeva ca pentru a putea fi folosit dusul, camera respectiva trebuie  sa aiba peretii dintr-o singura piesa turnata, cel putin de la jumatatea inaltimii in jos.

Iti doresc o zi buna si multa sanatate !

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

 

@Geo Ghinea Multmesc pentru raspuns.

 

Citatul la care ma refer nu e scris in cartea tehnica. Mi s-ar parea ca fabricantul si-ar da cu stangul in dreptul scriind asa ceva. Este un site unde sunt prezentate (gen review-uri) mai multe rulote noi la vremea lor (asta de care zic e o Sterkeman Evolution Comfort 370 LJ din 2009).

Cam asa ceva am tradus si eu dar ma intrebam despre ce anume ar fi vorba mai exact.

Am mai citit si alte cateva descrieri la alte rulote, sa vad daca mai zice ceva asemanator la partea de baie dar nu. 

Din ce am vazut in poze cu rulote, ca pe viu nu prea, cele din ultimii ani, si nici altea toate, au baile turnate, indeosebi acelea cu cabina de dus separata de toaleta.

 Si adica daca nu e turnata este contraindicat sa faci dus in ea? Daca e asa, majoritatea covarsitoare se incadreaza aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.