Florin Smolnicki

Mașină de șlefuit: de care?

7 postări în acest subiect de discuţie despre Mașină de șlefuit: de care?

Mașină de șlefuit: de care?

Florin Smolnicki

Stimați colegi!

 

Pentru că se apropie primăvara, căldura, timpul frumos și ieșirele, vreau să mai fac unele improvizații la rulotă... :laughing:

 

Am nevoie de o mașină de șlefuit. Lămuriți-mă și pe mine, ce fel de mașină de șlefuit să-mi cumpăr de la Lidl.

Care este modelul mai bun?

Care avantaje și care dezavantaje prezintă una sau cealaltă mașină de șlefuit, unde se folosește fiecare model?

Mulțumesc!

 

Modelul 1 (este cu bandă de șlefuit care se deplasează pe doi tamburi):

 

20180304_112348.jpg

 

Modelul 2 (banda de șlefuit se lipește pe un tambur rotund. Cred că șlefuirea se realizează cu mișcări circulare):

 

20180304_112352.jpg

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Nu stiu si nu-mi dau seama la ce ti-ar trebui aceste masini de slefuit la rulota...:)

Eu de exemplu, folosesc o astfel de masina la slefuit o cherestea uscata, atunci cand mesteresc o masuta de lemn, o bancuta, un scaun sau altceva, inainte sa-i dau un strat de lac, vopsea, etc...nu vad la ce ce-ar fi buna ptr. rulota...:105:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Domnule Florin Smolnicki, termenul de improvizatii la rulota este ca nuca in perete. Eu deja ma gandesc la legaturi cu sarma. Poate vrei sa adaugi ceva imbunatatiri dar nu improvizatii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Am de montat niște rafturi din scândură în rulotă și vreau să le șlefuiesc.

 

Tot ceea ce iau pentru rulotă e bun și acasă și invers. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Domnul @Draghiciu Dumitru la mine la rulotă aproape toate sunt improvizații. :)

 

Însăși viața este o improvizație...

 

Tot ceea ce am adăugat după ce rulota a ieșit din fabrică, eu le consider improvizații. Nu spun că am dreptate!

 

Eu ca eu, dar am văzut la colegi niște improvizații de toată arta! Termenul de „improvizație” nu are  numaidecât un sens negativ: se poate citi îmbunătățire, modificare, noutate, dotare etc. :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Daca ai masina de gaurit, de orice tip, iti cumperi cu 10 lei un disc de slefuit cu arici, pe care pui discuri abrazive de ce rugozitate doresti; costa aproximativ 50 bani bucata.

26B08E03-7012-4223-AC23-FC973A2C03A1.jpeg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Cea cu banda are o productivitate mare. Ai ocazia sa intri in material mai mult decat ai nevoie, daca nu ai experienta sau nu esti atent. Cea cu vibratie e mai ok, daca are si variator de turatie e si mai bine, pana te inveti dai la mai mic. Cu o masinarie cu smirghelul  asezat pe o suprafata mai mare, ai posibilitatea sa faci ceva plan mai bine decat cu una mai mica, de regula muchii dar nu numai, daca are suprafata mica, cum e cea cu disc, va trebui sa uniformizezi mult din mana si e destul de greu, asta disc in centru ia mai putin decat la margini, trebuie sa te misti permanent cu ea. Vorbesc de lucrul pe lemn. Daca ai altceva decat lemn si e poros, cum e tabla la unele rulote, coaja de portocala, sau sa zicem ca vrei sa dai jos niste adeziv lipit, nu stiu daca e buna vreuna. Mai degraba ceva cu perie de sarma. Tine cont si ca se incalzeste suprafata smirgheluita, iar daca adezivul se inmoaie, chiar nu merge. Sunt inca mai multe de luat in considerare cand alegi scula, gen greutatea ei, te rupe daca e una grea si ai mult de lucru, cat praf degaja (unele au sac colector, eventual pot elimina in sac mai bine sau mai putin bine unele fata de altele), costul consumabilelor (smirghelul), eventual daca ai posibilitatea  (si dibacia) sa ti le confectionezi singur ca sa iesi mai ieftin.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Cristian Ionita
      de Cristian Ionita
      Bun gasit dragilor!
      Mi-am schimbat masina si am plecat sa vad cum se comporta tractand rulota. Ce sa spun, cam uitam ca am rulota dupa mine! Am petrecut cateva zile de vis in Cheile Rasnoavei... Abia astept sa ne reintalnim cu totii la o mare adunare de rulotisti.





  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.