VasileFi

Inmatriculare - am nevoie de un sfat

19 postări în acest subiect de discuţie despre Inmatriculare - am nevoie de un sfat

Inmatriculare - am nevoie de un sfat

VasileFi

Va rog sa-mi dati cateva informatii daca stiti.

In decembrie am cumparat o rulota din Oradea ce avea numere rosii si care avea dosarul depus pentru inmatriculare, cel putin asa mi-a spus vanzatorul.

Am copii la acte, are RAR-ul facut.

A spus ca ma anunta cand ii vine dosarul si mi-l trimite imediat.

Am rugat pe cineva de acolo sa se intereseze daca poate scoate dosarul sa-l bag in Pitesti, dar nu mi-a putut da nici o informatie.

Am inteles ca uneori dureaza sa verifice prin Interpol daca rulota e furata ??

Nu stiu cum as putea sa procedez?

As fi vrut macar sa-mi spuna cei de la serviciu inmatriculari Oradea ca au dosarul si cum sa-l scot.

La telefon nu raspund, am vrut sa evit sa mai merg pana acolo degeaba.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan

Asta cu "dosarul depus pentru înmatriculare" eu nu am mai auzit-o ..... nu știu alți colegi dacă au mai auzit așa ceva ..... 

Dosarele de înmatriculare nu se bagă înainte și apoi aștepți să te cheme .... cred că a vrut să spună că a făcut programare pentru înmatriculare ..... așa se face la Ploiești și cred că așa se face și la Oradea și la Pitești .....

Tu poți verifica, pe internet sau la un birou de acte, acele birouri de acte care se află în preajma Serviciului de înmatriculări de la Pitești, ce acte îți trebuie la înmatricularea rulotei și dacă ai tot ce îți trebuie îți faci programare pentru înmatriculare, pe internet.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru A

@Flavius Ivan , daca nu are Cadastru si Intabulare se poate sa blocheze dosarul pentru înmatriculare...:laughing:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileFi
în urmă cu 12 ore, Flavius Ivan a scris:

Asta cu "dosarul depus pentru înmatriculare" eu nu am mai auzit-o ..... nu știu alți colegi dacă au mai auzit așa ceva ..... 

Dosarele de înmatriculare nu se bagă înainte și apoi aștepți să te cheme .... cred că a vrut să spună că a făcut programare pentru înmatriculare ..... așa se face la Ploiești și cred că așa se face și la Oradea și la Pitești .....

Tu poți verifica, pe internet sau la un birou de acte, acele birouri de acte care se află în preajma Serviciului de înmatriculări de la Pitești, ce acte îți trebuie la înmatricularea rulotei și dacă ai tot ce îți trebuie îți faci programare pentru înmatriculare, pe internet.

Multumesc ! Dar acea verificare a rulotei in tara de origine cand se face?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Cine să verifice? De unde ai acestă informație?

Eu cred că din momentul în care i se face C.I.V. de către R.A.R. e gata verificată ..... eu nu am auzit de vreun caz, care să treacă prin R.A.R. și apoi să i se spună la Poliție că e furată .....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileFi

uite aici un caz

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

În acel caz nu i-a fost respinsă înmatricularea ..... eu asta am afirmat mai sus ...... se poate să fi fost vreo  chestie cu actele pe care le avea sau nu le avea pentru înmatriculare .....

Și tu dacă ai citit de acest caz aici, stai acasă și nu bagi dosarul de înmatriculare din moment ce acum e în posesia ta? Sau nu ai actele și nu ai cum să faci asta? 

Ceva îmi scapă și nu știu ce :nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileFi

 Tocmai asta e problema eu am doar copii xerox: CIV, anexa certificat inmatriculare.

Daca aveam originalele era simplu.

Si cumparatorul mi-a spus ca originalele sunt unde sunt, la serviciul inmatriculari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Sincer, eu nu înțeleg cum ai putut cumpăra așa rulota ..... contract de vânzare-cumpărare ai? o copie după c.i.-ul celui care ți-a vândut-o? 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan O

Salut, daca ai contract de vanzare cumparare si xerox dupa restul actelor, mergeti la Oradea la inmatriculari in audienta la seful serviciului.

Intrati pe net si vedeti programul de audienta  pe  Prefectura Bihor.

Macar va convingeti daca e adevarat ce a spus vanzatorul si de ce aveti de facut inainte.Bafta!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileFi
acum o oră, Flavius Ivan a scris:

Sincer, eu nu înțeleg cum ai putut cumpăra așa rulota ..... contract de vânzare-cumpărare ai? o copie după c.i.-ul celui care ți-a vândut-o? 

 

Da, am contract vanzare - cumparare si copie dupa c.i vanzator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileFi

Bogdan, multumesc. Asa voi face.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Atunci fă cum a zis @Bogdan O ..... Succes!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileFi

multumesc Flavius :rulotisti:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 01.03.2018 la 8:55, VasileFi a scris:

 Tocmai asta e problema eu am doar copii xerox: CIV, anexa certificat inmatriculare.

Daca aveam originalele era simplu.

Si cumparatorul mi-a spus ca originalele sunt unde sunt, la serviciul inmatriculari.

Cum ai putut sa cumperi o rulota numai in baza unor copii dupa acte? Originalele nu au cum sa fie la serviciul inmatriculari, acolo se face programare online pentru o anumita data si atunci mergi cu actele, si in cateva zile mergi sa ridici numerele cu certificatul de inmatriculare si cartea de identitate completata pe numele tau.

Ce anexa la cetificat de inmatriculare ai, daca ea nu a fost inca inmatriculata? Sincer cred ca ti-ai luat o mare teapa.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileFi

Ce sa mai zic acum, n-am ce face decat sa verific la inmatriculari Bihor. Am intrebat pe cineva la RAR si mi-a spus ca e facuta revizia, deci copiile au la baza un original.

Daca nu le dau de urma, le declar pierdute si le inlocuiesc.

Sper.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

@VasileFi ca idee, în primă fază, încearcă o petiție la Prefectura Bihor, pe mail .... ca să nu mergi acolo .

 Așa primești un răspuns oficial, în maxim 30 de zile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VasileFi

Multumesc ! Daca se poate asa e super !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.