Viorel C.

Rulota la comanda

3 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota la comanda

Rulota la comanda

Viorel C.

Incerc sa redau o mica povestioara cu ce mi s-a intamplat nu cu putin timp in urma.

Am fost contactat de o persoana care dorea o un model de rulota dupa anul 2000, data de fabricare.

Avand o prima convorbire telefonica, persoana respectiva mi-a spus ca mai vorbise cu alte persoane despre achizitionarea unei rulote si parerea care si-a facut-o a fost ca multa lume "basmeste", declara cat mai multe aspecte fara acoperire si nu este serioasa. Inclin sa-i dau dreptare intr-o oarecare masura...

Idea este ca am hotarat sa plecam impreuna la drum, catre Olanda, noi doi si un amic de-al sau ce se dorea a fi de ajutor la condus.

 

Nu vreau sa declar numele acestei persoane, in primul rand nu i-am cerut acordul si in al doilea rand nu cred ca necesita vreo importanta in cea ce doresc sa scriu.

Dar care este motivul pentru ce scriu aceste randuri !! askc

In toate convorbirile avute la telefon si "face to face", domnul respectiv declara ca nu este o mare problema in privinta condusului cu sau fara rulota, ca au facut mii de kilometri prin tara, ca sunt soferi, etc, etc...

Eu, care in general nu pun "botul" la orice discutie, i-am dat de inteles si lui si amicului sau ca este posibil sa nu fie adevarat. De ce scriu asta?

Intr-un final am plecat la drum cu masina celui care dorea sa cumpere rulota, discutia finala fiind ca eu sa-i ajut in Olanda si sa-i indrum la tot ce trebuie facut acolo. Mai exact, un fel de ghid.

Dupa ce am trecut de Viena, au inceput discutii legate de oboseala la volan si deja eu observasem lipsa experientei la volan a unuia dintre ei. Practic, acea masina, un Hyundai Tucson, era in mari chinuri. Am pus toate astea pe idea ca este prima lor "iesire" si ca oarecum nu sunt in apele lor.

Nu-i cunosteam atat de indeaprope sa-mi pot permite sa discut orice subiect, insa le-am atras subtil atentia ca nu este bine lauda de sine, asta referitor la faptul ca au mii de kilometri facuti si nu stiu ce vechime in condus.

In viata este bine sa nu te lauzi singur, ci sa-ti vezi de ale tale, fara a afirma ceva numai de dragul de a te remarca in ceva, cand tu de fapt nici nu ai descoperit acel ceva.

Nu i-am "condamnat" pentru cele afirmate, cum de fapt nu condamn pe nimeni cand afirma ceva in lipsa de cunostinta. Am mereu in minte sloganul ca nimeni nu s-a nascut invatat.

Am fost nevoit sa conduc o mare parte din drum, mai ales ca stilul lor de a conduce nu imi dadea o siguranta. M-am gandit si mi-am dat dreptate singur, ca de fapt acesti domni erau niste soferi "de dumnica" si atat.

 

Dupa rezolvarea problemelor pentru care am plecat de acasa, a urmat drumul de intoarcere.

Multe persoane cunosc, sau isi imagineaza ca nu este atat de simplu sa tragi o rulota dupa tine cand nu ai un gram de experienta. Insa "vitejii" mei, au crezut ca deplasarea cu o rulota in spate este floare la ureche din punctul lor de vedere.

La un moment dat, dupa ce i-am "scos" in autostrada, a trecut unul dintre ei la volan. La un moment dat avea 120 km la ora. Eu eram asezat in spatele soferului si i-am pus o intrebare.

Ia uitate in oglinda si spune-mi daca ne urmareste cineva.

El mi-a raspuns ca nu este nimeni in spatele nostru.

Si atunci de ce trebuie sa fugim asa de tare, am intrebat. Dupa ce ca nu ai cat de cat o experienta la volan, de ce nu iei in considerare ca se pot intampla multe, nu crezi ca este bine sa fi mai linistit la drum...

El, fiind totusi o persoana cu bun simt a inclinat sa-mi de-a dreptate si a recunoscut ca "la luat valul".

Tot drumul catre tara a fost asa cum trebuia sa fie, am incercat sa indrum, cum de fapt indrum pe toata lumea cu care ma deplasez, ca este bine sa se respecte tot ce tine de deplasarea cu o rulota.

Eu am condus marea majoritate a drumului catre casa, fiindca doream sa ne intoarcem cu bine si fara probleme de alta natura. Am ceva experienta care imi permite sa am siguranta ca totul va fi ok.

Nu intrase in discutie ca voi conduce atat de mult, ei fiind doi soferi, dar nu pot fi indiferent atunci cand sunt la drum si nu pot sa ma las pe mana cuiva.

 

Nu incerc prin cele scrise aici, decat sa scot in evidenta ca este corect ca in viata sa fi sincer, sa te bazezi numai si numai pe tine, sa asculti si de sfaturile celor care mai stiu cate ceva si sa nu incerci mereu sa te lauzi singur, asa cum au procedat aceste persoane. La aceasta concluzie am ajuns eu dupa aceasta deplasare in care discutiile purtate inainte de plecare erau fara acoperire din partea celor doi.

 

Referitor la rulota, o rulota Hobby din 2001, persoana in cauza a fost si este extrem de multumita, dupa o convorbire telefonica spunand ca familia a fost si este super incantata, insa nu credea ca este atat de obositor acest drum.

Ce pot spune, i-am raspuns, pentru mine a devenit obisnuinta, ca nu poate decat sa ma bucure ca rulota este pe placul lor, sa o stapanesca cu drag si le-am dorit cat mai multe vacante placute.

 

olanda-autostrada

rulote-olanda

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

BabaBogdan

frumoasa rulota aia, cat a costat ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pretul a fost negociat la 4300 euro!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.