Drinovan Ovidiu

La munte cu rulota iarna 4

21 postări în acest subiect de discuţie despre La munte cu rulota iarna 4

La munte cu rulota iarna 4

Drinovan Ovidiu

  Aceasta iesire am facut-o la poalele Muntelui Sureanu, mai exact am campat vizavi de Manastirea Oasa!

  A fi vrut sa urc mai sus la Luncile Prigoanei, dar aglomeratia de weekend si starea drumului nu mi-a permis folosind doar masina pentru a ajunge mai sus!

  Am avut vreme buna in cele 4 zile si 3 nopti cat am stat pe 10-13 februarie 2018!

  Drumul a fost destul de lung atat la dus cat si la intoarcere facand cei 300km in aproape 4 ore si jumatate (Timisoara- Manastirea Oasa)! Am pierdut mult pe portiunea de 60km de drum foarte rau pentru rulota, dintre Margina si Sacamas, drum la care am fost nevoit sa reduc viteza pe unele portiuni la 30km/h si sa las din cand in cand coloana ce se forma in spatele ansamblului sa treaca, cand gaseam vreo parcare!

  De la Sebes pana la Barajul lacului Oasa drumul a fost curatat si bun, iar de aici mai sus a fost acoperit cu zapada, cea ce a fost bine stiind ca sub ea erau ascunse nenumaratele gropite prezente in timpul sezonului mai calduros !

  Pe ultima portiune de drum care urca spre Luncile Prigoanei si mai sus autoturismele au trebuit sa foloseasca lanturile, deoarece din cauza temperaturilor mai scazute din timpul zilei sub zapada cazuta sa format gheata!

  Avem cel mai frumos loc pentru iubitorii sportului de iarna si anume Domeniul Schiabil Sureanu, situat la altitudinea de 2000m, dar nu intereseaza pe nimeni ca accesul la acesta sa se faca in conditii de drum corespunzator!

  Chiar daca accesul este cum este noi am reusit sa ajungem in aceste frumoase locuri si sa ne bucuram de ele!

  Atasez cateva poze:

 

 

 

 

 

DSC03807.JPG

DSC03812.JPG

DSC03816.JPG

DSC03817.JPG

DSC03827.JPG

DSC03829.JPG

DSC03834.JPG

DSC03839.JPG

DSC03842.JPG

DSC03843.JPG

DSC03848.JPG

DSC03850.JPG

DSC03852.JPG

DSC03853.JPG

DSC03864.JPG

DSC03865.JPG

DSC03867.JPG

DSC03872.JPG

DSC03874.JPG

DSC03878.JPG

DSC03879.JPG

DSC03882.JPG

DSC03888.JPG

DSC03890.JPG

DSC03892.JPG

DSC03904.JPG

DSC03908.JPG

DSC03909.JPG

DSC03911.JPG

DSC03914.JPG

DSC03927.JPG

DSC03930.JPG

DSC03933.JPG

DSC03938.JPG

DSC03942.JPG

DSC03944.JPG

DSC03946.JPG

DSC03947.JPG

DSC03948.JPG

DSC03949.JPG

DSC03950.JPG

DSC03952.JPG

DSC03953.JPG

DSC03954.JPG

DSC03955.JPG

DSC03959.JPG

DSC03962.JPG

DSC03963.JPG

DSC03977.JPG

DSC03978.JPG

DSC03980.JPG

DSC03984.JPG

DSC03985.JPG

DSC03986.JPG

DSC03988.JPG

DSC03991.JPG

DSC03999.JPG

DSC04002.JPG

DSC04009.JPG

DSC04010.JPG

DSC04011.JPG

DSC04012.JPG

DSC04013.JPG

DSC04015.JPG

DSC04016.JPG

DSC04017.JPG

DSC04018.JPG

DSC04019.JPG

DSC04023.JPG

  • Like 14
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

 si cateva filmari:

 

 

 

 

 

  • Like 13

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Vad ca nu te lasi Ovi !Tine-o tot asa!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Foarte frumos, bravo! :bravo:

Felicitari pentru vacanta si pentru poze, care sunt superbe! :OK:

Vazand iesirile noastre, poate incet-incet vor prinde curaj si se vor incumeta si alti colegi sa iasa iarna cu rulota...Este o experienta unica, altceva decat vara...:default_big_grin:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.

Cum te-ai descurcat cu incalzirea? Am vazut ca aveai 27 grade in interior, super ok. Ai incalzire pe electric sau  butelia de  gaz montata inauntru, ori o incalzesti cu ceva?

Eu am incercat ieri sa incalzesc rulota ca sa vad pina la ce temperatura se ajunge in interior, dar truma 3000 nu prea avea spor, probabil din cauza ca butelia se afla in locasul pentru bagaje din fata rulotei si era cam frig bine afara. Totodata am lasat-o numai 1, 5 ore sa mearga.

Nu stiu ce gaz este inauntru, asa am luat-o, incarcata gata, dar parca flacara nu avea putere.

Pe o vreme mai calda, imi incalzeste foarte bine interiorul. Adevarul e ca si rulota e mare, 5, 1 m interior.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Felicitari @Drinovan Ovidiu pentru iesire si pentru reportajul realizat.  Acestea, reportajele / prezentarile, insotite si de fotografii sau video(in cazul tau), constituie excelente surse de inspiratie si indemnuri pentru ceilalti colegi, sa "bata" si ei cu piciorul si roata aceste minunate locuri.

 

Si intaresc cele spuse de @Daniel P : "iarna nu-i ca vara!"  In sens pozitiv, bineinteles.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  @Florin C. , pentru incalzire am folosit gazul de la 2 butelii ! Ambele au fost aproape pline cu GPL. Prima am folosit-o sambata noapte, duminica ziua si apoi toata noaptea pana cand dimineata la ora 8, a inghetat gazul scazand flacara, astfel simtandu-se si in interior mai rece cu cateva grade 24C!

Asta cand afara erau -4C ! Aceasta a ajuns sa se descarce pe la 25% din capacitatea ei! Am schimbat-o cu cealalta tinuta la caldura, acoperind-o cu o haina, functionand fara probleme pana la plecare!

Prima butelie s-a golit mai repede din cauza ca am folosit soba Truma cu ventilatia pusa mai tot timpul! Daca nu as  fi folosit ventilatia, ramanea mai mult gaz, dar tot ar fi inghetat!

 

DSC03901.JPG

DSC03903.JPG

DSC03905.JPG

DSC03993.JPG

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Ca sfat buteliile trebuiesc sa fie cat mai incarcate si tot timpul una sa fie tinuta la cald!

Daca e foarte rece butelia adusa de la caldura va putea merge timp de 5-8 ore, suficent ca sa se incalzeasca cealalta.

 O alta problema majora mai poate fi vantul ! Acesta daca este mai puternic poate stinge flacara de la soba!

Ca solutie este punerea unei cutii de carton sub rulota in dreptul sobei !

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Ai procedat gresit cu butelia. Butelia ia aportul de caldura necesar pentru a produce gaz din mediu inconjurator. Cand ai invelit-o ai izolat-o de mediu si se raceste si mai tare si produce din ce in ce mai putin gaz.

Soba Truma are un termostat jos langa podea care este conectat la robinetul de gaz.

Degeaba maresti debitul de gaz, daca termostatul inchide robinetul.Cu cat este mai mare temperatura in rulota si aerul care vine in contact cu termostatul robinetul de gaz va fi inchis sa te protejeze. Dupa ce s-a incalzit bine in rulota se reduce debitul de gaz din butonul de reglaj, mentinand temperatura dorita.

Daca vrei sa ai 27 grade consumul de gaz va fi foarte mare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Nu rezolvi nimic cu cutia. Se numeste rupere de flacara si se produce prin fenomenul de ejector cand bate vantul tare.

Vantul are viteza pe langa cosul de evacuare si taie flacara de la soba prin debitul mare de aer tras pe cos.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Drinovan Ovidiu 

Nu-mi dezlipesc ochii de pe pozele (superbe) tale...

Iubesc muntele , chiar si atunci cand sunt -20C° , chiar si atunci cand ploua cu galeata....

Nu pot spune decat, MULTUMESC ! :salutare!:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

conform instructiunilor pentru soba Truma termostatul sobei trebuie mentinut la 3-4. La pagina 5 gasiti acest paragraf:

 

Room thermostat
An average room temperature of approx. 22 °C can be
achieved with a thermostat setting of approx. 3 without fan
operation. We recommend operation with the fan and a
thermostat setting of approx. 4 for comfortable warm air distribution
and to reduce the amount of condensation on cold
surfaces.
The exact thermostat setting must be determined in accordance
with the design of the vehicle and the individual heating
requirement.
The thermostat sensor is located at the bottom of the
heater. Please note that cold draughts caused by refrigerator
ventilation, door cracks etc. or deep pile carpets adversely
affect the thermostat. Sources of interference such as
this must be remedied, otherwise there is no guarantee of satisfactory
temperature control.
 

truma-heating-s3004-s5004-operating-en.pdf

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Pe pozitia 4-5 l-am tinut si ventrilatia pe 2-3!:)

Cand se foloseste ventilatia se consuma mai mult gaz impreuna cu curent de la baterie (80A in ~3 zile si 3 nopti echivalentul a 72 de ore) si nu se face asa cald in partea de sus a rulotei aerul fiind distribuit de jos in sus, dar mai cald s-ar face cu ventilatia oprita si cu un ventilator de calculator ce sufla aerul de sus si ce se ridica de la soba inspre pat! In acest ultim mod se face economie de gaz si de curent, probabil in defavoarea peretilor reci pe care se poate depune condensul!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

sistemul de raspandire a caldurii de la soba este foarte eficient. Sant 5-6 gauri in partea de jos arulotei sub paturi si in baie iar in dreptul ferestrelor furtunul au gauri pentru a permite incalzirea lor. Deci aerul cald circula de jos in sus pe gauri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Va propun sa va opriti cu discutia off-topic aici...altfel voi fi nevoit sa mut postarile intr-un topic dedicat sistemului de incalzire...:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

Buna seara. Ref.caldura, nu ar fi rau un tpic pe aceata tema, multi avem nelamuriri sau probleme.O seara buna la gura sobei [cu ceva cald in cana.]

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
13 minute în urmă, Anghelescu Anton a scris:

Buna seara. Ref.caldura, nu ar fi rau un topic pe aceata tema, multi avem nelamuriri sau probleme.O seara buna la gura sobei [cu ceva cald in cana.]

 

Sunt destule deschise in sectiunea Sistem incalzire rulota ...trebuie doar sa ai bunavointa si rabdare sa le studiezi .

Spor! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Si eventual se poate deschide un topic nou de catre cei interesati..., dar e pacat sa “poluam” acest topic...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

Buna seara. Mutumesc dl.Daniel P, chiar asta faceam acum insa despre Carver 2000 sau despre cele care au evacuarea gazelor sub podea nu am gasit. Poate alti colegi ma poate ajuta.Rulota este Fletwood-Garland 128-2. Cu multumiri

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.

Multumesc pentru toate sfaturile postate, dupa ce am intrebat cum a facut fata butelia pe frig. Mai departe cum a spus si Daniel P., sa discutam despre iesiri cu rulota in acest topic. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.