Florin Smolnicki

Perete stânga + uși de vizitare

15 postări în acest subiect de discuţie despre Perete stânga + uși de vizitare

Perete stânga + uși de vizitare

Florin Smolnicki

Stimați colegi :salutare!::salutare!::salutare!:,

 

Am nevoie de ajutorul vostru și vă rog frumos să mă ajutați cu idei, sugestii etc.

Problemele/ planurile mele sunt mai multe:

Doresc să instalez două uși de vizitare, în partea stângă a rulotei, în față și în spate.

În cele trei sezoane de când sunt „mare rulotist”  :laughing:  :laughing: :laughing::amuzat: :amuzat:  :amuzat: mi-am mai dotat rulota (ca și voi),  încet, încet cu câte una, alta și e foarte greu, aiurea de tot să le pui pe toate în rulotă, pe ușa  principală de intrare...   :fug:

 

Ușa de vizitare din față vreau să fie mai mărișoară, de 55 – 60 cm ca să încapă aceste scaune de camping...

 

 

IMG_20180212_083407.jpg     

 

 

IMG_20180212_085021.jpg

 

 

Cam aici aș vrea să montez cele două uși de vizitare:

 

image.jpg

 

 

image.jpg

 

 

 

IMG_20180212_084638.jpg

 

IMG_20180212_084711.jpg      

 

Problemele abia aici încep... Peretele față stânga (unde vreau să montez ușa de vizitare mai  mare) nu e chiar în ordine, nu e chiar drept. Cam așa e modelul din fabrică....  

 

:amuzat::amuzat::amuzat:

 

image.jpg

 

IMG_20180212_083141.jpg

 

IMG_20180212_083230.jpg

 

 

La exterior, peretele arată cam așa:

 

IMG_20180212_090922.jpg

 

IMG_20180212_090927.jpg     

 

IMG_20180212_090940.jpg    

 

ÎNTREBĂRI:

 

1. CE MATERIALE SUNT NECESARE PENTRU REALIZAREA LUCRĂRII?

2. CE SCULE SUNT NECESARE PENTRU REALIZAREA LUCRĂRII?

3. DACĂ VOI MONTA UȘA DE VIZITARE, CU ȘIPCI DE LEMN PE INTERIOR,  SLĂBESC SAU ÎNTĂRESC STRUCTURA PERETELUI DE LA RULOTĂ???

4. ESTE BINE SĂ PROCEDEZ AȘA???  VREAU SĂ MONTEZ O ȘINĂ DIN ALUMINIU,  PROFIL „U” ( REZISTENTĂ), ÎN INTERIORUL RULOTEI, DIN PODEA PÂNĂ ÎN TAVAN, VREAU SĂ SUDEZ ÎN CAPĂTUL ȘINEI, JOS ȘI SUS NIȘTE TĂLPI CARE SĂ MĂREASCĂ SUPRAFAȚA DE SUSȚINERE. ȘINA VERTICALĂ AȘ PRINDE-O DE PERETE,  CU ȘURUBURI. ÎN EXTERIOR FOLOSESC NIȘTE ȘAIBE MAI MARI, DUPĂ MONTAJ, LA EXTERIOR LE ACOPĂR CU AUTOCOLANTE...

5. CUM SE MONTEAZĂ O UȘĂ DE VIZITARE? MĂ INTERESEAZĂ FILME DE PE YOUTUBE SAU DOCUMENTE ÎN GERMANĂ, FRANCEZĂ CARE SĂ EXPLICE CUM SE MONTEAZĂ.

 

VĂ MULȚUMESC ANTICIPAT PENTRU RĂSPUNSURI!!!

 

:salutare!::salutare!::salutare!:

 

 

 

 


 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

Eu tocmai am montat o astfel de usa de vizitare la rulota si cu multa rabdare a iesit ca din fabrica :default_big_grin:

Am facut exact ca in acest videoclip 

 

 

daca peretele nu este drept in totalitate acolo unde vine montata usa eu cred ca e o problema, usa vine perfect etansa pe rulota...

Aceasta am montat-o eu: https://www.campingshopwagner.de/product_info.php/info/p6561_Serviceklappe-Thetford-5-weiss--785x340mm.html

Poate cei din domeniu iti poate da o solutie, eu nu am montat decat la mine pentru prima data...

 

offtopic: @Florin Smolnicki Am rugamintea sa nu mai scri cu litere mari, decat la inceputul frazelor si acolo unde trebuie...

Multumesc ! :salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Îmi vine tare greu să cred că nu prea are nimeni, nicio părere.

 

Spuneți și voi ceva despre situația prezentată. Dați o părere, un sfat, ceva. 

 

Mulțumesc! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Florin Smolnicki 

Parerea mea, sper sa nu te superi, fa acesta operațiune la un service specializat. Cred ca ai urmărit filmuletul prezentat de Dragoș, acolo toată activitatea o face un tip care stie meserie. Eu zic ca e ceva mai deosebit, nu mai poti repara eventualele stângacii inerente . 

Succes , în orice variantă aleasă. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Nu e foarte greu sa montezi o usa de vizitare noua, am facut-o si eu singur, usa a fost noua si avea instructiuni de montaj, am masurat si am verificat de 3 ori unde o voi pozitiona si apoi am taiat peretele rulotei. Iti trebuie un silicon/mastic care sa il bagi in jurul ramelor, daca vrei poti intari cu l-uri de aluminiu dar nu e neaparat necesar, nici cele originale nu au asa ceva.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Si eu am montat o ușă de vizitare de la Exis, daca usa e nouă ai sabloane si nu prea poti greși.Ai nevoie de o masina de găurit, un pendular, un tub Sika, , un creion  sau marker, sa trasezi după sablon, surubelnita sau mașină de insurubat si multă rabdare.Usa vine cu holsuruburi si o garnitură de cauciuc pentru etansare , sablon.Spor la muncă:salutare!:

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Florin Smolnicki

Verifica la inceput daca in zona unde vrei sa montezi usa de vizitare peretele este drept( foloseste o stinghie dreapta de lungime si latime mai mari cu 10 cm decat usa). Daca suprafata este plana poti monta usa fara probleme.

Dupa ce achizitionezi usa faci un sablon cu decuparea necesara, lipesti banda adeziva de hartie pe conturul unde va fi decupajul, marchezi traseul de taiat si apoi faci decupajul. Dai o gaura intr-un colt cu diametrul de 10 mm si apoi decupezi folosind un ferastrau pendular. De preferat, dupa ce decupezi, scoti polistirenul din jurul gaurii si pui un cadru din lemn, se va prinde mai bine rama usii. 

Bucata scoasa o introduci in usa, ai grija sa aliniezi eventualele elemente decorative ale peretelui rulotei cu usa. 

Etansezi bine cu Sikaflex F11 sau altceva similar. De preferat sa folosesti holzsuruburi din inox.

La sfarsit bei o bere, faci doua poze pentru forum si te bucuri de lucrarea facuta. Spor la treaba!

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Cam asa arata la final

IMG_20171020_164338.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Usa e bine sa se alinieze si cu marcajele de pe rulota chiar daca nu este paralela cu podeaua. Sablon poti face daca demontezi usa din balama, pui pe un carton rama care se monteaza pe rulota desenezi, decupezi .In filmuletul lui Dragos ei au decupat prima data partea care se monteaza pe usa, nu zic ca e rau dar eu am taiat chenarul exterior apoi pe masa am decupat partea care se prinde pe usa .Cu putina rabdare orice se poate face:tipp:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Nu este deloc greu. Ceea ce au spus colegii mai sus este destul de lamuritor si suficient. As adauga un amanunt important (problema cu care m-am confruntat la alegerea usii de vizitare luata de la Exis):  Inaltimea deschiderii.  Adica deschiderea pe verticala sa se incadreze in inaltimea disponibila a lazii (banchetei) din interior (minus vreo 2 cm ce trebuie sa fie "rezerva"). La rulota mea, acest gabarit disponibil pe verticala este de 30 cm.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Dragi colegi,

@Dragos M, @Klaudiu B, @Traian M, @Emil Vinteler, @Gabriel Schuster, @Emil Vinteler

 

@Mihnea Stoenescu

 

V-am adăugat în mesaj, în ordinea în care mi-ați răspuns  :):):) ultima dată la acest topic.

 

Sunt tare bucuros și aș vrea să vă mulțumesc pentru toate sfaturile și ideile pe care mi le-ați dat.

Cu ajutorul vostru am reușit ieri să tai locul pentru noua ușă de vizitare.

Fiind mai mică, am decis să o montez pe partea dreaptă, lângă boiler. Acolo spațiul este mai mic decât cel de pe partea stângă. 

Pe partea dreaptă mai am ceva lucrări de întărire a peretelui, apoi voi monta o trapă mai mare. E musai!

 

Într-adevăr, am măsurat de vreo douăzeci de ori locul unde vine montată ușa, înainte de a tăia :OK:. Trebuia să fiu puțin mai atent nu numai cu locul din interior unde venea montată ușa, ci și cu modelul vopselei de la exterior. 

 

Oricum, sunt foarte mulțumit.

 

Vă prezint pozele cu etapele lucrării. Sper să fiu și eu de folos cuiva, pe viitor.

 

1. Demontarea boilerului:

 

IMG_20180402_113754.jpg

 

IMG_20180402_115716.jpg

 

2. Făcusem dinainte un șablon cu interiorul cutiei de vizitare. Am trasat chenarul ușii, cu ajutorul șablonului.

 

IMG_20180402_143759.jpg

 

IMG_20180402_143829.jpg

 

IMG_20180402_144639.jpg

 

3. Am lipit această bandă ca să țină mai bine aluminiul și ca să nu rămână bucăți mici, rupte de tablă pe margine, după tăierea cu fierăstrăul pendular.

 

IMG_20180402_144639.jpg

 

4. Am găurit cu un burghiu de 10 peretele pentru a putea intra cu pânza pendularului.

 

IMG_20180402_144736.jpg

 

5. Tăierea a fost o operațiune ușoară, foarte ușoară. Totuși, m-au trecut - la propriu - toate transpirațiile.

 

IMG_20180402_150237.jpg

 

6. Gata!

 

IMG_20180402_150240.jpg

 

IMG_20180402_154614.jpg

 

IMG_20180402_160054.jpg

 

7. Rama ușii de vizitare a intrat, s-a potrivit din prima perfect!!! (Am vrut să scriu cuvântul perfect cu litere mari ;)). 

 

IMG_20180402_160054.jpg

 

IMG_20180402_162107.jpg

 

 

8. Am tăiat placajul (peretele din interior) cu flexul, am geluit un leaț și am început să fac din lemn conturul ușii.

Voi face contur/ chenar și la boiler, ca să întăresc peretele și locul de prindere al boilerului de perete.

 

IMG_20180402_183442.jpg

 

IMG_20180402_185156.jpg

 

IMG_20180402_185222.jpg

 

 

 

Dragi colegi, vă adresez următoarea întrebare și vă rog frumos să-mi răspundeți.

 

Cum trebuie să tai bucata de perete pentru ușa de vizitare, bucată rămasă în urma decupării, pentru a se potrivi la model, la exterior cu vopseaua/ dungile/ culorile originale?

 

IMG_20180402_160449.jpg

 

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și aștept cu mare interes răspunsurile voastre.

 

 

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Pe bucata alba montata acum in rama, cu creionul faci niste semne stanga/dreapta la nivelul liniilor orizontale de pe pereti, niste repere. Sau cu o rigla/dreptar, unesti sfarsitul liniilor din stanga cu inceputul liniilor din dreapta si trasezi cu creionul peste bucata alba aflata acum in rama.

Dupa care scoti din rama bucata alba pe care ai trasat mai devreme cu creionul si o suprapui pe bucata decupata din perete, astfel incat liniile facute cu creionul sa se suprapuna perfect cu liniile facute cu vopsea din panoul decupat. Fixezi cele doua placi sa nu-ti fuga si transferi conturul pe bucata decupata din perete. Tai cu pendularul si la final vei avea doua placi identice.

Dupa ce demontezi incuietoarea, suprapui cele doua placi si transferi cu creionul conturul gaurii incuietorii de pe panoul alb pe panoul decupat din perete. Tai, montezi incuietoarea (cu mastic) in decupajul proaspat facut si la final montezi panoul in rama (tot cu mastic).  

Pfff, sper ca m-am facut inteles.

Spor !  

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Eu propun ca pe fata veche (asa cum este ea montata pe usa si usa pe rama) sa faci niste repere cu creionul (care sa evidentieze pozitia liniilor). Dupa aceea demontezi din usa fata veche, o asterni peste bucata decupata astfel ca reperele sa corespunda, trasezi conturul, apoi o tai.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Nu am inteles de ce a trebuit sa jumulesti placajul la interior. Arata urat si nici nu cred ca ai reusit rigidizarea zonei respective. Se decupeaza asa cum ai facut si tu, se scobeste polistirenul dintre tabla si placajul interior pe toate laturile drepre (nu si la colturile rotunjite ca nu are rost) si se confectioneaza bucati de lemn (cum le-ai spus tu "leaturi") pe lungimile date si grosimea polistirenului scobit,  care la final se lipesc intre tabla si placaj, fixate cu ceva cleme de prindere.

 

Spor !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gego Attila
      de Gego Attila
      Buna tuturor ! Paste fericit! Caut usa vizitare la rulota , ceva dretunghiular de preferabil 1metru lungime dar merge si 80cm.Am vazut la exis dar sper sa gasesc second mai ieftin.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.