Draghiciu Dumitru

Cati km parcurgem pe zi cu rulota

9 postări în acest subiect de discuţie despre Cati km parcurgem pe zi cu rulota

Cati km parcurgem pe zi cu rulota

Draghiciu Dumitru

As dori sa discutam un pic despre programare unui concediu cu rulota si despre km parcursi. Intr-un al topic Domnul Ursu Florin a spus ca a facut distanta Giurgiu -Praga cu rulota in 10 ore. Distanta Giurgiu - Praga are peste 1300 km din care aproape 600 km in tara.

Opinia mea este ca nu se pot face mai mult de 400-500 km in tara in conditiile actuale. Media de viteza cu rulota in Romania este de 60-70 km. Asa cum vedeti in harta alaturata durata minima estimata este de 14 ore si 55 de minute cu masina si fara rulota.

Credeti ca cineva poate depasi estimarea facuta.

Care credeti ca este distanta care trebuie parcursa intr-o zi cu rulota in concediu

Se poate calatori zi de zi sau se fac pauze

Care este programul unei zile de deplasare cu rulota(la ce ora te trezesti, mic dejun, strans echipament, plecare)

Giurgiu -Praga.GIF

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru Popa

Nu era distanta Giurgiu - Praga (Cehia)1400 km, era Giurgiu - Parga (Grecia) 960 km in discutia cu domnul Ursu Florin.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

imi cer scuze daca am gresit

Giurgiu -Parga.GIF

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Pe marginea subiectului  au fost discutii si in alt topic. Totul depinde de categoria de drum, masina si dorinta de a conduce. Personal am facut 2300 km in 48 de ore cu 8 ore de somn, condus  80% pe autostrada. Nu a fost greu dar nici usor  avand in vedere ca de la Budapesta am venit pe zapada si viscol.

P.S. Se pare ca nu ati citit postarile din celalalt topic inainte de a fi STERSE pe motiv ca ar fi offtopic! 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Intrebarea este daca estimarea este de 11 ore cu masina fara rulota poti depasi estimarea data cu masina cu rulota. Ati depasit vreodata estimarea facuta de harta sau de GPS

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Un mers normal cu rulota este in jur de 70 -75-80 km/h, depinde in primul rand pe ce fel de drum mergi.

Daca ai merge  pe autostrada poti merge 80-90km/h  asa consider eu ca ai avea siguranta drumului

DAR cum drumurile sunt asa cum sunt , si la un traseu mai lung ar fi corect sa mergi 200km, mai stai la o cafea ...ma rog 

Eu am facut Braila -Lintz , Austria in 14 ore, cu vama cu tot, dar  am mers ca la concurs:default_109:  cu masina fara rulota

In esenta eu la drum cu rulota merg cam cu 70-80km/h mai mult nu:salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Draghiciu Dumitru, ai gresit destinatia, este vorba despre Parga ( Grecia ) si eu am spus ca am plecat la 5 dimineata si am ajuns la 7 seara? 

Sunt curios cum ai calculat doar 10 ore :)

Cu rulota merg maxim 100 km/h in functie de drum. Au fost portiuni pe care am mers si cu 50-60km.

Cand am venit cu prima rulota am mers aproape 2400 km pe care i-am strabatut cam in 48 ore, dar am dormit de 2 ori.

Eu prefer sa trag sa ajung cat mai repede la locatie, nu imi place sa pierd timp din concediu pe drum dormind, dar daca este cazul si nu mai pot conduce ma opresc si dorm.

Referitor la intrebarile puse, nu cred ca exista un numar maxim sau minim de km pe care sa ii faci intr-o zi, fiecare merge cum vrea si cat vrea.

 

In concediul respectiv am plecat de la Brasov la ora 18:00 am ajuns la Giurgiu in jur de ora 00:30 din cauza aglomeratiei de pe DN1, muncisem pana la ora 17:30 sinde aceea am hotarat sa dorm cateva ore la Giurgiu in benzinarie, de unde am plecat la ora 5:00 dimineata.

La postarea din topicul in care am inceput discutia cred ca ati gresit putin estimarea numarului de km pe care i-am facut eu cu masina.  Doar in ultimii 3 ani aproape am atins 150000km, dar nu coteaza asta, va felicit pentru cei 1500000 de km pe care ati reusit dvs sa ii faceti. :salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca te duci la topic vezi ca ai scris 10 ore dar nu asta este important, poti sa raspunzi la intrebarile pe care le-am pus 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Draghiciu Dumitru am copiat exact ce am scris in topicul respectiv.

 

"Am mers din Giurgiu pana la Parga aproximativ 1000km, am plecat la 5 dimineata din Giurgiu si la 7 seara am fost in camping la Parga. In acest interval de timp luat in calcul si opriri la toalete si cateva pauze. Jumatate din Bulgaria se merge pe drum national si am trecut si 2 granite  

@Draghiciu Dumitru, dupa spusele tale cand am venit cu rulotele din Olanda trebuia sa fac cam 4-5 zile pe drum pana acasa "

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.