Sorin S

Grosimea peretelui/podelei la rulota..

10 postări în acest subiect de discuţie despre Grosimea peretelui/podelei la rulota..

Grosimea peretelui/podelei la rulota..

Sorin S

Buna dimineata ,

Dupa 11ani de rulotit tot stau si ma gandesc ce grosime au rulotele la podea si la peretii?

In weekend am montat rezervor fix de apa curata si dupa ce am taiat peretele am vazut ca are o grosime de 3 / 3, 5cm eu stiind ca ele au 5 cm grosime .

Am ramas surprins cat de subtire este peretele mai ales ca a mea este gradul 2 de izolare , in podea am dat gauri de prindere a rezervorului si la fel intra prin podea ca in branza . Sincer se pare ca rulotele model mai nou sant mai varza decat cele vechi , am montat si panoul sus pe ea si la fel a intrat burghiul parca am dat in carton gaura .

 

Cine imi poate spune ce grosime are o rulota si daca este normal sa fie construite asa in bataie de joc , asa subtiri fara interes cu materiale low cost . Am vazut pe youtube rulote pentru iarna si peretele are 3, 5 cm care este ideea ca tot subtire este peretele...

 

O zi buna

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

Eu tocmai ce am montat o usa de vizitare pentru acces sub canapelele rulotei si am taiat peretele, are minim 4 cm daca nu 5, (o sa masor), iar la podea (am montat si eu un rezervor fix in locul celui existent care era mic) si podeaua are cam 7 cm, dar are o placa de lemn apoi polistiren si apoi iar lemn, practic ea este destul de groasa dar lemnul e subtire..

Nu ma pricep ce grad de izolatie are insa cred ca este destul de ok...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Poti sa vezi la detalii tehnice ale unui model pe saitul producatorului.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

pot sa se faca si mai bine dar cu ce le tragi este vorba de greutate nu de izolatie. Sa le faca di caramida sau din lemn ca si cabanele de la munte

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

:default_109::default_doh:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Podeaua la rulota are vreo 5cm si e facuta ca un sandwich, iar peretele este de 2, 5 - 3 cm sau mai mult, depinde pentru ce zona este facuta!

IMG_20180128_151958.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

la englezoice peretele este mai subtire ca la europene de aceia sant mai usoare ca europenele

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

La englezoaica mea peretele este de 28 mm, tavanul de 40 mm si podeaua de 45 mm.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
în urmă cu 4 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

pot sa se faca si mai bine dar cu ce le tragi este vorba de greutate nu de izolatie. Sa le faca di caramida sau din lemn ca si cabanele de la munte

Se găsesc soluții.:default_big_grin:

descărcare.jpeg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Am gasit specificatia tehnica la rulota mea unde scrie ca ;

Peretele grosime 3, 5 cm

Podeaua grosime 4, 5 cm 

Tavan grosime 3, 5 cm 

Nivel de izolatie termica  gradul II si aceste nivele sant cotate altfel;

Gradul I rulote care nu au vent , rezervor pentru apa in interior si nu pot tine temperatura interioara la 22g cand afara avem 0 g.

 

Gradul II sant echipate cu vent , rezervor apa in interior iar poate pastra temperatura interioara la 22g cand afara este -5g.

 

Gradul III  aici se schimba treaba au echipare de baza ;

Centrala termica Truma sau Alde cu calorifere si incalzire in podea .

Geamuri cu inchidere in rama de aluminiu nu pe cheder

Pertele are extrudat nu polistiren , podea de 6 cm , incalzire in dep. Butelii .

Rezervor intwrior incalzit .

Iar poate sa mentina 22g cand afara sant -15g.

 

Sa inteleg ca doar anumite rulote au gradul III si sant foarte putine pe la noi si /sau deloc , sant foarte scumpe , sant dedicate pentru iarna si se gasesc mai mult in partea nordica .

Ideea este ca eu sant foarte multumit de rulota mea chiar daca nu are perete si podea dupa cum credeam eu ca are.

Economie mondiala punem materiale bune dar putine , calitate ochiometric buna dar tehnic varza , asta este mergem inainte...

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.