Serdean Claudiu

Rulota Europeana vs Rulota Englezeasca

14 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota Europeana vs Rulota Englezeasca

Rulota Europeana vs Rulota Englezeasca

Serdean Claudiu

Vreau sa achiziționez o rulotă și nu sunt decis în totalitate, as dori sa știu diferențele după părerea voastră între ele, una europeana sau una englezeasca, plusuri și minusuri, mulțumesc frumos

 

Modificat de Serdean Claudiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

incer eu sa te ajut dar poate nu toti colegii sant de acord cu mine

Englezoicele:

sant mai bine dotate  boiler pe gaz, cuptor, calitatea materialelor la paturi, spatiu mai mare baie sa wc-ul separat de dus, baterie,

 

Europenele:

Madi rezistente la drumuri si hopuri, izolatia mai groasa, gaseti piese mai usor

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Acum depinde de buget, englezestile vechi sunt mai predispuse la infiltratii si cam majoritatea aduse de samsari in RO au infiltratii.

Alt dezavantaj e ca tb sa inlocuiesti prize si altele care sunt pe standard britanic cu unele europene. Au usa pe stanga.  Sunt mai instabile la viteza si nu sunt omologate pt 100km/h ca cele europene. Ca avantaj, vin cu boiler pe gaz majoritatea si cu cuptor, nu doar plita.

Englezoaicele mai noi, dupa 2007, nu ar trebui sa aiba mari probleme cu infiltratiile si stabilitatea in schimb.

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Si mai e problematic cu actele la englezoaice, e un topic dedicat, vezi acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Serdean Claudiu, ar fi fost frumos si politicos, ca prima postare sa fi fost in sectiunea Prezentare membru, in care sa ne spui cateva cuvinte despre tine si noi la randul nostru, sa-ti uram "Bun venit"...

Asa vad eu ordinea fireasca a lucrurilor, sa dai intai buna ziua si apoi sa ceri sfaturi colegilor, care sunt oameni de calitate cu siguranta te vor ajuta...O seara buna! :salutare!:

  • Like 3
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Serdean Claudiu
8 minute în urmă, Daniel P a scris:

@Serdean Claudiu, ar fi fost frumos si politicos, ca prima postare sa fi fost in sectiunea Prezentare membru, in care sa ne spui cateva cuvinte despre tine si noi la randul nostru, sa-ti uram "Bun venit"...

Asa vad eu ordinea fireasca a lucrurilor, sa dai intai buna ziua si apoi sa ceri sfaturi colegilor, care sunt oameni de calitate cu siguranta te vor ajuta...O seara buna! :salutare!:

Scuzele mele, am încercat și ceva nu am făcut bine și nu sa postat, SCUZE!!!! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica


dupa umila mea parere:
analiza comparatorie rulota anglia vs rulota fabricata europa
iata ce am descoperit eu ca au in plus cele englezesti:
1-forma aerodinamica-un consum mai mic la vehicolul tractor
2-greutate mai mica cu 200-300kg-pt aceleasi dotari-si de aici consum mai mic pt vehicolul tractor
3-boiler apa calda care functioneaza pe 220v, 12v si gaz!!!!!-cele europene au asa ceva dupa anul 1998(si pret peste 6000 euro)
4-aragaz cu 4 ochiuri, cuptor (ambele cu aprindere piezoelectrica!!)si compartiment pastrare alimente calde!!- nu am gasit pana acum o rulota europeana cu un asa aragaz!!!
5-panou comanda unitar-redresor incorporat cu aparat indicare stare acumulator propriu!!!
-sigurante 12v si 220 v
6-eleron spate cu reflectorizante- ajuta la consum si vizibilitate pe timp de noapte
7-lampi marsarier-nu va mai piloteaza cineva din exterior-cele europene au dupa 1998
8-canapele individuale de 190cm cu tapiterie(foarte frumoase) plus si pernute asortate
9-mobilier lemn foarte cald-la cele europene predomina pal-ul alb sau alte culori-impresie de spatiu comercial, nu casa!!!
10-toate geamurile (7!!)se deschid si sunt dotate cu plase tantari, jaluzele intimitate si perdele plus!!
11-geam si pe usa fractionabila de la intrare- la europene nu am vazut asa ceva
12-rulou vertical usa intrare(nu intra insecte si asigura lumina si ventilatie!!!) vs coada maimuta la cele europene(lipsa lumina, ventilatie si intra insecte 
13-3 geamuri in fata(toate se deschid si sunt dotate cu jaluzele intimitate, plase tantari si perdele plus)-cand cineva in stanga vrea sa doarma si altcineva in stanga ii este cald se poate deschide unul din cele 2 geamuri fata stanga sau dreapta fara ca cel care doarne sa stea in curent!!!
14-plafon (acoperis) dintr-o singura bucata- la unele rulote plafonul este din 2 sau chiar 3 bucati - la imbinari pot aparea infiltratii!!
15-la intrare in rulota exista o tavita de plastic cu 2 gauri pt scurgere apa si un pres detasabil pt stersul pe picioare-la rulotele europene nu am vazut asa ceva!!!!!!- se pastreaza curatenia 
 

  • Like 1
  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Serdean Claudiu
7 minute în urmă, Ovidiu Cica a scris:


dupa umila mea parere:
analiza comparatorie rulota anglia vs rulota fabricata europa
iata ce am descoperit eu ca au in plus cele englezesti:
1-forma aerodinamica-un consum mai mic la vehicolul tractor
2-greutate mai mica cu 200-300kg-pt aceleasi dotari-si de aici consum mai mic pt vehicolul tractor
3-boiler apa calda care functioneaza pe 220v, 12v si gaz!!!!!-cele europene au asa ceva dupa anul 1998(si pret peste 6000 euro)
4-aragaz cu 4 ochiuri, cuptor (ambele cu aprindere piezoelectrica!!)si compartiment pastrare alimente calde!!- nu am gasit pana acum o rulota europeana cu un asa aragaz!!!
5-panou comanda unitar-redresor incorporat cu aparat indicare stare acumulator propriu!!!
-sigurante 12v si 220 v
6-eleron spate cu reflectorizante- ajuta la consum si vizibilitate pe timp de noapte
7-lampi marsarier-nu va mai piloteaza cineva din exterior-cele europene au dupa 1998
8-canapele individuale de 190cm cu tapiterie(foarte frumoase) plus si pernute asortate
9-mobilier lemn foarte cald-la cele europene predomina pal-ul alb sau alte culori-impresie de spatiu comercial, nu casa!!!
10-toate geamurile (7!!)se deschid si sunt dotate cu plase tantari, jaluzele intimitate si perdele plus!!
11-geam si pe usa fractionabila de la intrare- la europene nu am vazut asa ceva
12-rulou vertical usa intrare(nu intra insecte si asigura lumina si ventilatie!!!) vs coada maimuta la cele europene(lipsa lumina, ventilatie si intra insecte 
13-3 geamuri in fata(toate se deschid si sunt dotate cu jaluzele intimitate, plase tantari si perdele plus)-cand cineva in stanga vrea sa doarma si altcineva in stanga ii este cald se poate deschide unul din cele 2 geamuri fata stanga sau dreapta fara ca cel care doarne sa stea in curent!!!
14-plafon (acoperis) dintr-o singura bucata- la unele rulote plafonul este din 2 sau chiar 3 bucati - la imbinari pot aparea infiltratii!!
15-la intrare in rulota exista o tavita de plastic cu 2 gauri pt scurgere apa si un pres detasabil pt stersul pe picioare-la rulotele europene nu am vazut asa ceva!!!!!!- se pastreaza curatenia 
 

Îți mersi frumos

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
39 minute în urmă, Ovidiu Cica a scris:


dupa umila mea parere:
analiza comparatorie rulota anglia vs rulota fabricata europa
iata ce am descoperit eu ca au in plus cele englezesti:
1-forma aerodinamica-un consum mai mic la vehicolul tractor
2-greutate mai mica cu 200-300kg-pt aceleasi dotari-si de aici consum mai mic pt vehicolul tractor
3-boiler apa calda care functioneaza pe 220v, 12v si gaz!!!!!-cele europene au asa ceva dupa anul 1998(si pret peste 6000 euro)
4-aragaz cu 4 ochiuri, cuptor (ambele cu aprindere piezoelectrica!!)si compartiment pastrare alimente calde!!- nu am gasit pana acum o rulota europeana cu un asa aragaz!!!
5-panou comanda unitar-redresor incorporat cu aparat indicare stare acumulator propriu!!!
-sigurante 12v si 220 v
6-eleron spate cu reflectorizante- ajuta la consum si vizibilitate pe timp de noapte
7-lampi marsarier-nu va mai piloteaza cineva din exterior-cele europene au dupa 1998
8-canapele individuale de 190cm cu tapiterie(foarte frumoase) plus si pernute asortate
9-mobilier lemn foarte cald-la cele europene predomina pal-ul alb sau alte culori-impresie de spatiu comercial, nu casa!!!
10-toate geamurile (7!!)se deschid si sunt dotate cu plase tantari, jaluzele intimitate si perdele plus!!
11-geam si pe usa fractionabila de la intrare- la europene nu am vazut asa ceva
12-rulou vertical usa intrare(nu intra insecte si asigura lumina si ventilatie!!!) vs coada maimuta la cele europene(lipsa lumina, ventilatie si intra insecte 
13-3 geamuri in fata(toate se deschid si sunt dotate cu jaluzele intimitate, plase tantari si perdele plus)-cand cineva in stanga vrea sa doarma si altcineva in stanga ii este cald se poate deschide unul din cele 2 geamuri fata stanga sau dreapta fara ca cel care doarne sa stea in curent!!!
14-plafon (acoperis) dintr-o singura bucata- la unele rulote plafonul este din 2 sau chiar 3 bucati - la imbinari pot aparea infiltratii!!
15-la intrare in rulota exista o tavita de plastic cu 2 gauri pt scurgere apa si un pres detasabil pt stersul pe picioare-la rulotele europene nu am vazut asa ceva!!!!!!- se pastreaza curatenia 
 

De unde ai scos-o pe aia cu coada de maimuta? :)))) Nu exista asa ceva pe nici o rulota in standard. Sunt niste accesorii care se cupara de pe saiturile de profil pe care si le-a montat cine a dorit.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Wawak Cristian

Nemteasca ::))

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Sunt sigur ca mai exista un topic destul de lung unde se comparau cele 2 tipuri de rulote, se pare ca a disparut, o sa il continuam pe acesta :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aidu

Mai comentati!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Mrz

Bună seara. Ce înseamnă că este mai greu cu actele la englezești? 

Înțeleg ca în Anglia nu este nevoie de înmatriculare și de niciun document. 

Atunci cum se înmatriculează în tara? Doar pe baza unui contract de vânzare? 

Mulțumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vajko Mihai Gavril

Te salut Marius !

Săptămîna trecută am cumpărat și eu o  rulotă , adusă din Anglia de cineva .

Și eu am fost surprins de faptul că rulota nu are niciun act , dar la cumpărare m-am dus cu un cunoscător , vechi rulotist , și mi-a explicat atît el cît și vînzătorul modalitatea de înmatriculare. Ai nevoie doar de acel contract de vînzare - cumpărare între fostul proprietar din Anglia și cel care la adus de acolo. Acest contract în majoritatea cazurilor este scris de mînă ( numai dacă rulota a fost cumpărată de la vreun dealer va avea un contract redactat).

Eu cu acel contract scris de mînă + seria rulotei + cartea mea de identitate m-am dus la o firmă de înmatriculări . Acolo mi-au întocmit un contract prin care s-a specificat că eu am cumpărat rulota de la vechiul proprietar și am cerut nr. provizorii ( nr. rosii care sunt valabile 3 luni ). A doua zi am și primit nr. provizoriu ca să pot circula că eram nerăbdător să ies cît mai repede cu rulota. A costat 300 lei cu tot cu asigurare pe 6 luni. 

Urmează ca pt. înmatricularea definitivă să fac RAR și în plus va trebui să fac și o declarație la notar cum că eu am cumpărat rulota de la vechiul proprietar. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.