Draghiciu Dumitru

Kit incarcare butelii cu GPL

25 postări în acest subiect de discuţie despre Kit incarcare butelii cu GPL

Kit incarcare butelii cu GPL

Draghiciu Dumitru

Buna ziua

 

A folosit cineva kit-ul GPL pentru incarcare butelii sau la masina in alta tara care nu are acelasi sistem de incarcare ca al nostru. Am vazut componentele kitu-lui dar nu imi dau seama cum se folosesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Trebuie sa postezi un link cu acest kit de incarcare.

In general, in alta tara, nu adaptorul este problema, ci legalitatea incarcarii buteliilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

intrebarea mea este daca a folosit cineva aceste adaptoare 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

Buna seara !

Ma numesc Sabau Sorin si fac insotiri de transporturi agabaritice foarte des in Germania / Dortmund


DA eu am folosit aceste adaptoare. La masina cu care lucrez si pe care am transformat-o dintr-o autoutilitara  am montat o instalatie de gaz ca si cele din magazine . Odata cu achizitionarea ei am primit 2 adaptoare care sa-mi asigure incarcarea buteliei in tarile pe care le tranzitez. Adaptorul se infileteaza in mufa de incarcare romaneasca si poti sa incarci .

In fiecare pompa care vinde gaz  exista la casa  o cutiuta cu 7-8 tipuri de adaptoare pe care ti le pun ei la dispozitie daca nu ai tu adaptorul 

 

O  seara buna tuturor 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

adaptoarele le-ai primit din Romania

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Deci trebuie subliniata precizarea: adaptoarele servesc la alimentarea automobilului echipat cu instalatie GPL si a altor rezervoare pt. GPL ce fac parte din instalatii omologate montate pe vehicule, nicidecum pentru incarcarea recipientelor tip "aragaz".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

NUUUUU !

Doar ptr incarcarea cu GPL !

La mine din rezervor merge la aragaz, soba de incalzit si boilerul de apa calda 

!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Colegule @Sabau Petru, pentru ca mi se pare putin neclar, sa ne intelegem (pentru corecta informare a celor care acceseaza forumul)...

  -   Rezervorul GPL de care amintesti si pe care il incarci la statiile de alimentare din occident, face parte din instalatia destinata functionarii motorului ?

sau

  -   Motorul functioneaza cu carburant obisnuit (benzina sau motorina, nu conteaza) si acel rezervor GPL este destinat a fi folosit numai pentru aparatele de uz "casnic" aflate in caravana (sa-i zicem)?   Daca este asa, aceasta instalatie este omologata pentru a fi "in regula" la incarcarea in statiile de alimentare?  Eu nu cred ca dispui de o instalatie artizanala care poate fi oricand respinsa la statiile GPL (eu am fost controlat la acte si instalatia GPL auto chiar si la Lukoil in Romania; toate erau, bineinteles, in regula - abia ce schimbasem rezervorul).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Domokos Iosif

Buna dimineata, vedeti ca la EXIS este butelie GPL speciala asa zis cu baioneta care au si manometru si care se pot incarca si in strainatate 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Corect Traian. Vreau sa stiu daca se infileteaza in cea existenta romanesca sau daca se da jos si cum, (asta la masina). La butelie normala mare  romanesca vreau sa stiu daca incarca daca am adaptor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Scuze George

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

Buna seara  d-le Stoenescu !

 

Masina mea este un CITROEN Jumper din 2012 care functioneazs cu motorina !Rezervorul montat de o firma specializata  in instalatii de gaz deserveste  DOAR accesoriile de pe partea de "casa"( aragaz,   boiler de apa calda si soba ) 

Verificarea  ptr 2018 am facut-o in decembrie la Gmunden in Austria  si nu am avut nici o pierdere . Adaptoarele le am primit de la aceiasi firma care a montat  rezervorul sub masina !

Cu deosebita stima 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

D-le Draghiciu ,   eu am sistem care permite infiletarea ( in mufa romaneasca exista la mijloc o gaura filetata in care se infileteaza ceilalti adaptori .

Din discutiile pe care le-am avut azi cu Mario am inteles ca sant si modele sistem "Baioneta"  care se cupleaza prin "clic" .

Despre acestia nu stiu prea multe ( doar ca exista ) 

Cu deosebita stima 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Sabau Petru  foarte clar . Ceva de genul asta as vrea sa mi instalez pe motorhome, nu as mai avea grija buteliilor. De 50, 60 litri as fi deajuns. Mulțumesc. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

D-le Boghiu  gasiti diferite marimi de butelii . A mea este de 46 L ( cred ca e cea mai mare - nu stiu sigur ) si am folosit-o din april 2016 pana la  sf de august 2017  la drumurile mele . Depinde cat o folositi si in primul rand depinde de spatiul unde doriti sa o montati.

Pe caravana eu am una mai mare  ( 55 L ) si i - mi ajunge 2 sezoane (  -cu inca 4 inchirieri a cate 2 saptamani  in fiecare sezon ) 

Cu deosebita stima 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

D le Boghiu , cea de 55 a fost in dotarea caravanei si nu cred ca se gaseste  in momentul de fata . Trebuie interesat si intrebat un  atelier specializat in montari instalatii GPL

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 13 ore, Sabau Petru a scris:

Buna seara  d-le Stoenescu !

 

Masina mea este un CITROEN Jumper din 2012 care functioneazs cu motorina !Rezervorul montat de o firma specializata  in instalatii de gaz deserveste  DOAR accesoriile de pe partea de "casa"( aragaz,   boiler de apa calda si soba ) 

Verificarea  ptr 2018 am facut-o in decembrie la Gmunden in Austria  si nu am avut nici o pierdere . Adaptoarele le am primit de la aceiasi firma care a montat  rezervorul sub masina !

Cu deosebita stima 

 

 :default_doh:

.... era bine venita o adresa , ceva.... care sa ne lamureasca.

Am gasit-o  eu.... si sper sa fie uitla colegilor !

Ducem lipsa SERVICE-urilor din tara , macar cele din afara tarii  sa le avem la "indemana" !

 

Firma: Pusch-Wohnwagen

GPS: 47.934076, 13.803667

 

sau

 Firma : Campingworld Neugebauer

GPS: 47.931472, 13.784070

 

Ambele sunt din Austria in localitatea  --> 4810 Gmunden , undeva in regiunea Salzkammergut / catre Salzburg !

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 23 ore, George M. a scris:

Incercam sa revenim la subiect ?

 

P'aici is , ...la subiect , Maestre ! Am adaugat , putina culoare la postare, nimic mai mult !  Mia culpa !

E permis sa-mi atragi atentia, ...am sarit calul !

:default_109: .... desi , se pare ca-s "surate"  subiectele , sau ma-nsel !?

 

 

Intr-o alta ordine , ..... s-a mai discutat despre acest subiect. Butonul /functia , "cauta" / "search" , .... ie greu ! :)

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Dupa parerea mea, raspunsul pentru colegul @Draghiciu Dumitru incepe sa se contureze.    Kitul despre care aminteste, NU este destinat incarcarii recipientelor GPL casnice, de voiaj, transportabile cu mana (sa zicem).    Este clar ca oricare dintre piesele din oferta Exis, nu se poate racorda la filetul 1/2 G stg. al unei butelii obisnuite.   Acel kit de piese este destinat adaptarii prizei de incarcare a rezervoarelor GPL montate pe (auto)vehiculele din Romania la contrapiesele pistoalelor de la pompele din statiile GPL din diferite tari.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Ai perfecta dreptate domnule Mihnea. Mie imi trebuie un kit de adaptoare GPL pentru  masina si adaptorul pentru Romania sa il folosesc la incarcat butelii normale de aragaz

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Exact !  Dar operatiunea trebuie facuta pe ascuns fiindca nu este voie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

Buna seara d-le Stoenescu !

De ce credeti d-voastra  ca NU ESTE VOIE ?

Este voie si este perfect legal ! NU poti sa ai toate modelele de butelii ! Ai una si diferite adaptaoare ( ptr. fiecare tara ). Altfel ar exista un singur model de mufa in toata Europa . 

Trebuie doar sa stii ce tari parcurgi si sa vezi ce model de mufa au pompele . Un spaniol nu-l are pe cel german sau un olandez nu-l are pe cel spaniol . La fel si noi  nu le putem avea pe toate .

V-am spus ca la pompa in Germania vanzatorul a scos o cutie si mi-a oferit unul din cele 8 adaptoare , dar l-am refuzat ptr ca aveam eu .

Cred ca va inselati putin cu " ascunsul" . Nu trebuie sa te ascunzi, chiar deloc, daca este in regula instalatia ta.

Cu deosebita stima 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
acum o oră, Sabau Petru a scris:

 Nu trebuie sa te ascunzi, chiar deloc, daca este in regula instalatia ta.

 

 

"...daca este in regula instalatia..."   Colegul @George M. are dreptate. Trebuia sa fi citit mai cu atentie. Nu am dorit si nici nu doresc sa ofensez pe nimeni. Imi cer scuze daca nu am fost destul de explicit, de clar in exprimare.

Nicaieri in lumea civilizata  nu ai voie ca la o statie GPL destinata alimentarii (auto)vehiculelor ce dispun de instalatii omologate si instalate potrivit prescriptiilor legale in vigoare, sa incarci orice alt recipient (butelia casnica, tip "aragaz" sau alte recipiente asemanatoare, chiar daca sunt omologate si cu termenul scadent la verificare inca valabil). Este afisata vizibil aceasta interdictie. Nici macar in Romania. Am relatat despre controlul la care a fost supusa masina mea la una dintre statiile Lukoil inainte de a fi alimentata (bineinteles, totul era in buna regula). Faptul ca se mai practica incarcarea "pe sub mana" a oricaror butelii de aragaz, este alta discutie... 'Nea Mitica, acest lucru il doreste, ca atare raspunsul este:  Legal, nu se poate !  "Pe burta" - este posibil... !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sabau Petru

Buna dimineata tuturor !

 I-mi cer scuze   daca am ofensat pe cineva . Nici pe departe nu a fost intentia mea  aceasta . 

Daca stam stramb si judecam drept si ei au butelii la camperele si rulote lor . De aceea se vand in unele statii de benzina 2 TIPURI de gaz , tocmai ca sa poti umple buteliile sau orice alt tip de recipient pe care - l ai la vehicolul tau. Tot ce faci dupa e problema ta . Daca ai sau nu verificarile tehnice e responsabilitatea ta si un eventual control te face raspunzator. Sistemul te face precaut si informatia  care circula . Noi tocmai asta dorim sa ne informam ( mai ales intre noi ) 

 

CU deosebita stima 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.