Alin Ionut

Unitate electrica

4 postări în acest subiect de discuţie despre Unitate electrica

Unitate electrica

Alin Ionut

Buna seara,

Oare ce imi puteti spune de unitatea mea electrica si daca ma puteti ajuta cu o schita pentru ea.

Pot monta o baterie .... ?

20171216_100608.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu

Buna !       Acest tablou cu care este dotata rulota ta iti asigura tensiunea de 12V DC atunci cand rulota este conectata la reteaua de 230V AC sau atunci cand este conectata la priza auto (primeste 12V DC de la bateria masinii). In atasament se poate vedea ce este in interior. Distributia (prin cele 4 sigurante) este sugestiva: pompa apa, 2 circuite pt. iluminat, frigider.

Cu investitii si ceva munca, sistemul poate fi dezvoltat si pentru o baterie proprie a rulotei cu aceesoriile de incarcare dorite (solar, retea, generator auto).

2014-05-12_200953.jpg

49428.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Oltean Ovidiu

Din cate am inteles, pinul 13 poate alimenta o baterie a rulotei. Dar acea baterie poate sa dea curent 12V la toata rulota( lumini, pompe, frigider) inapoi, prin acelasi pin 13? Sau trebuie facute alte modificari pentru ca rulota sa primeasca curent de la baterie? Intreb deoarece am si eu acelasi panou electric si nu stiu cum pot integra o baterie in sistem.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Oltean Ovidiu

Iti multumesc pentru sfaturile pretioase! Deja ma gandeam cum sa fac sa leg bateria la placuta de 12V si sa montez un intrerupator intre placuta si transformator, ca sa nu intre curentul si in el, sa il arda...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.