Mihai-Arad

Partea II-a / 15 zile prin Franta

29 postări în acest subiect de discuţie despre Partea II-a / 15 zile prin Franta

Partea II-a / 15 zile prin Franta

Mihai-Arad

@Daniel D :salutare!:

 

în urmă cu 21 ore, NRLaurentiu a scris:

Este si un joc cu acest nume - Carcassonne! :)

salut ...

... nu stiam de acest joc . Dar se pare ca-i vb tot despre cetatea medievala. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihai-Arad
La 21.2.2018 la 14:17, Drinovan Ovidiu a scris:

Frumoasa prezentare! Multumim!

 

Ca veni vorba de Franta, inainte de a cumpara rulota imi faceam tot felul de calcule cum sa ies mai ieftin sa ajung sa vad si eu Paris-ul, mergand cu auto, dar ar fi iesit scumpa cazarea in cazul in care ne opream in mai multe puncte turistice pana acolo!

Asa ca am ales rulota ca fiind un atu pentru acest drum, drum pe care am apucat sa-l fac doar cu gandul!:)

 

Te salut @Drinovan Ovidiu...

Deocamdata doar cu gandul. Eu, spun: Niciodată nu-i prea tarziu.

Sanatosi sa fim, asta-i cel mai important !

 

Ah, Franta (Parisul) le gasesti tot acolo (acolo, unde le-am lasat eu, unde le-am gasit si eu).

Numai ca, .... din PARIS, a disparut "o bucata din istorie". Ma refer la flacarile care au distrus in intregime turnul-flesa, (prabusit) , cat si o mare parte din acoperis precum si sarpanta monumentului Unesco , numita Catedrala Notre-Dame. Am avut ocazia sa-l vizitez inainte de incendiu, cu ceva ani in urma. (dar asta-i o alta poveste!).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Loredana Craciunoiu

Foarte, foarte frumos! Multumim!

De urmat asa traseu! :default_sun33:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 30.9.2019 la 11:04, Loredana Craciunoiu a scris:

Foarte, foarte frumos! Multumim!

De urmat asa traseu! :default_sun33:

 

 

2017-France.jpg

Traseul - click pe imagine.

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Conţinut similar

    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Camping de la Cité d’Alet
       
      GPS:
      N 48.635951, W 2.028139
      N 48°38'08", W 2°01'44"
       
      Adresa: Allée Gaston Buy 6
      FR- 35400 Saint Malo
       
      De ce sa aleg acest camping ? Iata motivele:
      Cititi in prealabil istoria orasului Saint Malo , regiunea Bretania , Abatia Mont Saint Michele.
      Campingul orașului Alet este situat langa port cu vedere la  mare.
      Toate magazinele din apropiere. Multe plaje de nisip (posibilitatea tuturor sporturilor de apa) , piscina interioara cu apa dulce in apropiere. In apropierea terminalelor de feribot pentru imbarcare in Insulele Canalului (Insula Guernsey si Insula Jersey- merita vazute) sau in Marea Britanie.Orasul vechi (Fortul sec. XVIII-lea) , turnul Solidor (sec XIV-lea) care merita vazute.
      Estuarul raului Rance … Fluxul si refluxul , ...culegatorii (practic adunatorii) de fructe de mare....
      Cei care doresc luxul  NU se vor simti  „comod“ aici. Instalațiile sanitare „retro“ (anii ‚80 -90) dar sunt intotdeauna curate. Locatia Camping-ului  este minunata; langa port, chiar langa buncarul din cel de- al doilea război mondial (recomand a vizita muzeul Memorial 39-45). Orașul vechi Saint Malo este la cativa pasi.
      Parcelele sunt putin inclinate (deal). Personalul este foarte  dragut (nu ezitati sa le cereti ajutorul).
      Pret: 2 persoane + masina + curent = 22 € ! Am stat o singura zi ! O alta zi am stat direct in port (parcarea e cu plata de la 09:00 - 19:00)
       

       
      P.S. Va urma
       
       
       
    • Alexandru A
      de Alexandru A
       Vacanta a inceput pe 1 august si s-a terminat pe 5 septembrie.
       Am fost doua echipaje care au plecat din Romania
       1 Familia Papuc - camper Hymer
       2 Familia Adam - camper Hobby
       Traseul a fost urmatorul : Bucuresti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Belgrad - Zagreb - Gorizia - Padova - Vicenza - Verona - Milano - Torino - Montgenevre - Briancon - Gap - Nimes - Montpellier - Perpignan - Andora - Zaragoza - Madrid - Toledo - Cordoba - Sevilia - Gibraltar - Tanger - Malaga - Granada - Murcia - Valencia - Benicarlo - Barcelona - Girona .
       
       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

    • Ciurea Sorin
      de Ciurea Sorin
                    Buna seara dragi colegi, dupa cum am promis ca la intoarcere o sa revin cu un topic cu aceasta vacanta in care am sarbatorit si nunta de argint , o sa las fotografiile sa vorbeasca despre aceste locuri frumoase din nordul Italiei asa zisa Vale D'Aosta cu faimosul munte alb si tunelul vestit ce face trecerea din Italia in Franta.
      Drumul pana acolo si inapoi  m-a costat cca. 400 euro, asta insemnand roviniete si motorina+ autostrada pe Italia .

       
      Eu care sunt un gurmand, nu am rezistat tentatiei de a incerca toate tipurile de peste de la ei, bine inteles cu spaghetele din dotare, stropindu-le din belsug cu licuorile lui Bahus.
      Am avut ocazia sa mai revad frumoasa Floare de colt care la noi nu stiu daca a mai rezistat, plecand o data cu padurile taiate, am ramas placut surprins ca la 2000 m pe 5 mp de stanca a carat cu cosul pamant o batranica si si-a facut gradina de legume pe care o uda zilnic si multe alte paradoxuri cum la 2000 de metri se iriga pasunile alpine...
      Zona este superba , am trecut tunelul care costa 44 euro un sens catre Franta si alti 44 intors, am fost sus in statiunea de ski PILA in care am prins un targ de ciocolata acum vara, cu ciocolate din toata lumea, urcare + coborare 15 euro telecabina si am gasit si ape termale la poalele ghetarului.
      Din 7 zile petrecute, am avut o zi innorata dar ca la munte , o ploicica de vara si iar soare si una dedicata shopingului-eu am fost in magazinele de electronice/electrice
      .Si cum calatorului îi sta bine cu drumul, am luat-o incetuț catre casuta si gata cu vacanta in strainatate !
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.