Barac Augustin

Ajutor achizitie rulota din Anglia

32 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor achizitie rulota din Anglia

Ajutor achizitie rulota din Anglia

Barac Augustin

Buna seara . Rog ajutor!!!

Am gasit o rulota Swift Challanger de 4, 50 m adusa din Anglia la un pret decent cu incalzire boiler apa calda  frigider  aragaz toate functionale pe gaz.

Problema este ca proprietarul nu are nici un act al rulotei da ma asigurat ca o pot inmatricula cu declaratie notariala!El are un contract de vinzare cumparare!

Nu stiu nici din ce an este sigur si nici cum asi putea sa o verific.Mi sa spus ca este din 1995. Este vreo sansa sa aflu mai multe despre ea ? Am seria de sasiu 91 SW 033437.

am gasit o eticheta lipita pe ea linga usa de la intrare pe care scrie :

ROBINSONS CARAVANS LTD.  

WORKSOP       CHESTERFIELD

01909               01246

475220           230000

Am fost cu un amic care se pricepe la ele si ma asigurat  ca nu are infiltratii si e in stare ok , mai are multe de reparat si curatat pe la ea dar asta nu ma deranjeaza.

Vreau sa o folosesc pt iesitul la pescuit in general si ocazional cu familia .

Va multumesc pt ajutor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Barac Augustin

Nu stiu cum se foloseste. Ma puteti ajuta?

 

seria sasiu   91 SW 033437.

Modificat de Barac Augustin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Asta vara am incercat sa inscriu rulota adusa din Marea Britanie, cu greu am gasit un notar care sa-mi legalizeze contractul de vanzare-cumparare si certificaul cu numele meu eliberat de Cris - companie autorizata de DVLA.

 

Cel mai bine e sa te duci la notar prima data, sa nu ai neplaceri mai tarziu. Le e greu sa inteleaga ca rulotele din UK vin fara nici un act. O sa-ti mai trebuiasca si actul masinii cu care a fost adusa rulota, nr. de inmatriculare sa corespunda cu cel de pe rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Pai ma gindesc ca asta este prbm vînatorului sa isi legalizeze contractul intre englez si el. Masina cu care a venit este la proprietar in fata casei si ma gindesc ca nu este o prbm. Astept pina miine sa dau seria la R.A.R. si sa vad ce raspuns peimesc de la ei.

Actele le voi face dupa ce se întoarce omul din Anglia . 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Daca nu are 17 caractere  VIN -ul inseamna ca este mai veche din anii 90. De obicei rulotele aduse din Anglia sant mai vechi. Ca sa scoata un castig venind din Anglia cu masina mai cumpara o rulota ieftina pe care o vinde in Romania. Rulote bune din Anglia se aduc la comanda.Cauti pe internet rulota pe care o vrei si platesti transportul la cineva care vine in Romania-

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

 91 SW 033437

 

91 anul sa fie 1991 SW sa fie de la Swift

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

am atasat 2 poze cu Swift din 1991. Vezi lampile din spate daca sant la fel compara pozele cu rulota ta

swift 1991 1.jpg

swift 1991 2.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
acum o oră, Barac Augustin a scris:

Pai ma gindesc ca asta este prbm vînatorului sa isi legalizeze contractul intre englez si el. Masina cu care a venit este la proprietar in fata casei si ma gindesc ca nu este o prbm. Astept pina miine sa dau seria la R.A.R. si sa vad ce raspuns peimesc de la ei.

Actele le voi face dupa ce se întoarce omul din Anglia . 

Daca omul este inca in UK spunei sa aplice pentru certificat cu numele tau "Cris register", dureaza 5min, se face on line, o sa te ajute foarte mult si costa numai 15 lire (dar il primesti dupa o luna pe email sau postal). Eu numai cu certificatul ala am reusit intr-un final sa traduc si sa legalizez toata documentatia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Peter

Englezoaica mea are seria de sasiu inscriptionata pe geamuri, iar pentru inscriere a fost necesar actul de identificare al rulotei - emis de fabricant cu toate datele tehnice, inclusiv serie sasiu. Contractul de vanzare -cumparare intre mine si englez a trebuit tradus. Eu nu am fost cu el la notar ci la un traducator autorizat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Ca sa nu ma lovesc de toate aceste probleme , atunci cind am cumparat rulota (un Eldis -tot englezoaica  si tot fara acte )l-am pus pe samsar (intermediar) sa faca cartea rulotei .Dupa ce a facut omologarea si cartea am cumparat-o eu fara sa mai am vreo problema.Pretul omologarii si al cartii l-am platit eu .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin
în urmă cu 1 oră, Cristian Stoica a scris:

Ca sa nu ma lovesc de toate aceste probleme , atunci cind am cumparat rulota (un Eldis -tot englezoaica  si tot fara acte )l-am pus pe samsar (intermediar) sa faca cartea rulotei .Dupa ce a facut omologarea si cartea am cumparat-o eu fara sa mai am vreo problema.Pretul omologarii si al cartii l-am platit eu .

Buna idea dar nu stiu daca omul ramine atita in tara. Se intoarce in data de 20 dec si atunci merge la notar etc. Nu cred ca reusesc sa obtin programare la RAR asa de repede sa ii propun sa faca el cartea .

@ domnu Dumitru seamana bine cele doua rulote numai ca a dmv. e mai curata si mai ingrijita.

Multumesc pt sfaturi va tin la curent cu ce reusesc sa fac in continuare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin
în urmă cu 2 ore, Dobrea Florin a scris:

Daca omul este inca in UK spunei sa aplice pentru certificat cu numele tau "Cris register", dureaza 5min, se face on line, o sa te ajute foarte mult si costa numai 15 lire (dar il primesti dupa o luna pe email sau postal). Eu numai cu certificatul ala am reusit intr-un final sa traduc si sa legalizez toata documentatia.

Va referiti la contractul de mina intre proprietar si Englezul ce a vindut rulota? Pt ca alt act nu mai exista.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 3 ore, Barac Augustin a scris:

Va referiti la contractul de mina intre proprietar si Englezul ce a vindut rulota? Pt ca alt act nu mai exista.

Nu, se poate obtine un act oficial cu numele titularului, vinul  rulotei cat si modelul.

Este un certificat cu elemente de siguranta, prin care se ia in evidenta detinatorul rulotei pe teritoriul Regatului Unit. Politia si DVLA folosesc baza de data a lui Cris.

Sper sa fie ok ca am postat link https://www.cris.co.uk/registration/

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Am uitat sa mentionezi, iti mai dau si un card prin care scaneaza QR code si vad cine este proprietarul nu e musai sa ai certificatul latine.

Cardul il am cu mine, certificatul este in tara.

20171210_151219[1].jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Multumesc pt. lamuriri Florine.Am sa incerc sa il rog pe proprietar sa solicite si CRIS.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
La 12/10/2017 la 11:38, Peter a scris:

Englezoaica mea are seria de sasiu inscriptionata pe geamuri, iar pentru inscriere a fost necesar actul de identificare al rulotei - emis de fabricant cu toate datele tehnice, inclusiv serie sasiu. Contractul de vanzare -cumparare intre mine si englez a trebuit tradus. Eu nu am fost cu el la notar ci la un traducator autorizat.

     Eu am procedat cu englezoaica mea cam cum a facut si colegul @Peter.     Precizare:  Pentru intocmirea CIV la RAR a fost nevoie ca seria din actul de identificare al rulotei  (emis de fabricant) sa coincida cu seria poansonata pe sasiu (protap, langa maneta de frana). Cat despre seria inscriptionata pe geamuri, aceasta este o practica la rulotele englezesti si nu conteaza la intocmirea actelor, deci poate fi amintita numai ca divertisment.:)

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Peter

Eu am facut mentiunea legata de seria de identificare de pe geamuri, pentru ca astfel se poate constata anul de fabricatie al rulotei, nu ca ar fi vreun mijloc de recunoastere sau autentificare al acesteia. Referitor la Cris , mie nu mi-a folosit la nici o autoritate romana. Fostul proprietar mi -a explicat ca mi -ar fi folosit in cazul in care rulota ar fi ramas in U.K.- atesta transferul de proprietate . 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Pai si care este procedura pt a o inmatricula in Romania? Daca merge cu ea si cu masina cu care a venit din Anglia  la RAR este ok ?

Sau imi face declaratie notariala si o sui pe platforma si merg cu ea la RAR? Cum este mai ok ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Din intamplare am trecut si eu prin aceasta poveste, spun din intamplare deoarece am plecat sa cumpar o rulota adusa in Romania cu acte de Olanda si am cumparat o alta rulota adusa din UK.

 

image.jpg

 

 

 

Vanzatorul din Romania avea urmatoarele documente:

1. un act de vanzare-cumparare, adica un A4 tipizat in limba engleza, semnat pe genunchi cu vanzatorul din UK;

2. permis de conducere (pe numele lui) emis de autoritatile din UK;

3. certificat de inmatriculare autovehicul (pe numele lui) emis de autoritatile din UK cu care a fost adusa rulota in Romania. 

 

La aceste documente, dupa ce am convenit asupra tranzactiei, vanzatorul din Romania a mai adaugat:

4. traducere autorizata la actul de vanzare-cumparare semnat cu vanzatorul din UK;

5. declaratie notariala pe propria raspundere prin care declara ca rulota a fost adusa din UK, de catre el, posesor permis de conducere UK, cu autovehicul inmatriculat UK.

 

Cu aceste documente, impreuna cu vanzatorul din Romania ne-am deplasat la un birou de intermedieri auto. Din acel moment am urmat procedura de vanzare-cumparare pentru un vehicul folosit si inmatriculat pe teritoriul Romaniei.

Am plecat cu rulota si numere provizorii (primul rand de numere rosii), RCA pentru o luna, certificat de inmatriculare provizoriu,  fisa de incarcare/descarcare de la Circa financiara (toate acestea pe numele meu) si copii dupa toate documentele enuntate mai sus de la 1 la 5. Aceasta tevatura a durat maxim 5 ore si a costat 80 lei pe care i-am platit eu.

 

Ajuns acasa am deschis dosarul pentru inmatricularea definitiva in Romania. Prima miscare a fost prezentarea la RAR unde m-a sucit pe-o parte si pe alta fara sa-mi dea avizul, pe motiv ca trebuie s-o verifice in sistem la Bucuresti si sa nu fie furata (FOARTE BINE). Dupa trei zile am fost chemat sa-mi iau actele: cartea de identitate a vehiculului, certificatul de autentificare, omologare, ITP si alti draci. Aceasta distractie m-a costat 800 lei, scumpa hartia.

 

La dosarul pentru Politie, in afara de documentele uzuale, am prezentat si copii dupa documentele enuntate mai sus de la 1 la 5. 

Asta a fost...

 

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Multumesc frumos pt lamurire.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Pina la urma am dat seria rulotei la RAR si a iesit ca este din 1991 an de fabricatie fata de 1995 cit a spus proprietarul.

Am fost sa mai vad inca 2 englezoaice in jud.Timis dar nu sint  ce am eu nevoie.

Mai continui cautarile dar tare ma minca sa merg si prin Arad sa vad ce au pe acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Cea mai mare teapa este la Arad. Daca vrei o rulota buna incerca la Dragasani pe OLX.

https://www.olx.ro/dragasani/q-rulota/

 

Eu am cumparat de la el si am mai trimis 3 persoane. Un on serios si iti da toate actele de care ai nevoie.

 

Englezoaicele sant mai dotate dar sant mai slabute la rezistenta.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
6 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Cea mai mare teapa este la Arad. Daca vrei o rulota buna incerca la Dragasani pe OLX.

https://www.olx.ro/dragasani/q-rulota/

 

Eu am cumparat de la el si am mai trimis 3 persoane. Un on serios si iti da toate actele de care ai nevoie.

 

Englezoaicele sant mai dotate dar sant mai slabute la rezistenta.

 

Sunt intru totul de acord cu @Draghiciu Dumitru :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Multumesc pt sfat dar sint 420 km pina acolo si nu am vazut numai rulote cu 2 spatii de dormit. Pe mine ma intereseaza una usoara pt 2 persoane cu paturile paralele si max 4.5 m. Ideal intre3, 6 si 4.00 m.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.