44 postări în acest subiect de discuţie despre Mi-a fost furata rulota

Mi-a fost furata rulota

Dobrea Florin

Salutari tuturor,

 

din pacate in urma cu putin timp am primit un telefon de la fratele meu in care ma instiinteaza ca rulota mea a fost furata din curtea RAR Constanta.

 

Rulota este un SWIFT Cappuccino '93 cu seria de sasiu imprimata pe toate geamurile SGDS093SWP0044711.

 

Am achizionat asta vara rulota din Marea Britanie (pentru ca acolo este casa mea de 10ani) nu intr-o stare tocmai buna, la care am muncit timp de 2luni la ea shimband aproape tot, plus reparatiile necesare. Nu am facut un calcul dar cu toate acareturile panou solar, invertor 5kw, baterii, instalatie gaz, hitch lock, bidoane, huse, pompe, apa calda...cred ca am investit peste £2000, dar nu asta e problema.

 

Asta vara am impreuna cu prietena mea am decis sa venim in tara cu rulota pentru o luna. Am ajuns cu bine, am facut concediul cu rulota pe la munte, delta, mare Corbu.

Inainte de a pleca din tara l-am imputernicit pe fratele meu in vederea inamtricularii rulotei pe Romania, cu greu am gasit un notar sa-l imputerniceasca, alti bani, alta distractie. Pentru ca stau la bloc si nu am avut unde tine rulota, printr-o cunostinta am reusit sa las rulota in curtea RAR Constanta. Am pregatit dosarul, l-am inmanat persoanei respective in vederea programarii, apoi i-am dus rulota in curtea rar exact cum mi-a spus. Am dat mici atentii atat lui cat si celor doi paznici. Curtea Rar este destul de mare, incapatoare si cu o singura usa de intrare/iesire cu o bariera. Am inteles ca sunt si camere in curte si intocmai nu-mi pot explica cum naiba sa-mi fie furata rulota din curtea lor? Programarea o aveam acum pe 12dec la 10am.

 

Va rog daca vedeti pe undeva rulota din imagini sa-mi dati de stire, chiar nu stiu ce sa fac in cazul asta. Eu sunt in Marea Britanie, fratele meu s-a dus la Rar sa vada ce se poate face, inca nu am primit nici un semn de la el.

 

Multumesc,

Florin

18987721_1750463008314089_1451727987_o.jpg

20773351_1830036557023400_1580805185_o.jpg

20747914_1830036617023394_499258957_o.jpg

22041940_1937914186460496_1403905259209180705_o.jpg

18949037_1750463718314018_1824669324_o.jpg

20134476_1798374916856231_223037750_n.jpg

19970768_1797698646923858_1522939118_n.jpg

20136313_1798374780189578_1547654908_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Bujor
10 minute în urmă, Dobrea Florin a scris:

Salutari tuturor,

 

din pacate in urma cu putin timp am primit un telefon de la fratele meu in care ma instiinteaza ca rulota mea a fost furata din curtea RAR Constanta.

 

Rulota este un SWIFT Cappuccino '93 cu seria de sasiu imprimata pe toate geamurile SGDS093SWP0044711.

 

Am achizionat asta vara rulota din Marea Britanie (pentru ca acolo este casa mea de 10ani) nu intr-o stare tocmai buna, la care am muncit timp de 2luni la ea shimband aproape tot, plus reparatiile necesare. Nu am facut un calcul dar cu toate acareturile panou solar, invertor 5kw, baterii, instalatie gaz, hitch lock, bidoane, huse, pompe, apa calda...cred ca am investit peste £2000, dar nu asta e problema.

 

Asta vara am impreuna cu prietena mea am decis sa venim in tara cu rulota pentru o luna. Am ajuns cu bine, am facut concediul cu rulota pe la munte, delta, mare Corbu.

Inainte de a pleca din tara l-am imputernicit pe fratele meu in vederea inamtricularii rulotei pe Romania, cu greu am gasit un notar sa-l imputerniceasca, alti bani, alta distractie. Pentru ca stau la bloc si nu am avut unde tine rulota, printr-o cunostinta am reusit sa las rulota in curtea RAR Constanta. Am pregatit dosarul, l-am inmanat persoanei respective in vederea programarii, apoi i-am dus rulota in curtea rar exact cum mi-a spus. Am dat mici atentii atat lui cat si celor doi paznici. Curtea Rar este destul de mare, incapatoare si cu o singura usa de intrare/iesire cu o bariera. Am inteles ca sunt si camere in curte si intocmai nu-mi pot explica cum naiba sa-mi fie furata rulota din curtea lor? Programarea o aveam acum pe 12dec la 10am.

 

Va rog daca vedeti pe undeva rulota din imagini sa-mi dati de stire, chiar nu stiu ce sa fac in cazul asta. Eu sunt in Marea Britanie, fratele meu s-a dus la Rar sa vada ce se poate face, inca nu am primit nici un semn de la el.

 

Multumesc,

Florin

18987721_1750463008314089_1451727987_o.jpg

20773351_1830036557023400_1580805185_o.jpg

20747914_1830036617023394_499258957_o.jpg

22041940_1937914186460496_1403905259209180705_o.jpg

18949037_1750463718314018_1824669324_o.jpg

20134476_1798374916856231_223037750_n.jpg

19970768_1797698646923858_1522939118_n.jpg

20136313_1798374780189578_1547654908_n.jpg

O plângere la poliție este absolut necesară. O poate face fratele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Este prima oara cand aud ca se fura o rulota.

Imi pare rau @Dobrea Florin pentru acest necaz.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Trebuie neaparat sesizate organele competente cat mai rapid, pentru a nu trece vremea iar datele inregistrate de camere sa se piarda. 

Eu unul cred ca vei reusii sa o recuperezi. 

Mult succes! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Din scurta discutie avuta cu fratele meu inainte sa plece la rar, am inteles ca au sesizato cei de acolo si ca deja ar fi un echipaj in curte cautand probe.

Oricum imi este imposibil sa inteleg, cum se poate fura o rulota inchisa intr-o curte cu o singura cale de iesire si aia blocata cu o bariera electrica.

Doar nu au sarit gardul cu ea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Imi pare rau de necazul tau! 

Cum au furat-o, au furat-o...dar tocmai ca era in curtea RAR, cu paznici, bariere, camere video, etc. va ajuta politia sa prinda faptasul...Bafta! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Imi pare rau de cele intamplate, Sper sa iti recuperezi rulota, iar cei care sunt vinovati sa plateasca.

Fa o plangere la politie, in acest fel vor avea acces la camerele instalate in curtea RAR. 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Doar ce am vorbit cu fratele meu, se pare ca rulota a fost furata nu din curtea rarului ci din fata curtii acelui tip caruia i-am incredintato, in noaptea de 5 spre 6 dec.

I-a spus ca ai mai mari de la rar au facut curatenie in curte (prea multe masini in parcare care asteptau) si el a mutat rulota in fata curtii lui, undeva pe la mijlocul lui octombrie. A stat 6 sapt in alta locatie si eu habar nu am avut.

I-am lasat datele de contact ale fratelui meu dar nu s-a deranjat sa-l anunte ca rulota va fi mutata sa sa vina sa o ia.

Mai spune el ca politia a constatat in data de 6 disparitia rulotei, fratele meu a ramas sa mearga pe marti la politie sa acceseze niste camere din zona cu pricina pentru noaptea de 5-6 dec.

Se pare ca treaba s-a complicat fara stirea mea, deci cred ca si sansele sa o mai gasesc sunt aproape nule.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Parerea mea este ca cel ce a mutat rulota fara stirea nimanui este bun de plata.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinIT

Imi pare rau Dobrea Florin pentru necazul tau ! Sper din tot sufletul sa o gasesti cat mai repede ! A mai fost un caz de rulota furata la Bucuresti parca, o rulota mare pe 2 axe. A fost furata asta vara de pe o staduta mai laturalnica.... Rulota era cam din 2002 - 2005 ca si an de fabricatie si cu un MMA de vreo 1700 - 1900 kg.  Cu siguranta a fost un furt la pont, deoarece cred ca hotii au venit cu un autovehicul de tractare adecvat sarcinii. Nu stiu daca proprietarul a mai recuperat-o, dar de obicei....cei ce fura rulote...ori le trec granita in Ucraina, Moldova, Serbia....ori le vand unora care le tin "palmate " static in vreo zona de munte izolata...sau vreo stana ! Sper sa nu fiu....pocit la gura, doamne fereste...dar ia in calcul si pistele astea ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Fiind prima mea rulota nu am reusit sa ma bucur de ea decat 4 sapt, saptamanile din concediu. Restul de 2 luni cat a fost langa mine am muncit zilnic la ea.

Asta e, intotdeauna am fost prea naiv sa cred in bunatatea altora.

Nu-mi ramane decat spre vara sa caut o alta rulota.

 

Mutlumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari, daca totusi observati ceva pe undeva dati-mi de stire, am certificatul de inregistrare pe uk (Cris reg.) cu numele meu pe ea plus documentele/contracte notariale traduse si legalizate, deci o pot justifica oricand.

Modificat de Dobrea Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinIT

Nu fii descurajat.....si deja sa te gandesti ca totul e pierdut ! Cine a furat-o trebuie sa o fi facut fara martori si sa tina totul "secret". ori asta e imposibil, avand in vedere camerele care sunt amplasate acum pe strazi, persoane curioase care cum observa ceva..se uita pe geam, martori tazii la acea ora samd. Si e o vorba : Un secret poate fi tinut in 2  persoane ...doar cand una dintre cele 2 persoane e decedata ! Dar de la 2 persoane care stiu in sus...nu mai este secret ! Deci.... nu dispera inca ! 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
FlorinIT

Daca va ajuta cu ceva....va pot da link ul persoanei din Bucuresti cu rulota furata ! Poate aflati ce a rezolvat..daca a gasit-o ..si in ce circumstante !  Dar stiu ca nu e permis....poate imi permite administratorul ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iftimia Ioan

Draga coleg pagubas,

Pentru ca ai afirmat ca nu ai mai auzit de furtul unei rulote  raspund tot ca pagubas cand acum cativa ani am rugat in prieten roman cu domiciul in Germania sa-mi cumpere o rulota marca Hoby care am vazut-o pe internet , din anul 2000 avand pretul de 7000E .Am trimis banii prin banca insa fata de Dvs care ati putut sa va bucurati putin timp de ea Eu nu am vazut nici rulota nici banii.Motivul a fost ca a fost furata cu numerele de tol (de export) de pe o strada din Munchen.Banuiesc ca el a vindut-o fara acte si a incasat si bani de la asigurari (actele fiind pe numele lui) Toate aceste pe scurt explicate ca o consolare .Sa dea Domnul sa o puteti gasi .Eu daca nu cunosc germana nu am mai incercat sa ma mai lupt.Tot Domnul ma ajutat si am gasi o rulota din 1994 marca Dethelfs ingrijita pe care o am, la in pret foarte convenabil Toate aceste poate atentioneaza si pe alti doritori de rulota sa nu patesca ca mine.

O seara mai buna

                                     Iftimia Ioan

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Dobrea Florin imi pare rau pentru pierderea ta. La fel de rau imi pare sa spun ca nu cred ca vei mai recupera ceva!

Impotriva celui caruia i-ai incredintat rulota te poti indrepta cu pretentii intr-un proces civil, doar daca ai ceva inscrisuri care sa dovedeasca asta. Altfel slabe sperante!

 

 

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Ufff, imi pare nespus de rau pentru cele intamplate.:default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
36 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

La fel de rau imi pare sa spun ca nu cred ca vei mai recupera ceva!

Impotriva celui caruia i-ai incredintat rulota te poti indrepta cu pretentii intr-un proces civil, doar daca ai ceva inscrisuri care sa dovedeasca asta. Altfel slabe sperante!

 

 

@Dobrea Florin Sa spun ca-mi pare rau ?

Te ajuta ? Daca Da , spun de "n" ori !

Subscriu cele spuse de @Radu Ghita ; NUMAI daca ai ceva cu care poti dovedi "proprietatea/provenienta/...etc".

 

 

Ma-ntrebam, oare povestea ta, e adevarata ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil F

Foarte urat ce s-a intamplat, nu as avea incredere totala nici in acea persoana de incredere, care putea chiar din neglijenta sa informeze pe oricine despre statutul rulotei, neaparat trebuie facuta reclamatie la politie- furturi auto, care vor semnala fapta in reteaua RAR si va fi imposibila  inmatricularea de catre alte persoane.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
Chiar acum, Florea Mihai-Micki a scris:

@Dobrea Florin Sa spun ca-mi pare rau ?

Te ajuta ? Daca Da , spun de "n" ori !

Subscriu cele spuse de @Radu Ghita ; NUMAI daca ai ceva cu care poti dovedi "proprietatea/provenienta/...etc".

 

 

Ma-ntrebam, oare povestea ta, e adevarata ?

Nu am inteles intrebarea? Cum adica daca "povestea" mea e adevarata?

Iti suna a poveste?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Imi pare rau pentru paguba suferita!

Eu cred ca prietenul tau si paznicii de la RAR sunt implicati, au o manarie si simt ca ei sunt faptasii in grup. Daca a facut plangere, politia poate verifica pe camere, asta in cazul in care nu au umblat la camere, sters, luat curent...etc. ai mai avea o sansa ca daca ar verifica camerele atunci ar vedea cine a iesit cu rulota pe poarta si ar putea merge pe fir. Un alt caz ar fi sa nu fie si politia in manarie cu ei...mai stiu cazuri.

Sper totusi sa recuperezi paguba!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Cum am spus am act de vanzare cumparare intre mine si englez, am certificatul de inregistrare cu numele meu, modelul rulotei, seria de sasiu eliberat de dvla in august anul curent.

Am toate actele notariale pe numele meu traduse si imputernicite pe numele fratelui meu. Pune vin-ul rulotei pe rar si o sa vezi ca aveam programare pe 12dec orele 9:30-10:00.

 

Stau la bloc si nu am avut unde lasa rulota si nici fratele meu nu are carlig pe seat leon, ramasese dupa data de 12 fratele sa inchirieze o masina cu carlig pentru o zi si sa o duca intr-o curte la un prieten. Cu viitoarele mele concedii intentionam sa nu ma bat drumul cu masina si sa vin direct cu avionul pe constanta,   sa-mi inchiriez o masina pe perioada concediului cu care sa trag rulota. Cam asta este "povestea" pe scurt.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Dobrea Florin

Sincer regret si eu cele-ntamplate! Asta e, se mai-ntâmplă!

Ma-ntreb totusi ca n-ai amintit nimic,  n-ai pus un blocaj pe cupla, ori unul pe una din roți, pur si simplu un lant cu un lacăt special (cel putin eu asa am, am cupla antibalans, n-am gasit blocaj dedicat, dar cu un lant si un lacăt special rezolv problema! Si in curte la mine sta "cuminte si frumos, bine marci)! Cheia la frate ori la "interpusul" de la RAR?

N-as putea sa cred c-ai lasat-o asa pur si simplu, fiind ea intr-o curte! Cred ca n-ai lasat si usa deschisă, motivandu-ti in primul rand ca se afla-n curtea registrului!?

Acum sunt convins ca numai de morală nu ai nevoie, dar dupa mine tu esti primul si întâiul vinovat de ce sa-ntamplat!

Ai fi stând tu la bloc, ba nici acolo in RO ci in Anglia, darai sunt cazuri, nu esti singurul, dar colegii s-au gasit locuri de parcare cu ori fara costuri!

Tu te-ai increzut in primul rand prea mult in "terțe persoane" urmărind sa-ti rezolve problemele! " 

Ce ti-ai zis, "o las la registru-n curte, nu-i am grija, nu mai trebuie numere provizorii ori transport pe platforma pentru a o prezenta in vederea obtinerii actelor la data programata!

"Destul de multi iepuri cu un singur cartus":tamp:

Ei bine nu sa-ntamplat asa lucrurile au luat o alta-ntorsatura, nu te asteptai la asa ceva!

Încă o data regret si eu,   sper sa-ti fie gasita si pe viitor sa asiguri bunul tau impotriva "astor" tipuri de infractori!

Sunt constient ca lacătul nu este pentru hoți dar totusi ii răpește din timp riscând mult mai mult cu "spargerea" lui!

Numai de bine!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel.Gabriela

Imi pare sincer eau de cele intamplate.

 

Are vreun semn particular ? Poate o vedem pe undeva...

Eu circul mai toata ziua cat sunt pe uscat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 8 ore, Eugen David a scris:

@Dobrea Florin

Sincer regret si eu cele-ntamplate! Asta e, se mai-ntâmplă!

Ma-ntreb totusi ca n-ai amintit nimic,  n-ai pus un blocaj pe cupla, ori unul pe una din roți, pur si simplu un lant cu un lacăt special (cel putin eu asa am, am cupla antibalans, n-am gasit blocaj dedicat, dar cu un lant si un lacăt special rezolv problema! Si in curte la mine sta "cuminte si frumos, bine marci)! Cheia la frate ori la "interpusul" de la RAR?

N-as putea sa cred c-ai lasat-o asa pur si simplu, fiind ea intr-o curte! Cred ca n-ai lasat si usa deschisă, motivandu-ti in primul rand ca se afla-n curtea registrului!?

Acum sunt convins ca numai de morală nu ai nevoie, dar dupa mine tu esti primul si întâiul vinovat de ce sa-ntamplat!

Ai fi stând tu la bloc, ba nici acolo in RO ci in Anglia, darai sunt cazuri, nu esti singurul, dar colegii s-au gasit locuri de parcare cu ori fara costuri!

Tu te-ai increzut in primul rand prea mult in "terțe persoane" urmărind sa-ti rezolve problemele! " 

Ce ti-ai zis, "o las la registru-n curte, nu-i am grija, nu mai trebuie numere provizorii ori transport pe platforma pentru a o prezenta in vederea obtinerii actelor la data programata!

"Destul de multi iepuri cu un singur cartus":tamp:

Ei bine nu sa-ntamplat asa lucrurile au luat o alta-ntorsatura, nu te asteptai la asa ceva!

Încă o data regret si eu,   sper sa-ti fie gasita si pe viitor sa asiguri bunul tau impotriva "astor" tipuri de infractori!

Sunt constient ca lacătul nu este pentru hoți dar totusi ii răpește din timp riscând mult mai mult cu "spargerea" lui!

Numai de bine!

Antifurtul pe pe roti si antifurtul pe cupla le am acasa in Constanta, mi-a spus sa le iau de cand am lasat rulota, a spus ca e foarte probabil sa-i mai mute locul dacae nevoie. Rulota era inchisa (cheile la fratele meu) dar fiind model 93 cred ca incuietoarea aia se putea deschide si cu o surubelnita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 6 ore, Gabriel.Gabriela a scris:

Imi pare sincer eau de cele intamplate.

 

Are vreun semn particular ? Poate o vedem pe undeva...

Eu circul mai toata ziua cat sunt pe uscat.

Semne paticulare nu stiu, as spune ca bara de protectie din fata stanga este crapata 5-10cm, se vede si in poze. La fel si roata de sprijin cam tocita.

Modelul rulotei este scris in partea dreapta sus cu un rosu sters "cappuccino".

Antena tv de pe ea, ii lipseste "paratraznetul" ala subtire din varf, l-am pierdut asta vara in Delta, a ramas doar ozn-ul rotund...nu stiu ce denumiri au.

Geamurile erau de o culoare alb-maroniu dar fiind draperiile rozalii nu se prea observa.

Priza pentru reincarcare baterie s-a desprins pe drum si s-a spart, au ramas doar firele, deci ar fi prezenta doar piza pe 7 pini.

Roata imprejur chiar sub marginea stresinei am pus banda argintie reflectorizanta lata de 3cm.

Luminile fata cam mate datorita vechimii lor, cel din dreapta fiind spart l-am completat cu un pistol cu plastic la cald sa nu intre apa.

Lumina deasupra usii nu merge - lipsa bec.

Stopurile pe spate: in gaura suruburilor era bagat niste plastic de la acelasi pistol cu plastic cald, de cate ori le-am demontat testand diverse leduri s-au largit gaurile pentru suruburi.

Toate becurile si stopurile sunt led crew foarte puternice.

Pe spate o camera de luate vederi wifi o aveam conectata la masina (banuiesc ca nu mai e).

Interior linoleu in carouri pus de mine, toata mobila autocolant nou pentru ai da alt aspect. Bucataria - baia gen marmura, mobila living culoarea ciresului.

Gentile le-am vopsit cu un spray negru recent si le-am pus niste capace negru cu rosu (sport).

Fara prea multe semne sau denivelaturi de-a lungul ei...2-3 nu foarte sesizabile.

 

Multumesc pentru mesaj, nu m-am gandit sa-i fac o mica descriere.

Modificat de Dobrea Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.