44 postări în acest subiect de discuţie despre Mi-a fost furata rulota

Mi-a fost furata rulota

Ovidiu Cica

Poate apar la vanzari ceva accesorii de pe ea !!

Am vazut intr-o poza un panou solar tip valiza?

Un invertor de de 5 kw?Sau poate ai vrut sa scrii 500 w!

Daca va fi dezmembrata asa ceva cu siguranta iese in evidenta !

Daca ne mai dai ceva detalii cu privire la accesorii poate cei ca re cauta si au un ochi atent la detalii si inima sa ajute poate dam de urma hotilor !

Stiu un vanzator de rulote in Craiova care cumpara rulote fara acte si le revinde pt stane  !!!!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dobrea Florin

Rulota este neechipata, toate le am in casa la Constanta.

Invertorul este de 5000w. aveam la el aerul conditionat, microundele, televizorul fara nici o problema. Panoul din poza este de 200w.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel.Gabriela

Luni ajung acasa si o sa ma uit mai atent pe strazi. Una asemanatoare o vazusem prin spate la BIG.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 10 ore, Gabriel.Gabriela a scris:

Luni ajung acasa si o sa ma uit mai atent pe strazi. Una asemanatoare o vazusem prin spate la BIG.

Multumesc, se duce fratele dupamasa sa arunce o privire.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Ciprian
în urmă cu 11 ore, Gabriel.Gabriela a scris:

Luni ajung acasa si o sa ma uit mai atent pe strazi. Una asemanatoare o vazusem prin spate la BIG.

Cea de la big nu mai e in acel loc. A disparut cam in acelasi timp. A fost acolo cam 2 saptamani parcata pe un trotuar dar cand am venit de la Sibiu nu mai era. Constatare de pe data de 5 decembrie seara cand am ajuns si eu prin zona.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Ciprian

Exista niste module gps pentru urmarit locatia in timp real si au si baterie proprie. Chiar daca este deconectata bateria, el mai functioneaza cateva zile. Ma gandesc sa achizitionez unul si sa il ascund undeva in mobila pe unde trece si instalatia electrica sa il pot alimenta dar sa fie greu de depistat. In caz de imi fura cineva rulota sa merg la sigur dupa ea. In baza politiei romane ... cam greu de gasit dar nu imposibil.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

@Dobrea Florin, tare rau imi pare de ce ai putut sa patesti.Stimati colegi, sa zicem Doamne fereste de asa ceva, niciodata nu stii cand te pocneste necazul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Urata experienta, nu vreau sa te dezamagesc dar politia nu va face mare lucru inafara decat sa constate si sa ingroape dosarul in vreun sertar. Mai mult ca sigur ca au luat-o cu o masina cu numere straine furate sau false. Exista vreo posibilitate ca poate chiar primaria sa o fi ridicat de pe spatiul public?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

    Draga colegule @Dobrea Florin, regret si eu nespus cele ce ti s-au intamplat. Din pacate, nu cred ca ai mari sanse de a recupera pierderea desi as dori sa gresesc. Spun acest lucru intrucat actiunea s-a petrecut "la pont" iar acea persoana "de incredere" nu este deloc straina de acest lucru. Totul a fost bine planuit, riscurile fiind evaluate ca minime. Inscrisuri pentru delegarea responsabilitatilor nu existau. Toata lumea stia ca esti plecat din tara si nu poti controla nimic. Reprezentantul tau, fratele, fie era foarte ocupat si nu dispunea de timp, fie nu a acordat vreo importanta, fie a fost amagit in increderea sa, oricum, nu a fost considerat un factor de risc in "aranjarea" tranzactiei. (De altfel, precum spui, nici nu a mai verificat daca rulota mai este parcata unde a fost lasata initial, daca este "intreaga", etc.)  Locatia unde trebuia livrata rulota a fost bine chibzuita dinainte. De aceea a fost scoasa repede din curtea RAR-ului.  Categoric, cumparatorul nu a dorit sa o foloseasca in circulatie, nu era  trebuinta sa (a fost probabil informat ca rulota este neinmatriculabila si are un pret "bun"). Este posibil ca aceasta din urma persoana sa fie cumparator de buna credinta. Tot asa de bine ar putea sa fie samsar de piese sau chiar sa aiba nevoie de subansambluri pentru a-si construi o autorulta. S-ar putea ca individul, persoana de "incredere", sa fi fost chiar rugat sa-i gaseasca un astfel de chilipir, stiind ca este in stransa relatie cu RAR-ul iar, acum s-a ivit ocazia.

    Iti doresc ca norocul sa ti-o scoata in cale si sa o recuperezi (daca nu a fost valorificata ca piese de schimb).

 

   PS:  Unui prieten apropiat i s-a furat un ARO-243 culoare alba, inmatriculat, acum vreo 10 ani. Din parcare. A reclamat furtul, a revenit cu diverse adrese. Degeaba !

           Dus a fost !  Nici macar nu a fost chemat vreodata la Politie ca sa recunoasca vreo astfel de masina gasita de "organe" in varii imprejurari. Va spun sigur: Nici nu

           i-a interesat !     Politia Romana careia nu-i mai ajung salariile...

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fatu Narcis

Imi pare rau pentru pierderea rulotei! Am un sfat pentru toti cei care sunt victima unui furt auto sau a unei rulote iar fapta a fost savarsita intr-o localitate de frontiera: anuntati cat mai repede Politia Nationala dar si Politia de Frontiera! Daca aveti un numar de contact de la un Punct de trecere a frontierei rutier, cu atat mai bine, sunati acolo si aveti sanse mai mari de a gasi masina sau rulota!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
în urmă cu 7 ore, Fatu Narcis a scris:

Imi pare rau pentru pierderea rulotei! Am un sfat pentru toti cei care sunt victima unui furt auto sau a unei rulote iar fapta a fost savarsita intr-o localitate de frontiera: anuntati cat mai repede Politia Nationala dar si Politia de Frontiera! Daca aveti un numar de contact de la un Punct de trecere a frontierei rutier, cu atat mai bine, sunati acolo si aveti sanse mai mari de a gasi masina sau rulota!

Pai nu vezi ca interlocutorl dinainte blameaza politia ? Pentru ce sa-i mai anunti ?

Glumeam, as vrea sa il vad pe el cautind sa prinda hotii si daca are vreo sansa sa-i gaseasca. Dupa aceea mai vorbim. Ideea cu tracker gps formulata de domnul mihai ciprian e foarte buna atunci cand nu tii rulota in curtea ta. Dar are doua inconveniente. E destul de scump si trebuie incarcat acumulatorul la cateva zile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

In 2004, unui prieten foarte apropiat, i-a fost furata masina din fata blocului. O Dacia Papuc, benzina injectie, instalatie GPL omologata.

Masina avea 1 an vechime. Avea chiar si asigurare CASCO. N-a mai vazut nicio piulita din masina aia, nici pana in ziua de azi.

 

Si nici banii de pe asigurare nu i-a vazut. Pentru ca tinea certificatul de inmatriculare in masina si a disparut odata cu aceasta.

Atentie! Ca sa poti solicita despagubirea pe CASCO trebuie sa pui la dispozitie CI a vehicolului, certificatul de inmatriculare si cele doua randuri de chei. Toate originale!

Deci, nu lasati actele in masina!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Oau, cata dreptate ai @Radu Ghita, tocmai ce ma uitai pe conditiile generale ale asigurarii mele Casco la Generali si zice fix la fel:

"În cazul furtului autovehiculului, în acelaşi timp cu înregistrarea la Societate sau Poliţie a reclamaţiei, Asiguratul trebuie

să predea seturile de chei/telecomenzi inclusiv cheia master cu care a fost dotat autovehiculul, cartea de identitate şi

certificatul de înmatriculare (ambele in original), în caz contrar acesta decade din dreptul la despăgubire."

Eu tin in torpedou toate actele care ti le poate cere politia la o oprire(certificat, asigurare, hartia ITP, rovigneta) si pt autoturism si pt rulota si inca pt o remorcuta usoara de 750kg. Mi se pare de la sine inteles ca trebuie sa stea in masina aceste acte, clauza asta e cam abuziva in ceea ce priveste certificatul de inmatriculare, in toata Europa de Vest am inchiriat masini si veneau cu certificatul de inamtriculare original in torpedou, nu cred ca o firma de inchirieri ar risca sa nu i se plateasca despagubirea in caz ca i se fura masina cu certificatul in original in masina. Cred ca o sa fac o reclamatie la ASF pe aceasta tema.

Trebuie sa gasesc o modalitate acum sa car 3 certificate tot timpul cu mine, doar la masina am Casco, macar pe ala sa-l car.

 

Ce bine ca nu am vreun model care se cauta la furat, gen bmw, audi, mercedes pentru ca mai era un paragraf de data aceasta in conditiile speciale al asigurarii in care spunea, "in cazul in care masina este de tipul BMW seria 5, 6, 7, X3, X4, X5, X6, audi A6, A8, Q5, Q7, mercedes clasa E, S, G, GL, ML, fraciza de furt creste de la standardul de 10% la 20% si inca un paragraf in cazul in care masina e furata in una din tarile Bulgaria, Ucraina, Belarus, Italia, Moldova se mai adauga inca 10% franciza, deci daca as fi avut bmw si mi s-ar fura in Bulgaria franciza totala ar ajunge la 30%.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La ‎18‎.‎12‎.‎2017 la 18:15, Traian M a scris:

Oau, cata dreptate ai @Radu Ghita, tocmai ce ma uitai pe conditiile generale ale asigurarii mele Casco la Generali si zice fix la fel:

"În cazul furtului autovehiculului, în acelaşi timp cu înregistrarea la Societate sau Poliţie a reclamaţiei, Asiguratul trebuie

să predea seturile de chei/telecomenzi inclusiv cheia master cu care a fost dotat autovehiculul, cartea de identitate şi

certificatul de înmatriculare (ambele in original), în caz contrar acesta decade din dreptul la despăgubire."

Eu tin in torpedou toate actele care ti le poate cere politia la o oprire(certificat, asigurare, hartia ITP, rovigneta) si pt autoturism si pt rulota si inca pt o remorcuta usoara de 750kg. Mi se pare de la sine inteles ca trebuie sa stea in masina aceste acte, clauza asta e cam abuziva in ceea ce priveste certificatul de inmatriculare, in toata Europa de Vest am inchiriat masini si veneau cu certificatul de inamtriculare original in torpedou, nu cred ca o firma de inchirieri ar risca sa nu i se plateasca despagubirea in caz ca i se fura masina cu certificatul in original in masina. Cred ca o sa fac o reclamatie la ASF pe aceasta tema.

Trebuie sa gasesc o modalitate acum sa car 3 certificate tot timpul cu mine, doar la masina am Casco, macar pe ala sa-l car.

 

Ce bine ca nu am vreun model care se cauta la furat, gen bmw, audi, mercedes pentru ca mai era un paragraf de data aceasta in conditiile speciale al asigurarii in care spunea, "in cazul in care masina este de tipul BMW seria 5, 6, 7, X3, X4, X5, X6, audi A6, A8, Q5, Q7, mercedes clasa E, S, G, GL, ML, fraciza de furt creste de la standardul de 10% la 20% si inca un paragraf in cazul in care masina e furata in una din tarile Bulgaria, Ucraina, Belarus, Italia, Moldova se mai adauga inca 10% franciza, deci daca as fi avut bmw si mi s-ar fura in Bulgaria franciza totala ar ajunge la 30%.

Pai astia cu asigurarile sant mai HOTI decat hotii. De aceea prefer sa nu fac casco si imi asum riscurile.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Imi pare rau pentru cele intamplate!

Dar in ziua de azi totul e posibil, nu ma mai mira nimic!

Vinovatul dupa parerea mea este ultima persoana din lant, care a luat rulota si care a facut-o disparuta!

Nu a anuntat pe nimeni ca urmeaza sa o ridice de la sediul RAR, cum ar fi trebuit in mod normal! A tacut urmandu-si scopul!

Aceasta persoana ar fi trebuit acuzata si audiata de catre politie, chiar daca nu ar fi recunoscut!

Daca din intampare o vedem, va anuntam!

 

 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Actele se tin toate la purtator, intr-o borseta model de gat sau tip centura. E poate putin mai incomod uneori dar muuult mai sigur. Eu era sa ratez un concediu pentru furt de borseta cu acte, era una model ca o gentuta, cand mergeam pe strada o purtam in mana de o curelusa iar in masina o puneam undeva. Urmarea nu mai surprinde pe nimeni. Am mers odata intr-un magazin si am uitat-o in masina. O mai uitasem si alta data dar de data asta am fost "vizitat" de cine trebuie. Pe langa problema cu alergatura inerenta in cazurile astea, peste cateva zile trebuia sa plecam in concediu. Si nu poti umbla concomitent pentru buletin si pemis, intai trebuie scos buletinul si ala dura cel mai mult, insa am gasit o relatie si le-am scos ca vip-uri in doua zile, apoi asigurarile, rca si casco, umbla sa scoti altele, noroc ca nu fac asigurarile la colt de strada, am un dealer unde le fac de ani de zile si m-a ajutat el sa scot duplicate repede.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Am fost in tara in urma cu 2sapt pentru 4zile. Am dat si pe la politie sa intreb de stadiul anchetei si daca au ceva noutati, raspunsul a fost scurt "se cerceteaza".

 

Oricum m-am resemnat, m-am intors acasa in uk si mi-am luat o alta rulota.

 

As fi tare bucuros daca am da de ea, as donao cuiva caruia i-ar fi cu trebuinta transforamando intr-o casuta statica, cunosc ceva familii prin judetul Constanta (sat. piatra, palazu, nazarcea, mireasa) care locuiesc in bordeiuri sub pamant cate 7-11 membri, tare bine le-ar prinde o rulota.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 9 ore, Dobrea Florin a scris:

Am fost in tara in urma cu 2sapt pentru 4zile. Am dat si pe la politie sa intreb de stadiul anchetei si daca au ceva noutati, raspunsul a fost scurt "se cerceteaza".

 

Oricum m-am resemnat, m-am intors acasa in uk si mi-am luat o alta rulota.

 

As fi tare bucuros daca am da de ea, as donao cuiva caruia i-ar fi cu trebuinta transforamando intr-o casuta statica, cunosc ceva familii prin judetul Constanta (sat. piatra, palazu, nazarcea, mireasa) care locuiesc in bordeiuri sub pamant cate 7-11 membri, tare bine le-ar prinde o rulota.

 

Te-ai gandit la un sistem "anti-furt" pentru noua achizitie ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Am anitfurturi pe ambele roti, antifurt pe cupla si gps tracker mascat intr-un dulap.

 

Am luat si niste stickere pe care le-am lipit pe geamuri pentru deruta cu textul "warning alarm system and gps tracking device".

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.