Draghiciu Dumitru

Anvelope de iarna

10 postări în acest subiect de discuţie despre Anvelope de iarna

Anvelope de iarna

Draghiciu Dumitru

Buna ziua

 

Am vazut multi dintre colegii nostri ingrijorati de a folosi rulota iarna ca nu au anvelope de iarna. Am incercat sa gasesc pe internet si in Codul rutier 2017 reglementari pentru anvelope de iarna la rulote si nu am gasit. Daca aveti mai multe amanunte va rog sa le postati. Eu am vazut ca sant obligatorii pentru autovehicule nu si pentru remorci si rulota.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Asa stiu si eu...:)

In afara de asta nu vad la ce ar ajuta anvelopele de iarna la rulota...mai degraba cele de vara cu santurile adanci longitudinale cred ar fi mai bune la derapajul lateral...

Ma rog, fiecare pune ce are sau dupa posibilitatile financiare...:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Cele de iarna au alta compozitie, alt procentaj de silicon care le mentine elastice la temperaturi sub 7 grade, fapt ce le imbunătățeşte aderența. Cauciucul din pneurile de vara se intareşte la frig. Cei drept şi eu am la remorca, cauciucuri de vară si nu am avut probleme iarna cu ele. Singurul lucru pe care l-am facut, am scazut un pic presiunea fata de normal. La rulota am scapat de grijă, am allseason.:salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Rusu

Diferenta (mai mica sau mai mare) o fac in momentul unei franari (la rulotele prevazute cu sistem de franare). Cred ca un compromis ar fi anvelopele all season.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Ciprian

Nu fac reclama dar vreau sa schimb cauciucurile de pe rulota care se prezinta acceptabil dar productie 2007. Deci 10 ani ... Am gasit asa ceva. Este ok ? https://www.autopneu.ro/autoturisme/165r13c-91r-maxxis-maw2-wintermaxx-165r13crmaw2g.html

 

Mentionez ca rulota are sarcina de 800kg si mma de 1100kg dar cred sa o incarc spre 1150-1200kg iar viteza de deplasare 80-90km/h

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Ciprian

Ma gandesc sa merg cu ele si vara caci la viteze mici 80 km/h si la cat  se merge cu o rulota per un an intreg si la cat franezi asa brusc, tot tin 5 ani. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Ciprian

Sper sa primesc niste recomandari repejor caci dureaza pana vin sa pot sa le montez pe rulota

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Cea mai buna solutie e: Anvelopele all Season.:OK:

Asa te-ai "rezolvat" !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 6 ore, Mihai Ciprian a scris:

Sper sa primesc niste recomandari repejor caci dureaza pana vin sa pot sa le montez pe rulota

 

Ia-le, sunt foarte bune! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Ciprian

Multumesc de sfat @Daniel P. Am facut acum achizitia. Sper sa vina in timp util.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.