Florea Mihai-Micki

Maramures

6 postări în acest subiect de discuţie despre Maramures

Maramures

Florea Mihai-Micki

salut...

Despre Maramures nu s-a scris nimic.

Suntem in pragul sarbatorilor de iarna ; stiu ca zona-i "atractiva" in aceasta perioada.

Cine poate oferi un "story" of season" despre Maramures. Obiceiuri & traditie ! Imagini sunt bine venite , primite cu "aplauze".

:salutare!:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florea Mihai-Micki

Nimeni, nimic.

Poate Maramuresul e ...strain de noi sau noi de el ? :default_109:

Gasesc eu "cheia" sa postez , poate va ademenesc sa-L vizitati !

• Like 1

Link către postare
Drinovan Ovidiu

1262.JPG.ca1cc67e0710ef87d2c29e914893f88d.JPGDa, vad ca despre Maramures nu s-a postat nimic!

Eu am fost tocmai in vara lui 2008 si pot spune ca mi-a placut mult obiceiurile oamenilor si frumusetea acelor locuri!

Locatia unde am stat a fost la cineva din comuna Poienile de sub munte! De aici am urcat pe dealul Rijei!

In apropiere se afla localitatea Repedea , Muntii Farcasului cu un lac aflat tocmai sus si Sapanta cu cimitirul vesel!

941.JPG

952.JPG

1030.JPG

1043.JPG

1069.JPG

1074.JPG

1075.JPG

1079.JPG

1082.JPG

1103.JPG

1111.JPG

1112.JPG

1113.JPG

1118.JPG

1125.JPG

1139.JPG

1148.JPG

1159.JPG

1162.JPG

1163.JPG

1166.JPG

1173.JPG

1181.JPG

1183.JPG

1191.JPG

1193.JPG

1194.JPG

1195.JPG

1201.JPG

1208.JPG

1213.JPG

1227.JPG

1249.JPG

1254.JPG

1255.JPG

1256.JPG

1262.JPG

• Like 4
  • Upvote 1

Link către postare
Aurelianz

Am fost si noi in Maramures in 2016, dar fara rulota. Ne-am cazat in localitatea Moisei, la cabana "Poiana caprioarelor". Un link cat o mie de cuvinte:

http://www.poianacaprioarelor.ro/index.htm

Liniste si aer curat. Doamna Lidia o gazda  de nota 10, ne-a servit zilnic micul dejun si cina cu produse din gospodaria proprie, inclusiv palinca si afinata. In link-ul atasat gasiti cateva din obiectivele turistice de vizitat, ele sunt mai multe dar trebuie putina deplasare, cum ar fi: Cimitirul vesel din Sapanta, Memorialul victimelor comunismului si al rezistentei de la Sighetu Marmatiei, Complexul turistic Lacul sarat din Ocna Sugatag (sunt mai multe stranduri cu apa sarata in aer liber) si multe altele. Nu am poze la indemana, dar daca prezinta interes, voi atasa pe viitor. 

• Like 1

Link către postare
Daniel P

Multumim pentru informatii @Aurelianz ! :noroc::salutare!:

Link către postare
Florea Mihai-Micki

@Drinovan Ovidiu , Superb ! Imi doream sa vad asa ceva ! Multumesc ! :multumesc!:

(Parca ma bate gandul sa fac sarbatorile de iarna in...Maramures! Parca .

@Aurelianz  Multumim pentru informatie. :)

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Doinas21
      de Doinas21
      Un loc superb (mai multe, de fapt) sunt pe drumul dinspre Targu-Lapus spre Cavnic. Ocolul Silvic Strambu Baiut are construite la marginea acestui drum, pe malul raului, 10 chioscuri acoperite, fiecare dotat cu o masa si doua banci. Cam pentru 10-12 persoane loc la masa. Noi am petrecut doua sfarsituri de saptamana frumoase acolo. Atentie, drumul de la Cavnic spre Strambu Baiut se deschide numai vara, cam dupa 15 mai. Nu este in stare foarte buna, dar este acceptabil. Zona e superba . De la Targu Lapus spre Strambu Baiut e deschis tot anul. A'propos: mergand dinspre Baia Mare, pe la Cavnic, zona este foarte frumoasa, dar masina noastra (cu rulota, o Adria micuta) a consumat peste 10 litri /100km. Intorcandu-ne via Targu Lapus, am consumat cam 6-7. Atasat un print screen de la Google map.
      print_campare.pdf
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.