Cosmin Dinu

Salut de la Brasov

15 postări în acest subiect de discuţie despre Salut de la Brasov

Salut de la Brasov

Cosmin Dinu

Salut noi colegi de forum.

 

Ma numesc Cosmin si stau in apropierea Brasovului; am creat acest cont pentru a avea posibilitatea de accesare a tuturor informatiilor posibile pentru service si intretinere rulote ( fur cunostinte de la meseriasi ) Mi`au picat din cer doua rulote in curte, o Wilk de prin 197~  de vreo 6m si 1300kg si o Dethleffs Camper de prin 199~ de vro 6m si 1200kg ( inca nu am actele ca sa stiu cu exactitate )

la o prima vedere, "Babuta" cam are infiltratii pe panoul frontal si instalatia de incalzire.. aragaz.. frigider.. n`am nici cea mai vaga idee daca fuctioneaza dar pare sa se tina destul de bine pe roti.

la o a doua vedere, Dethleffs`ul arata mult mai bine ( diferenta majora de ani ) ici colo cate o balama cu probleme, cam haraie o roata ( rulment sau frana ), posibile infiltratii in podea ( e cam moale intr`un loc ) cada la dus fisurata.. etc 

 

Ca un roman veritabil apare primul gand " dar ce, eu nu pot sa o repar singur? " si asa a aparut si acest cont.

( gandul doi - "cumpara repede o prelata mare si acopera-le ca vine sezonul ploios, sa nu se adanceasca cumva infiltratiile ) 

 

De acum pana prin vara.. am de gand sa le gasesc problemele si sa o aleg pe aceea ce este in starea tehnica cea mai buna, sa invat de pe forum ce si cum functioneaza, reparatii.. si poate cu mult noroc si rabdare ( dupa inmatriculare ) sa ies si la toamna la o plimbare ( trebuie sa schimb si masina pentru asta, un Suzuki Jimny nu-i in stare sa faca drum lung cu asa ceva ).

 

Toate cele bune. 

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare

Gabriel.Gabriela

Bine ai venit printre noi! :default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Bun venit in aceasta comunitate @Cosmin Dinu si succes! :noroc:

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Adrian

Bun venit în  această "familie ", ai tot timpul să înveți, întreabă, citește și iar citește. :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Ghita

Salut :noroc: si bine ai venit pe forum!

:default_bun_venit:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Trasnea Alin

:default_bun_venit:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Cristian Popa

Salutare si bun venit!

Spor la mestereala :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Eugen David

:default_bun_venit:   :noroc:

Parerea mea @Cosmin Dinuar fi sa renunți la oricare dintre cele 2 rulote, asta daca nu cumva pretul este mai mult decat atractiv, acum nu chiar moka dat nici departe de asta!

Sunt destui colegi care si-au achiziționat rulote cu defecte, infiltratii... dar ei n-au avut habar la vremea respectivă, tu insa sti ca ai in curte!

Acum daca "te ai cu reparațiile, iti pace sa faci asta si mai ai si timp" se justifica oarecum!

Sunt destule rulote bune, cei drept si pretul lor este pe masura!

Baftă!

Distribuie această postare


Link către postare
Cosmin Dinu

Asta imi este si ideea @Eugen David,  

Una din ele va ajunge cadoo la o cunostinta pentru organizare de santier iar cealalta este proiectul meu de restaurare pentru anul urmator. Vara asta am cam reusit sa imi termin proiectele de pe acasa ( stau off-grid; fara curent , apa, gaz, canalizare de la retea, dar asta este o poveste de pe un alt forum ) si ar trebuii sa am timp de restaurare si inmatriculare. 

Deja am inceput sa adun cele necesare pentru dotare; panou fotovoltaic, regulator, acumulator, invertor, sursa in comutatie, incarcator auxiliar, iluminat led, materiale pentru un roof-rack si scara de rulota.. etc... 

Probabil ca odata cu aparitia ghioceilor voi incepe sa postez imagini de cum imi merg lucrarile. 

 

Multumesc pentru primire :) 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Marius Dan

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.