Gabi Barbu

Diverse nimicuri

9 postări în acest subiect de discuţie despre Diverse nimicuri

Diverse nimicuri

Gabi Barbu

Buna seara,

Ca orice proaspat proprietar de rulota am cateva nelamuriri.

1. La ambele grile de aerisire ale frigiderului imi lipsesc acele inchizatori din plastic(foto1). Unde le pot gasi? 

2. Ce rol are acest furtun cu plastic maroniu in capat, ce vine din spatele frigiderului?(foto2)

3. Acest filtru se gaseste si la noi sau trebuie anulat?(foto3)

4. Ce rol au aceste sine de aluminiu? Se pot prinde diverse chestii pe ele sau sunt pt sustinerea caroserie.(foto4)

5. De unde achizitionati piesele  de plastic ale plaselor de tantari/termice, cele din lateral care aluneca pe sina si blocheaza. Am cateva rupte.(foto5 si 7)

Aceeasi problema o am si cu plasa de tantari de la usa(foto6).

6. Am acest gen de acumulator cu tehnologie calciu, (foto 8) care este pus sub bancheta din spate, in interiorul rulotei. Este ok sau emana diverse gaze daunatoare?

Maine facem prima iesire cu dansa la campingul de la Cotofenesti si probabil o sa mai descopar alte chestii cu care sa va stresez ?. 

Va multumesc anticipat.

 

 

20170924_150844.jpg

20171003_144235.jpg

20171003_144223.jpg

20171005_101038.jpg

20171003_144740.jpg

20171003_145059.jpg

20170924_150806.jpg

20170924_115537.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Negru

1. La Exis, sunt suruburi plastic cred ca in sectiunea frigidere

2. Este conducta de la trumavent care face si racirea frigiderului

3. Nu cred ca trebuie sacauti acelasi filtru, important este diametrul intrarii si iesirii filtrului

6. Nu cred ca e periculos cu gazele vad ca e prevazut si cu prindere pe surub, deci e acumulator pentru solare/eoliene, acumulator etans din cate stiu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Am gasit la Exis intr-adevar, la sectiunea frigidere, acele surubele.

Cum adica de la trumavent? Si daca dau drumul la incalzire ce se intampla? Nu prea are logica.

Filtrul o sa-l scot si o sa merg cu el la un magazin specializat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Nu va inghesuiti cu raspunsurile, ca nu fac fata. :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Trebuie vazut de unde vine acel tub gofrat, sa nu fie o "inovatie" a fostului proprietar. Trumaventul este acel ansamblu compus din ventilatorul montat in spatelei sobei, care aspira aerul cald si-l transfera printr-o retea de tuburi gofrate, dar la un diametru mai mare decat cel ce se vede in poze. Tubulatura este dispusa circular (sa zicem) pe sub paturi, dulapuri si ce mai e p-acolo si are niste guri de ventilatie pentru evacuarea aerului cald. Acel tub care se vede in poze, dupa parerea mea,   este o ramificatie din tubulatura de 65 mm, special adusa acolo pentru a incalzi compartimentul respectiv, se evita formarea condensului. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Sina de aluminiu care se vede in poza la punctul (4) este de ornament. Sub aceasta sina se imbina cele doua foi de tabla ale peretelui exterior, doar atat. Sunt sine care au canal pentru agatat diverse accesorii, dar nu aceasta din poza.

Pentru piesele din plastic de la punctul (5), trebuie sa cauti la Exis la sectiunea "Interior" respectiv "Casete combi rollos, rulouri anti soare si piese", poate gasesti ce-ti trebuie. O alta varianta ar fi la SH, o caseta cu sita pentru tantari si rulou pentru soare, facuta praf dar care sa aiba intregi piesele necesare.

Acumulatorul de la punctul (6), cum il vad eu in poze, nu cred ca este capsulat. Daca se confirma ca emana gaze, musai trebuie scos afara. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Multumesc.

Am dat drumul ventilatiei si intr-adevar pe burlanas vine aer cald/rece.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

@Gabi Barbu vezi ca inainte de a ajunge la frigider, acel furtun de truma trece pe sub o bancheta si are un “intrerupator” cu snur, adica daca tragi de snur este obturat tubul si nu mai ajunge aer la frigider, asta pentru cazul in care bagi aer cald prin vent. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.