Viorel K

Parcari free pentru campere si alte cateva intrebari

12 postări în acest subiect de discuţie despre Parcari free pentru campere si alte cateva intrebari

Parcari free pentru campere si alte cateva intrebari

Viorel K

Am citit acum cateva saptamani impresiile lui Radu Morar despre primul lui concediu cu un camper (inchiriat). La el am auzit ca ar exista parcari free pentru campere (afara, nu la noi), unde insa rulotele nu au acces, si mi-am adus aminte sa caut si eu pe net aceste parcari. Intr-adevar exista destul de multe, de exemplu in Austria sunt 86. Unele nu sunt absolut free, cer undeva la 1-2 euro pt apa, curent, dar nesemnificativ. As vrea sa intreb: a folosit cineva astfel de parcari? Te poti baza pe ele? M-as mira sa ascunda vreo smecherie, sa te atraga, si sa platesti apoi cu varf si indesat,  dar cine stie. Radu Morar a incercat si el sa stea insa le-a gasit full, el mergand in concediu in plin sezon (in general si parcarile astea sunt mici, de doar cateva campere), dar sa trecem peste problema aglomeratiei. In plus, ca roman, nu pot sa nu ma gandesc la o mica "smecherie" de stat in concedii prin astfel de parcari free. (Nu sunt mandru de gandirea asta dar asta mi-e sangele.) Asta si ca oscilez intre rulota si camper. Pana in primavara mai am timp sa ma decid ce anume si la cati bani, insa camperul, avand motor, cred ca ar trebui sa fie cat mai nou, sau mai corect, cat mai putin vechi, mai bine sa dau pe el decat sa platesc la taxe de mediu sa ma usture. Pana atunci poate apare si legea cu noua taxa si atunci stiu exact. 

 

Daca tot am zis ceva de campere as avea trei intrebari referitor la ele, ca sa nu mai deschid alt topic:

 

- Se poate monta cort in genul ca la rulota, ca sa fie ca o camera? Exista corturi pentru ele? As vrea sa folosesc camperul si pentru trai full time pe perioada de vara pe un teren proprietate, alternat insa si cu plecari de cate o saptamana-doua, si cred ca ar fi util un astfel de cort. Sau, chiar daca exista, mai mult ma incurca la montat/demontat cand plec si vin ca mai bine o sa ma lipsesc?

 

- La achizitionarea unui camper sh este nevoie de experienta unui rulotist cu state vechi? Pot fi si la ele probleme de infiltratii sau mai stiu eu ce?

 

- Daca un camper inscris prima data in 2008 (de exemplu), a avut 2 sau chiar 3 proprietari,  poate ascunde ceva? Sa mai ma uit la el sau automat zic pas?

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dragos M

Acele parcari de care spui se numesc Camperstop-uri si da, sunt afara destul de multe, in free nu am stat insa stiu ca sunt si free..., cele mai multe sunt utile pentru ca sunt in orase..., de exemplu in Viena este chiar in oras un asfel de camperstop, destul de mare, nu si ieftin insa, dar iti ofera posibilitatea de a ajunge cu camperul in oras si de acolo statia de metrou este la doar 100 metri de camperstop..., la fel in Barcelona, este camperstop unde incap zeci daca nu sute de campere...

Din cate am vazut in aceste campestop-uri rulotele nu au voie, decat campere...

Poti vedea aici https://www.campercontact.com/en/ o parte din acestea..., nu cred ca sunt toate dar iti poti face o idee...

 

Cort ca cel de la rulota nu se poate monta pe camper, insa daca are omnistor se poate cumpara modelul ZIP care include pereti si fata si ajunge sa "semene" cu cel de la rulota...

 

Referitor la infiltratii si la alte probleme pot aparea si la unul mai nou de 2008, depinde de cum a fost exploatat si de marca (sunt marci superioare care sunt facute bine si marci slabe ca si calitate...)

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Multumesc. Intre timp am mai tot cautat pe net si citit despre ele. Chiar exista un ghid al campersop-urilor din Europa, "oficial", cu date depre fiecare. Nu este free dar este destul de ieftin, mai ales comparat cu cat poti economisi. Deci dorinta de cazare moca sau foarte ieftina nu e doar cu specific romanesc. M-am mai linistit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Specific romanesc e doar mancarea ..... in rest peste tot in lume este la fel! :laughing:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 15 ore, Dragos M a scris:

Acele parcari de care spui se numesc Camperstop-uri si da, sunt afara destul de multe, in free nu am stat insa stiu ca sunt si free..., cele mai multe sunt utile pentru ca sunt in orase..., de exemplu in Viena este chiar in oras un asfel de camperstop, destul de mare, nu si ieftin insa, dar iti ofera posibilitatea de a ajunge cu camperul in oras si de acolo statia de metrou este la doar 100 metri de camperstop..., la fel in Barcelona, este camperstop unde incap zeci daca nu sute de campere...

Din cate am vazut in aceste campestop-uri rulotele nu au voie, decat campere...

 

@Dragos M , in Franta , Italia, Austria, Elvetia  am parcat cu VW Multivan ( nu-i autoruloata) in astfel de parcari , dupa ce-am achizitionat o lista (harta) cu camperstop-uri.

Plata se face cu cardul (MasterCard , Visa ...sau). In majoritatea parcarilor (care-s situate catre periferia orasului)  n-ai voie sa stai mai mult de 48 -72 ore ! Exista controale si amenzile sunt drastice. Pentru siguranta celor din parcare, politia este omniprezenta! Am vazut politia in Austria si de trei ori intr-o noapte , facandu-si rondul ! In Franta sunt camere de supraveghere + politia.

 

Deci, subscriu: Nu-S GRATIS ! Dar sunt mult mai ieftine decat intr-un Camping !

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu
La 08.10.2017 la 1:00, Florea Mihai-Micki a scris:

... Deci, subscriu: Nu-S GRATIS ! Dar sunt mult mai ieftine decat intr-un Camping !

Mihai, sunt si free. Si sunt chiar foarte multe. Dragos stie ce spune. Si eu folosesc Camper-contact pentru Android.

Am sa exemplific si cu cateva imagini:

Ex: In apropiere de Mont Saint Michel, am accesat programul instalat pe telefon sa vad ce camper-stop-uri am in zona si la ce preturi - prima imagine - Camper-stop free.

- se mentioneaza - pretul (free), locatia, rating si numar de locuri de parcare.

 

 

Camer-stop free in apropiere de Mont Saint Michel.jpg

 

Poza a doua am facut-o la fata locului in acel camper-stop:

Camper stop Franta.jpg

Adaug mai jos alte imagini de camper-stop-uri free:

Camer-stop free Magenta-Milano.jpg

camper-stop free Germania.jpg

Camper-stop free Pamplona.jpg

parcare free San Sebastian.jpg

Modificat de Nelu Predonu
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu
La 06.10.2017 la 21:45, Viorel K a scris:

... As vrea sa intreb: a folosit cineva astfel de parcari? Te poti baza pe ele? M-as mira sa ascunda vreo smecherie, sa te atraga, si sa platesti apoi cu varf si indesat,  dar cine stie...

... In plus, ca roman, nu pot sa nu ma gandesc la o mica "smecherie" de stat in concedii prin astfel de parcari free. (Nu sunt mandru de gandirea asta dar asta mi-e sangele.) 

Viorel, gandeste-te ca te afli in lumea civilizata. Aceste parcari gratuite nu-ti imagina ca au fost facute pentru romani. Gandirea ta este pragmatica si nimic mai mult. Crezi ca-i o rusine sa treci noptile in astfel de locatii moca ? Eu zic ca numai cei ce nu au transpirat pentru bani prefera sa-i scape printre degete, sau cei ce vor sa epateze.

Camperul este RV-ul ideal pentru circuite, nu pentru concedii stationare... 10 zile aici, 10 dincolo.

Am sa-ti dau un exemplu:

In concediul din 2016 am traversat 11 tari din vestul europei, am parcurs cca. 8.800 km in 45 de zile. Costurile cu cazarea pe toata aceasta perioada de timp s-au ridicat la suma de 50, 4 euro. Ar trebui sa-mi fie rusine pentru acest lucru ? Sau sa ma bucur ca investitia facuta in campervan-ul meu isi scoate banii, se amortizeaza. Crezi ca gandesc asa pentru ca sunt roman ? In nici un caz. Am stat in Elvetia intr-un camper-stop super dotat, te spala si pe picioare :) (poate am sa revin altadata cu aceasta poveste hazlie) si... culmea... un olandez se plangea de pretul mare platit in acel camperstop. Si vest europenii isi dramuiesc fiecare murmurel.

In afara de camper-stop exista si foarte multe alte parcari free, in orase, in afara oraselor, in munti... cam peste tot. Totul este sa ai logistica necesara depistarii rapide in zona a acestor locuri free, sau moca cum s-a impamantenit termenul pe la noi:

Dachstein - Alpii austrieci:

30-31.07 Parcare free Dachstein Austria.JPG

 

Andora - parcare si internet free:

Parcare + internet free Andora.jpg

 

In apropiere de Rosenheim - Germania:

Parcare free Chiemsee-Rosenheim.jpg

 

St. Gilgen - Austria:

parcare St. Gilgen Austria.jpg

 

Si cateva locatii pe bani:

Camper-stop - Mont Saint Michel - 15 euro/zi:

Camper-stop 15 euro - castel Mont Saint Michel.jpg

 

Camper-stop la ocean - Franta - 10 euro:

Camper-stop 10 euro la ocean Franta.jpg

Modificat de Nelu Predonu
  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Nelu Predonu , stiu ....

Am fost in Franta de multe ori. Cunosc aceste "Parcari" ; pe unele te poti baza pe altele NU !

Si-n Franta ca si-n Italia "hotii-s la ei acasa". Sincer, n-am patit-o dar cunosc  "vecini" care s-au ars rau de tot.

Cu alarma cu tot. Au ramas cu paguba !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

@Nelu Predonu , scuze ca revin cu... cateva dovezi pe care ma bazez.

 

769_HartiConced___2017.png

 

Din ce-am experimentat:

In Franta , DA sunt parcari gratuite in orasele mici in cele mari  (majoritatea-s la periferie) dar nici acolo (sau poate nu in toate) NU poti innopta !

De aceea am folosit aceasta "plianta" camping-car-park , ....Acolo unde-i cu plata e si SIGURANTA.

Tocmai de aceea se combate , hotia /furtul.

Despre Austria pot spune exact ceea ce stiu:

Am vizitat zona Dachstein /Hallstatt ; Parcarile sunt GRATUITE , NUMAI cat liftul /telecabina sunt in functiune/deschise.

Peste noapte STATIONAREA/CAMPAREA e INTERZISA ! (vezi supermarketurile de la noi!)

In Germania, este la fel. Italia, la fel. Croatia, la fel.

Aici, as mai mentiona un "punct important" ; se poate sa fie gratis sau interzis in functie de perioada anului.

In sezonul estival=Interzis , dupa sezon= Free, dar innoptarea = Interzisa !

 

Ah, mentionez ca-n Italia la Grado am si vazut prin oras Staionarea CAMPER-ului interzisa in perioada IV - X ! (daca-am retinut corect perioada).

Am sa-l intreb pe prietenul Google despre "wild camper in Europa(?)" si-mi va spune.... Sau , oare am si scris ceva in acest sens ? Nici eu nu mai stiu ;dau tot timpul vina pe...batranete.

 

P.S.  Nu toate recenziile de pe campercontact sunt pozitive sau corecte (sincere).

Acolo unde tu te-ai simtit in siguranta, nu la fel s-ar simti si-o familie cu doi copii ! Gresesc ?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Am cautat prin "arhiva-PC" si ce sa vezi, ... le-am gasit p' astea !

Le postez fara  a incerca sa ofensez pe cineva. Scopul lor e de-a ajuta colegii rulotisti.

 

Fiind un iubitor al naturii , ... iubesc muntele si evadez ori de cate ori timpul imi permite....

Ianuarie 2017 (vazuta de mine)

Parcare – Hinterstoeder / Austria

GPS: 47°41'31.3"N 14°08'19.1"E  sau  47.692014, 14.138648

Pe HARTA !

Site-ul oficial al Primariei , descrie "negru pe alb" modalitatea de utilizare (plata) a Parcarii.

Vezi si acest SITE !

Parcare cu PLATA in Alpi Austrieci

 

In zona ... St Gilgen /AUstria

Coordonata GPS EXACTA47.740453, 13.391788 locul unde am fost parcat (vezi imaginea):

scrie CLAR : primele 30 minute GRATIS , dupa care se plateste !

Vezi pe HARTA !

 

St.Gilgen - Parcare langa lac cu Plata

 

P.S.

Poate, ...nu zic NU, exista si locuri FREE (unde poti sta "moca", sa innoptezi "wild")  dar mie greu sa cred, tinand cont de doua aspecte:

- Bugetul din turism ( nu platesti cazarea/taxe locale/parcarea/...no money la buget)

- Siguranta (prevenirea infractionalitatii)

 

 

 

 

 

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 17.11.2017 la 22:41, Nelu Predonu a scris:

Camper-stop - Mont Saint Michel - 15 euro/zi:

Am vizitat aceasta "bijuterie" , anul acesta in luna Iulie.

2018! Preturile au ... crescut ! Costa  17, 60 €

Uite aici "lista preturi pacare" !

:salutare!:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nelu Predonu

Nu, nu au crescut. Eu am stat

Aici:

Preturile puse de tine sunt din parcarea Mont Saint Michel. Am fost si acolo, dar parcarea mi s-a parut neatragatoare, pe beton  (17, 60 euro).

Recomand celor ce doresc sa viziteze castelul, camper-stopul din Beauvoir (15, 50 euro - conditii impecabile) chiar daca este la o distanta cu 2 km mai mare fata de acesta. Nu se compara cu banala parcare a castelului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.