Andrei B

Reparatie Structura Mardon 500/6

20 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatie Structura Mardon 500/6

Reparatie Structura Mardon 500/6

Andrei B

Dupa o saptamana si inca un weekend petrecute la rulota am descoperit cu durere in suflet ca am probleme grave.

Peretele stanga fata nu era fixat de podea, toata partea din fata se sprijinea pe protap direct, tavan cu putregai...

Asa ca m-a lovit cheful (a se citi nevoia) de a face investitii.

Anexez poze in thread-uri diferite pentru a oferi explicatii celor ce au timp de pierdut cu mine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei B

Asa arata in pozele de prezentare

821727236_4_1080x720.jpg

821727236_1_1080x720.jpg

821727236_2_1080x720.jpg

821727236_5_1080x720.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Acesta este panoul dintre compartimentul de buteii si habitaclu.

Putregai.

20170929_172352.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Aici sunt demontate cele doua canapele din fata si am dat jos partial peretii prin care puteai baga degetul fara efort...

20170929_172331.jpg

20170929_172334.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Montat cornier zincat de 40x40x4mm intre sasiu si podea. Un nene expert in suduri de tot soiul si-a facut mila de mine si a facut o bucatica de arta acolo. A sudat cornierul de sasiu.

Acel cornier vine imbinat cu altele doua montate longitudinal pe langa pereti sub podea. Prin podea am trecut suruburi de 10mm cu saibe mari cu care am prins cornierul in partile invizibile, adica sub canapele si dulapuri.

Deja s-a ridicat fata rulotei, nu mai sta sprijinita pe protap.

In prima fotografie se vede clar plesnitura aparuta in fibra de sticla de la panoul frontal datorata lasarii greutatii pe protap.

20170929_172305.jpg

20170929_172311.jpg

20170929_172321.jpg

20170929_174146.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Aici se vede o scandura 20x70x205 care lipsea cu desavarsire de la putregai. Am gasit doar resturi tocate.

Am pulverizat-o cu tratament de impregnare si am lacuit-o in doua maini.

La final va beneficia si de o mana groasa de antifon cauciucat.

Intentionez sa fac aceeasi inlocuire de scandura si pe partea dreapta pentru ca si aceea e putreda.

De pe stanga fata lipsea si bandoul si tabla care acopera scandurica lacuita... o sa fac din tabla de aluminiu ceva sa semene cu restul de rulota si cumpar un bandou (ori daca incurca pe cineva un bandou...)

Cam atat pe azi.... 4 ore de munca.

 

Intentionez sa inlocuiesc tavanul care e din "piele" cu placaj subtire, din ala vopsit alb pe o parte, din care se fac fundurile de dulap.

Acelasi lucru si cu peretii, am gasit coli de placaj cu aspect de lemn de fag....pentru pereti.

Sper sa imi iasa, e prima rulota si prima lucrare cu mana pe care o fac :)

20170929_194746.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Am de gand ca tot ce schimb din lemn sa pun lacuit... pentru protectie impotriva eventualelor infiltratii, condens... credeti ca e ok ?

Si inca ceva.... cu ce lipesc poliestirenul extrudat de tabla si placaj ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Eduard

Salut. Din celelalte povestiri din partea colegilor, am inteles ca se lipesc direct cu adeziv spuma pentru polistiren gen CT 84. Iti doresc bafta si spor la munca. :noroc: 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Multumesc pentru idee si urare !

Cred ca e o spuma cu expandare redusa... as fi vrut ceva care sa nu se macine la torsiuni...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

De ce nu incerci sa lipesti cu silicon, e mai flexibil? Ceva Sika.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Pentru ca ar trebui zeci de tuburi ca sa acopar suprafata totala a izolatiei... insumand sute de lei si kg bune ..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

20200723_211727.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

20200723_211700.jpg

20200723_211644.jpg

20200723_211648.jpg

20200723_211623.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Reconstructia continua... incet si sigur. Intre timp am gasit si clei pensulabil / pulverizabil pentru placile din polistiren cu aderenta perfecta la lemn si tabla.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Andrei B, faina lucrarea! De amploare! :) Insa vei simti ca este intr-adevar a ta atunci cand vei face prima iesire.

O sa-mi permit sa orientez un user nou catre tine, poate vei gasi timp sa o indrumi.

 

Spor in continuare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Multumesc ! Am iesit cu ea inainte de reparatia capitala. Va mai primi un frigider gpl integrat si  un congelator cu compresor pe 12v tot integrat in mobilier. Proiect viitor dupa reconditionare: caseta inox de 100l pt wc cu golire prin vana la canal si rezervor fix de apa. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 4 ore, Andrei B a scris:

caseta inox de 100l pt wc cu golire prin vana la canal

Eu zic sa te mai gandesti. Pe YouTube este un trend (la reconditionate, precum si la DIY campervan) de a scoate/renunta la sistemul pe care vrei sa-l implementezi si a-l inlocui cu composting toilet (rezervor separat pentru urina si recipient cu rumegus pentru nr. 2). Primul se goleste rapid de cate ori este nevoie, iar celalalt o data la cateva saptamani (despre acest interval vorbesc cei care locuiesc in campervan-uri off-grid). Pentru puritani exista si varianta instalarii unei aerisiri (fortata sau nu) pentru a nu avea nici un fel de miros in interior. Exista produse realizate profesional sau unele artizanale, la final doar aspectul le diferentiaza, utilitatea fiind aceeasi. Pe de alta parte 100 kg in plus (daca nu l-ai golit la timp!) e ceva! :)

 

Pentru rezervorul fix de apa curata, iti recomand unul cu o capacitate de minim 70 L. Asa am eu si totusi pentru 2 persoane, parca ar mai fi trebuit! De asemenea, nici pe acesta nu il vei avea plin in mers, te va scuti doar de mai multe reincarcari cat timp esti campat.

 

Spor in continuare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Multumesc mult de idee. O sa studiez. Oricum nu am mers si nu voi merge cu plinurile decat strictul necesar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Stoian

@Andrei B Salut, îmi poți spune te rog, cum se numește cleiul pentru lipit polistiren pe tabla rulotei? M-am apucat și eu de reconditionare și nu prea mă încântă spuma pentru lipit polistiren...

Mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B
28 minute în urmă, Cristi Stoian a scris:

@Andrei B Salut, îmi poți spune te rog, cum se numește cleiul pentru lipit polistiren pe tabla rulotei? M-am apucat și eu de reconditionare și nu prea mă încântă spuma pentru lipit polistiren...

Mulțumesc!

Spuma nu e ok. Se macină la soare și trepidații. Cleiul e ceva spurcaciune poloneza. L-am cumpărat de la un reprezentant Soudal. Dacă vrei... suna-ma în câteva zile sa ajung la rulota și îți fac o poza la butoi. 0743999988

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.