Lucian Pop

Ce kit fotovoltaic sa aleg?

10 postări în acest subiect de discuţie despre Ce kit fotovoltaic sa aleg?

Ce kit fotovoltaic sa aleg?

Lucian Pop

Salutare,  

O sa cumpar o rulota in aceasta toamna pentru off camping si vreau sa instalez panouri fotovoltaice care sa poata alimenta un laptop (90w 8 ore/zi), becuri,  pompe,  etc.

1.Unde gasesc cele mai bune preturi pentru panouri? 

2.Ce configurație sa aleg? 

3. Cam cat de greu sunt de instalat?  Cat ar costa montajul? Le pot monta singur?  Am cat de cat cunostinte de electronica si diy.

4. Pot cumpara baterii solare second hand? Se poate calcula cumva uzura lor? 

5. Panourile fotovoltaice trebuiesc neaparat asezate in unghi sau pot fi montate orizontal pe rulota cu acelasi randament? 

M-am gandit la următorul ansamblu:

-2x panouri monocristalin 100w(960ron)

-Baterie Solar Deep Cycle Monolith Power 12v/100Ah (700ron)

-Controller 30ah(200ron)

-Invertor pur sinus 500 W  800 VA(500ron)

Total: 2360ron

Ce parere aveti? Ce alte aspecte ar trebui sa iau in calcul? 

Modificat de Lucian Pop

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George B

Salut,

In primul rand doresti sa folosesti rulota, pt trai full time , asa cum ai specificat in subiectul indicat?

• Like 1

Link către postare
Daniel P

@Lucian Pop, am mutat topicul tau in aceasta sectiune, unde s-au discutat multe din problemele la care tu astepti acum niste raspunsuri...

Te sfatuiesc sa rasfoiesti paginile topicurilor care te intereseaza si cu siguranta vei gasi o multime de idei si solutii care sa te avantajeze...

Spor la lecturat si daca mai sunt nelamuriri, intreaba punctual! :noroc:

• Like 2

Link către postare
Lucian Pop

@George B  doresc sa pot sta cel putin o săptămână fara o sursa de curent 220v folosind laptop 90w 8h/zi

Link către postare
Emil Vinteler

Eu am stat in Vama Veche 3 saptamani off camping si daca aveam concediu mai puteam sta 2 luni + cu urmatoarea configuratie panou  mono100w , controler 10A , baterie AGM120ah(ca si consumatori un laptop  care functiona cel putin 8 ore pe zi, 3telefoane, radio, becuri, pompe de apa, boiler 12v pe gaz) 

• Like 5
  • Upvote 1

Link către postare
Lucian Pop

@Emil Vinteler configuratia asta oare ar fi suficienta si intr o zona montana unde ar fi soare o perioada mai scurta? 

Link către postare
Daniel P

@Lucian Pop, e suficienta configuratia ta de mai sus si pentru la munte...controlerul e cam mare, ti-e suficient unul de 20A...

Dar eu as merge pe panouri de 150W si 2 baterii de 100A ca sa nu ma doara capul...e mai scump, dar nu e musai sa le cumperi pe toate o data...

• Like 3

Link către postare
Emil Vinteler

@Lucian Pop, la intalnirea de la Campul Cetatii nu m-am conectat la curent in camping( am uitat acasa redresorul si toata instalatia rulotei este pe 9V) si in conditiile in care a plouat de vineri pana sambata seara, iar soarele a iesit numai duminica dimineata, am incarcat telefoanele, am folosit becurile si pompele+ laptopul nevesti-mi si ne-am descurcat numai cu panoul. Concluzia o tragi singur.:default_big_grin:

• Like 2

Link către postare
Mircea
în urmă cu 7 ore, Emil Vinteler a scris:

Eu am stat in Vama Veche 3 saptamani off camping si daca aveam concediu mai puteam sta 2 luni + cu urmatoarea configuratie panou  mono100w , controler 10A , baterie AGM120ah(ca si consumatori un laptop  care functiona cel putin 8 ore pe zi, 3telefoane, radio, becuri, pompe de apa, boiler 12v pe gaz) 

Eu am configuratia asemanatoare, mai putin acumulatorul care e  de 92 Ah. Consumatorii sunt la fel  si sunt super multumit. Pot sta OFF fara limita.:default_big_grin:

• Like 1

Link către postare
George B

"Iarna nu-i ca vara." Avand mai multe ore de lumina si in general cer senin, este relativ ok cu un panou de 100W, insa toamna de ex, este un pic mai problematic. Ai mai multe ore de iluminat in rulota, mai merge si ventul, a.i. consumul creste. Daca mai prinzi si 2-3 zile cu nori, sa-ti bage panoul doar 1-2 A / h, ramai fara energie. Indicat ar fi, asa cum a mentionat si @Daniel P, montarea a doua panouri si doi acumulatori. Iar ca un sfat suplimentar, achizitia unui mic generator pentru backup.

Dar toate acestea s-au mai discutat...

• Like 3

Link către postare

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Anghelescu Anton
      de Anghelescu Anton
      Cumpar cotrt mic-marchiza pt rulota, lungimea pe sina 230-250cm nou sau putin folosit cu garantia ca nu ploua in el.
    • Macsim
      de Macsim
      Salutare dragi colegi!
      Dupa 2 saptamani cu rulota in Bulgaria, incepi sa vezi tot mai multe probleme. Rulota in cauza Fleetwood Garland 165/5 din 1994. Dupa ce am tot cautat o alta rulota am ajuns la concluzia urmatoare...e mult mai interesant si satisfacator sa o reconditionez pe cea existenta. Si daca e reconditionare, am ajuns si la gandurile alea "erotice" cu upgrade-uri.
      1. Datorita varstei si a unor reparatii prost facute, au aparut infiltratii+ probleme la baie si dus...alte infiltratii. Concluzia: scot tot afara, schimbarea podelei si refacuti peretii. Intrebare ...termoizolatie tot din polistiren sau (ma incanta) spuma poliuretanica de densitate mare? Pentru spuma am un colaboraror care face asa ceva la constructii rezidebtiale.
      2. Tavanul as vrea sa il fac ceva mai gros...iarna sa pot pastra mai bine caldura.
      3. Puntea care o am acum e BPW...nu mai gasesc piese si e cea cu torsiune sau suspensia in punte...ma gandesc sa o schimb cu o punte noua de la Knot.
      4. Vreau sa trag toate instalatiile in interior. Si vreau 2 rezervoare de apa in interior...minim 30L bucata. Ma gandesc sa pun unul pe fata si unul pe spate ca sa pastrez echilibrul.ma gandesc si la un rezervor pentru ape gri cu golire exterioara...toate astea pentru a prevenii inghetul la iesirile pe timp rece.
      5. Incalzire. Pastrez boilerul Carver pe gaz si electric. La soba voi renunta in favoarea unui Webasto air top(nu variantele de pe Aliexpress ci unul nou si original). Voi incalzii si portbagajul pentru ca acolo va sta butelia de gaz si nu vreau surprize.
      6. Partea frontala si spatele reconditionate si intarite cu fibra de sticla, apoi termoizolat tot.
      7.Instalatiile de apa as vrea sa le fac noi. Ma gandesc sa folosesc tevi Rehau si totul facut pe fitinguri prin presara(presa hidraulica).
      8. Instalatiile electrice vor fi refacute complet la standardele de azi.
      In linii mari cam asta ar fi...ma mai gandesc si la o incalzire in pardoseala...dar nu ma incanta solutia electrica. Mobila o pastrez si o reconditionez. Rulota are acum 2 baterii de cate 90 Amperi. 
      Proiectul va demara la jumatatea lunii Octombrie si voi posta aici poze si filmari. 
      Pana atunci va rog pe voi sa veniti cu idei, complectari, sfaturi. 
      Buget: incep de la 5000€ si daca e cazul suplimentez...da sa nu ma afle sefa...:-))))
    • CiprianH.
      de CiprianH.
      Buna ziua tuturor.
      De curand am achizitionat si noi o rulota Elddis din 1998 care  ne-a adus doar satisfactii pana in prezent. Suntem interesti aproape in totalitate de excursiile offcamping, motiv pentru care am si optat pentru o rulota cu panouri solare pentru autonomie.

Multumsc pentru accept.
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Pentru cei care au in dotare o englezoaica (sic!) am gasit un clip in care se prezinta un depozit cu piese necesare pentru astfel de modele de rulote.
      Site-ul cu sute de piese pentru rulote englezesti il gasiti aici: https://ktgcaravansandcampers.com/
      Singurul inconvenient este ca trebuie sa luati legatura telefonic sau prin e-mail pentru a verifica daca piesa pe care o doriti exista in depozit.

Si interviul dat de proprietarul acestui depozit catre un YouTuber din Anglia impatimit de rulotism, il gasiti aici.
    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare. In urma cu cateva zile mi-a fost vandalizata rulota (Avento Royal 395 TD din 1994), mi-au spart geamul mare din fata, mi-au taiat ruloul antisoare si mi-au rupt trapa. Acum vreau sa cumpar in prima faza geamul mare, apoi in functie de preturi si capacul trapei si ruloul antisoare. Geamul are urmatoarele dimensiuni 167x72 cm, iar decupajul geamului este de 160x64 cm. Va multumesc pentru orice sfat sau indrumare.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.