Lucian Pop

Ce kit fotovoltaic sa aleg?

10 postări în acest subiect de discuţie despre Ce kit fotovoltaic sa aleg?

Ce kit fotovoltaic sa aleg?

Lucian Pop

Salutare,  

 

O sa cumpar o rulota in aceasta toamna pentru off camping si vreau sa instalez panouri fotovoltaice care sa poata alimenta un laptop (90w 8 ore/zi), becuri,  pompe,  etc.

 

1.Unde gasesc cele mai bune preturi pentru panouri? 

2.Ce configurație sa aleg? 

3. Cam cat de greu sunt de instalat?  Cat ar costa montajul? Le pot monta singur?  Am cat de cat cunostinte de electronica si diy.

4. Pot cumpara baterii solare second hand? Se poate calcula cumva uzura lor? 

5. Panourile fotovoltaice trebuiesc neaparat asezate in unghi sau pot fi montate orizontal pe rulota cu acelasi randament? 

 

M-am gandit la următorul ansamblu:

-2x panouri monocristalin 100w(960ron)

-Baterie Solar Deep Cycle Monolith Power 12v/100Ah (700ron)

-Controller 30ah(200ron)

-Invertor pur sinus 500 W  800 VA(500ron)

Total: 2360ron

 

Ce parere aveti? Ce alte aspecte ar trebui sa iau in calcul? 

Modificat de Lucian Pop

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George B

Salut,

 

In primul rand doresti sa folosesti rulota, pt trai full time , asa cum ai specificat in subiectul indicat?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Lucian Pop, am mutat topicul tau in aceasta sectiune, unde s-au discutat multe din problemele la care tu astepti acum niste raspunsuri...

Te sfatuiesc sa rasfoiesti paginile topicurilor care te intereseaza si cu siguranta vei gasi o multime de idei si solutii care sa te avantajeze...

Spor la lecturat si daca mai sunt nelamuriri, intreaba punctual! :noroc:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Pop

@George B  doresc sa pot sta cel putin o săptămână fara o sursa de curent 220v folosind laptop 90w 8h/zi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Eu am stat in Vama Veche 3 saptamani off camping si daca aveam concediu mai puteam sta 2 luni + cu urmatoarea configuratie panou  mono100w , controler 10A , baterie AGM120ah(ca si consumatori un laptop  care functiona cel putin 8 ore pe zi, 3telefoane, radio, becuri, pompe de apa, boiler 12v pe gaz) 

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Pop

@Emil Vinteler configuratia asta oare ar fi suficienta si intr o zona montana unde ar fi soare o perioada mai scurta? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Lucian Pop, e suficienta configuratia ta de mai sus si pentru la munte...controlerul e cam mare, ti-e suficient unul de 20A...

Dar eu as merge pe panouri de 150W si 2 baterii de 100A ca sa nu ma doara capul...e mai scump, dar nu e musai sa le cumperi pe toate o data...

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

@Lucian Pop, la intalnirea de la Campul Cetatii nu m-am conectat la curent in camping( am uitat acasa redresorul si toata instalatia rulotei este pe 9V) si in conditiile in care a plouat de vineri pana sambata seara, iar soarele a iesit numai duminica dimineata, am incarcat telefoanele, am folosit becurile si pompele+ laptopul nevesti-mi si ne-am descurcat numai cu panoul. Concluzia o tragi singur.:default_big_grin:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
în urmă cu 7 ore, Emil Vinteler a scris:

Eu am stat in Vama Veche 3 saptamani off camping si daca aveam concediu mai puteam sta 2 luni + cu urmatoarea configuratie panou  mono100w , controler 10A , baterie AGM120ah(ca si consumatori un laptop  care functiona cel putin 8 ore pe zi, 3telefoane, radio, becuri, pompe de apa, boiler 12v pe gaz) 

Eu am configuratia asemanatoare, mai putin acumulatorul care e  de 92 Ah. Consumatorii sunt la fel  si sunt super multumit. Pot sta OFF fara limita.:default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

"Iarna nu-i ca vara." Avand mai multe ore de lumina si in general cer senin, este relativ ok cu un panou de 100W, insa toamna de ex, este un pic mai problematic. Ai mai multe ore de iluminat in rulota, mai merge si ventul, a.i. consumul creste. Daca mai prinzi si 2-3 zile cu nori, sa-ti bage panoul doar 1-2 A / h, ramai fara energie. Indicat ar fi, asa cum a mentionat si @Daniel P, montarea a doua panouri si doi acumulatori. Iar ca un sfat suplimentar, achizitia unui mic generator pentru backup.

 

Dar toate acestea s-au mai discutat...

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Vand doua roti de 13", complete, pentru rulota:
       

       

       
      Jantele sunt din tabla, de 13", ET 30, 4 ½ J H2, in stare buna. Am uitat sa pozez interiorul uneia dintre ele, dar e la fel de murdara!
       

       

       
      Anvelopele sunt marca Torque TQ-05 165R13C M+S DOT 4817.
       
      Atentie: anvelopele au DOT din saptamana 48 (noiembrie), anul 2017. Eu le-am cumparat si montat in august/septembrie 2018. Nu sunt crapate si nu sunt tocite, dar au depasit 7 ani. Recomand sa le utilizati la o remorca sau cel mult ca rezerva pentru rulota, dar sa tineti cont ca au depasit 8 ani!
       

       
      Bonus: inca doua capace nefolosite, identice cu cele din poze.
       
      Motivul: trebuiau schimbate anvelopele si am gasit o oferta de nerefuzat pe OLX pentru doua jante clasice din aliaj, intalnite la rulotele englezesti si cam singura optiune pentru cele de 13". Asa ca nu am zis nu si am facut schimbul si de jante!
       

       
      Pret: 200 lei, in Bucuresti.
       
      Contact prin mesageria privata!
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua dragi colegi rulotisti.
      Acum 2 ani am vandut Knaus-ul nostru din cauza faptului ca ne-am marit familia si cel mic s-a dovedit un adevarat “tornado boy” in materie de stricaciuni la rulota.Intre timp cei mici cresc si apropierea de natura este ceva ce ne dorim tare mult pentru ei.
      Si ca sa trec si la subiect, anul trecut prin martie ne-a fost livrata noua noastra rulotzica (da, trebuie diminutiv la dansa) FIM Caravans, model Migrator. Nu era noua, nici nu ne-am fi permis asta, insa era un DEMO de fabrica care a fost scos la vanzare, si care avea o istorie care s-a mai intersectat cu mine acum 5-6-7 ani. Cred ca am scris despre asta, daca nu, inseamna ca doar mi-am dorit sa o fac.
      Anul trecut am bibilit mult la dansa, avand cumva experienta primei rulote, si abia in vara am apucat sa o scoatem la primul drum de proba, undeva pe Valea Doftanei unde cu 8-9 ani in urma am facut ai prima proba cu Knaus-ul. A fost exact ce trebuie, adica un base camp perfect pt drumetii. Inca nu ne-am apucat de drumetii, mai avem un an pana ce mezinul familiei sa fie ceva mai rezisrent la drumuri pe munte sau prin paduri, insa experimentul a fost un succes.
      Pe moment este parcata in fata casei si este in continuare centru’ de comanda si control pentru racit berea si vinul si mesterit in weekend-uri.
      Echipamente montate pe dansa: webasto diesel (nu are instalatie de gaz), panou solar de 150w custom built pe dimensiunile dintre suportii de fabrica, charger Victron si Shunt Victron cu calculator de baterie si display, acumulator de litiu de 100ah, prize multe de 12v si usb-c rapide, lada frigorifica de 12v Dometic cu compresor, spatii de depozitare, si tot feluri de nimicuri care fac mare sens pentru mine si niciun sens pentru sotie . Pe langa dansa am achizitionat un ‘cort/pavilion’ de 16m2, un cort pt dus si wc cu wc portabil, corp de bucatarie pliabil si tot felul de acareturi. Las mai jos niste poze “reprezentative”.
      Sa ne auzim cu bine!




















    • Cristian Dumitru
      de Cristian Dumitru
      Buna ziua!
               Încă nu am o rulota sau autorulotă, tocmai de aceea vin pe acest forum. Am un Logan II, dci, 75 cai, 2018, 85.000 km. Pot sa încerc sa-l vând si sa iau o autorulotă, sau sa iau o rulota si sa-i pun cârlig. Cam 12.000 euro as avea in total pentru autorulotă, si cam 5.000 pentru rulota. 
               Sunt îndemânatic, am scule, as putea sa repar/modernizez unele lucruri. Stau la casa.
               Am nevoie de sfaturi avizate si argumentate pentru care va mulțumesc din nou. Din acest moment o sa încep sa citesc forumul sistematic. Achiziția as vrea sa o fac in jur de 01.05.2025.
    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.