Gabi Barbu

Ajutor achizitionare rulota

14 postări în acest subiect de discuţie despre Ajutor achizitionare rulota

Ajutor achizitionare rulota

Gabi Barbu

Buna ziua,

Sunt in cautarea unei rulote.

Bugetul este 2500-3000€, 2 spatii de dormit( am un baiat de 11 ani care creste repede), cort, wc cu golire ext.(dusul nu este obligatoriu)rulota cat mai usoara max 800kg, incalzire pe gaz cu ventilatie, cat mai pregatita de off camping. Momentan o sa o trag cu un ford focus 2 hatchback 1.6 benzina, dar urmeaza sa achizitionez ceva pe motorina cu cuplu mai bun. Din cauza masinii halitoare de benzina, momentan nu m-as arunca la o achizitie din Olanda, doar daca este ceva uauuu ?.

Am vizionat cateva rulote, iar la unele dintre ele siliconul de pe margini, colturi era inlocuit. Este un lucru bun sau rau? Prin interior nu se vedeau urme de infiltratii. 

O alta intrebare: daca o rulota are o reparatie langa usa, adica se vede o placa cam de 30×30cm, probabil din aluminiu(reparatie facuta in Olanda) aplicata peste peretele rulotei dar in interior si pe dedesubt totul este ok , pot aparea probleme ulterior in zona respectiva. Poate cineva a intalnit o astfel de problema si poate sa se pronunte.

Am atasat si poze pt cele doua întrebări.

Multumesc.

Capture+_2017-09-19-14-11-58.png

Capture+_2017-09-21-10-42-35.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

George B

Acel silicon de care intrebi (de fapt este un mastic), se inlocuieste periodic si este ok ca-i schimbat.

Daca reparatia a fost efectuata corect, nu este niciun inconvenient, ma rog, doar de ordin estetic.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Studiaza bine zona unde este bucata inlocuita daca este facuta cum trebuie si sa nu prezinte urme de infiltratii, vezi si prin interior daca a fost ceva afectat in aceea zona.
Siliconul care il vezi este in urma reetansari si din cauza caldurii care il inmoaie. Devine foarte vizibil

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Ridica chedarul puțin de la geam și vezi cum arata lemnul !  La fiecare geam !! Daca are culoare deschisă  ( culoarea lemnului )este ok !!!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Caută pe caravans.nl sau caravancentrumberheze .nl! 

Nu te doare capul  cu căutări  infiltrații,   poți cere un test pentru depistarea zonelor cu infiltrații.

Dar acolo nu e cazul,   daca cumperi de la un dealer serios.

Feuchtigkeit Test Caravan este denumirea,   costa in jur de 100 - 150 euro si  este sigur 100 la 100 !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Din oferta de pe siturile  din Olanda,   poți cumpăra și cu până la 1000 euro mai puțin decât prețul scris.

Deci, daca te uiti la preț,   mai scădeți din preț!!! Spun din proprie experiență!!!

Bafta in continuare!!!   Aceasta este din anul 2002 și a costat 3500  euro.

Este pt 3 persoane,   doi adulți și un copil, cu pat suspendat.

 

20170729_193450_1.jpg.cc95e36af40683c85947e333124e90c6.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Va multumesc pt raspunsuri. O sa vad maine mai indeaproape problema cu lovitura. 

@Barbu Am o băluţă in coltul gurii de  cand am vazut rulota ta ?. Stiu ca se negociaza, chiar am si facut-o cu doua persoane, dar faptul ca masina mea este pe benzina, ma face sa ma abtin de  la o excursie in Olanda. Ideea mea este, ca momentan sa iau una din tara, la anul sa-mi schimb masina si urmeaza sa iau alta "ruleta" daca este cazul. Momentan mi s-a pus pata...si stiti cum e cu ea... . 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Multa bafta și inspirație! Barbu Dorin  și company Barbu Elena , Barbu Ianis! Facebook Barbu Dorin 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Bucurie mare in familia Barbu !!!??

Ne-am pricopsit cu inca o moldoveanca (prima e doamna ), de la Iasi. O cheama Kip Grey-Line, pustoaica din 1997, abia a implinit 20 de ani. Urmeaza sa o prezint in sectiunea potrivita.

 

IMG-20170918-WA0017.jpg

  • Like 2
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Sa o stapanesti sanatos !!!!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Eduard

Bravo! Felicitari pentru achizitie. Sa fie asa cum iti doresti tu. Vacante frumoase.:cu-rulota:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chivu Daniel Tomis

:OK:Să te bucuri de rulotă și la o vacanță liniștită.  

Modificat de Chivu Daniel Tomis
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chivu Daniel Tomis
în urmă cu 16 ore, Chivu Daniel Tomis a scris:

:OK:Să te bucuri de rulotă și la o vacanță liniștită.  

Mulțumesc mult. Abia aștept să ies cu rulota 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Sa o stapaniti sanatosi si sa aveti numai vacante placute cu ea :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.