George B

Sfaturi pentru rulotisti

34 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi pentru rulotisti

Sfaturi pentru rulotisti

Dragos M

Da... si eu sunt de aceeasi parere..., daca tot vrei sa ajuti, ajuta pe toata lumea...

Asta e menirea acestui forum, sa invatam unii de la altii, nu sa dam sfaturi prin telefon...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

Imi pare rau dar nu ai inteles!

Mihaela72mihai se adresase domnului George B. De aceea am rugat-o sa ma sune.

Daca dumneata ai nevoie de sfaturi, poti sa-mi pui intrebari. Daca nu ai nevoie poti sa te amuzi, daca nu poti sa intelegi cui ii era adresata rugamintea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam

Colega noastra a deschis intai un topic separat care a fost ulterior mutat aici.

Dar sa revenim la intrebari.

Nu o sa-ti inghete apa in rezervor, in toaleta sau in boiler decat daca lasi rulota nefolosita vreo cateva zile la temperaturi constant negative, dar banuiesc ca pe partie o sa stati doar cateva ore :default_big_grin:. Nu cred ca ai la rulota furtune de alimentare cu apa prin exterior, asa ca nici in cazul asta n-ar trebui sa apara probleme.

Probleme pot aparea la butelie si ceasul regulator daca e foarte frig in timpul noptii. S-a scris pe forum despre diferite modalitati de protejare a buteliei ( cu pături, cu huse auto cu incalzire, cu un traseu suplimentar de la vent tras in compartimentul buteliei )

O butelie normala o poti consuma si in doua si in patru zile, depinde si de temperatura exterioara si de cat de mult folosesti incalzirea. Se recomanda sa ai o butelie de rezerva care sa stea pe cat posibil la căldură.:salutare!:

 

 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihaela72mihai

Multumesc ffffff mult pentru raspuns dle Stefan Adam

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
La 10/30/2017 la 21:15, Stefan Adam a scris:

Dar sa revenim la intrebari.

............................

 

Touche!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Daca aveti dupa dumeavoastra un tir sau un alt participant la trafic mai grabit si mergeti cu viteza prea mica pentru ei 50-80km/h, mai bine semnalizati intentia de al lasa sa va depaseasca cand poate! :)Nu il tineti dupa dumneavoastra prea mult, ca multi au obiceiul de a va arata intr-un fel sau altul ca ia-ti enervat putand ajunge sa creeze un eveniment rutier!:default_doh:

 Cand s-a facut o coloana prea mare in urma dumneavoastra si credeti ca dumneavoastra sunteti cauza , e bine sa trageti pe dreapta intr-o parcare de pe marginea drumului pentru a fluentiza circulatia!

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P
La 20.09.2017 la 10:52, Radu Ionescu a scris:

As completa la capitolul ciocan: am descoperit ca cel mai bun ciocan pentru camping este cel numit "ciocan de dulgher". Totdeauna, in experienta mea de camping, mi s-a parut ca mai greu este sa scoti cuiele decat sa le bagi iar ciocanul asta este perfect ptr. asa ceva

ciocan-dulgher-coada-fibra-sticla.jpg

Foarte folositor! Eu il am in dotarea rulotei chiar de la inceput si pe langa asta mai am un ciocan de cauciuc din ala tare care bat cuiele sa nu le tocesc:default_big_grin:!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

In perioada de hibernare a rulotei in sezonul rece(daca este cazul sa hiberneze, daca apuca...:laughing:) pentru a nu ingheta apa ce mai ramane cat de putina prin conducte, in boiler, wc, ar fi bine sa se faca o clatire cu solutie pentru spalarea parbrizului iarna. Motiv: daca ar mai ramane prin vre-un cot un pic de apa, cu siguranta chiar daca ar fi minus grade nu va ingheta si totodata se face si o igienizare a instalatiei. In vasul de wc nu ar fi rau chiar sa ramana putina solutie, se igienizeaza bine si nu capata miros urat! Asa am procedat eu.

Dupa sezonul rece si inainte de a incepe sezonul de ruloteala ar merge la fel o igienizare cu astfel de solutie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Teodorescu

Am citit cele scrise de George B si am constatat ca mai am multe de invatat si de facut.:default_109:

Multumesc pentru sfaturi.

Am inceput sa fac pregatirile pentru concediul din vara (trei sapatamani Germania, Franta) si incerc sa-mi fac lectiile cat mai bine.

O zi buna tuturor.

P.S. - Poate pe viitor incercam sa fim mai toleranti unii cu altii si sa nu sarim la gat pentru nimicuri. Consider forumul o comunitate si trebuie sa ne respectam reciproc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.